Sesja naukowa 

 

KLASYKA

Sesja Granice sztuki globalnej tradycyjnie nawiązuje do tematu Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej - głównego wydarzenia LFS.

 

Od piętnastu lat w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO corocznie organizowana jest sesja pod nazwą Granice Sztuki Globalnej. Jej celem jest refleksja nad ogólną kondycją sztuki, nad jej dzisiejszym wymiarem i aktualnymi reprezentacjami. Funkcjonuje jako forum dyskusyjne nie tylko nt. samej, wąsko pojmowanej biżuterii, ale przede wszystkim dotyka zagadnień z zakresu designu i ogólnie rozumianej sztuki współczesnej.

 

Chcielibyśmy, by zaproszeni do udziału w sesji teoretycy i praktycy sztuki oraz kultury odnieśli się do tematu KLASYKA z perspektywy własnych dziedzin, by wydobyli i zaprezentowali aktualne i charakterystyczne aspekty i ujęcia tej kwestii. Interesują nas zagadnienia: Co uważane jest za klasyczne i ponadczasowe? Czy nawiązania do sztuki klasycznej i klasyków mogą być trendy? Czy klasyka nadal ma rację bytu we współczesnym designie i sztuce? Dlaczego sztuka powraca do ponadczasowych wzorów klasycznych, wciąż reinterpretuje i powiela klasyczne wzorce? Interesują nas zarówno podejścia ogólne, przekrojowe, jak i rozważania dotyczące konkretnego problemu.

 

Do tej pory podczas legnickich sesji wystąpiło przeszło 80-ciu artystów, głównie złotników i designerów, krytyków, historyków sztuki, filozofów, historyków, a także pedagogów, kuratorów i znawców branży artystycznej oraz specjalistów z dziedzin ekonomii, mediów, itp. Gościliśmy m.in.: Wojciecha Siudmaka, Monikę Małkowską, Alexandrę Hołownię, Agnieszkę Jacobson-Cielecką, Irenę Huml, Michaela Fleischera, Leszka Koczanowicza, Piotra Krajewskiego, Kazimierza Piotrowskiego, a także zagranicznych designerów: Michaela Petry, Felicity Peters, Wilhelma Tasso Mattara, Philipa Sajeta, Ramona Puiga Cuyàsa i in. Słuchaczami są goście festiwalowi oraz miejscowe kręgi akademickie i legniczanie. Teksty prezentowane podczas sesji wydawane są w zbiorowych opracowaniach co kilka lat. Pierwszy tom obejmujący materiały z lat 2000-2011 wydany w 2010 r. był nominowany do prestiżowego tytułu Legnickiej Książki Roku.    

 

 

Sesja Granice Sztuki Globalnej: Klasyka w rzeczywistości ponowoczesnej

w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO 2014

Qubus Hotel Legnica, ul. Skarbowa 2

17 maja godz. 10.00

 

Trochę klasyki:

10.00 – powitanie

10.15 – dr Krzysztof Skowroński (Polska): Twarz w sztuce. Sposoby artykulacji wartości: formy klasyczne, awangardowe deformacje, popkulturowe stylizacje.

10.40 – dr Marta Baran (Polska): Biżuteria grecka i rzymska w okresie od I do IV w. n.e.

 

Trochę praktyki:

11.00 - Maha Rana (Wlk. Brytania) – Jesteśmy naszymi opowieściami

11.25 – Theo Smeets (Holandia/Niemcy) – Wednesday-Saturday

 

12.00-12.20 przerwa/break

 

12.25 – Sharon Keren – artysta, kierownik Wydziału Projektowania Biżuterii w Kolegium Inżynierii i Projektowania w Shenkar (Izrael) – prezentacja uczelni

12.45 –  Plateaus Jewellery Project (Hiszpania) – Działanie numer jeden

13.05 – Ludmila Šikolová i Kateřina Nováková (Czechy) – Vratislav Karel Novák – Postać i twórczość

13.30 – Lis 2 (Polska): Prawdziwa zbrodnia – o problemach współczesnej biżuterii

 

13.45 – podsumowanie, dyskusja oraz promocja wydawnictw poświęconych sztuce złotniczej:

 

Andrzej Bandkowski: „Biżuteria artystyczna – kurs wytwarzania”, (2014) – z udziałem autora

Irena Huml: „Ars argenti. Srebro – artyści – biżuteria” (2014)

Jacek A. Rochacki: „Traktat o sztuce złotniczej Benvenuta Celliniego” (2013)

 

14.50 – zakończenie, pożegnanie.

 

Moderator: Piotr Cieciura

Koordynatorka sesji: Justyna Teodorczyk. 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy