News 

 

 

ACTION COLLECTION

 

Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej

ze zbiorów Galerii Sztuki

 Wystawa czynna od 27.08.2020

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Wstęp wolny

 

Już od 27 sierpnia w głównej siedzibie Galerii ruszy wyjątkowa AKCJA. Akcja Kolekcja, w ramach której zaprezentowana zostanie Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej. Będzie to pierwsza tak obszerna wystawa biżuterii artystycznej ze zbiorów Galerii Sztuki, podtrzymująca zarazem ponad 40-letnią tradycję legnickich prezentacji artystycznej biżuterii, które co roku odbywają się pn. Legnicki Festiwal SREBRO.

 

Georg Dobler, Neo classic

brosza, srebro oksydowane, rubiny syntetyczne, cytryny, 2012

Legnicki Festiwal SREBRO to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie poświęconych prezentacji, promocji i dokumentacji zjawisk ze świata współczesnej biżuterii artystycznej. Co roku w Legnicy odbywają się wystawy artystów-złotników i projektantów, Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Sztuki Złotniczej, seminarium teoretyczne oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

 

Timothy Information Limited, Obserwuj ptaszynę

odznaka: mosiądz, srebro, akryl, stal, farba proszkowa, 2012

Prace nad utworzeniem stałej kolekcji biżuterii rozpoczęły się w 2004 r. Znaczna część zbiorów została pozyskana w latach 2013-2016 dzięki dofinansowaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie Kolekcja liczy około pół tysiąca prac, co czyni ją jednym z największych międzynarodowych zbiorów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Gromadzi obiekty będące dziełami sztuki najnowszej, w zdecydowanej większości powstałe w XXI wieku. W dużej mierze są to prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO oraz prace prezentowane na wystawach towarzyszących. Obejmuje przykłady twórczej aktywności na polu biżuterii artystów z różnych zakątków świata, ukazuje szerokie spektrum możliwości wykorzystania ozdoby ciała do wykreowania dzieła sztuki. Prezentuje bogactwo kontekstów, technik, materiałów, sposobów myślenia o biżuterii – począwszy od spekulacji na temat tradycyjnego pojmowania ozdoby, poprzez środek przekazu służący manifestacji poglądów artysty, a skończywszy na dziele sztuki konceptualnej.

 

Nils Hint, Fragment bezimiennego Nr 1,2,3

wisiory, kuta stal, gotowe elementy, 2012

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną wybrane prace ze zbiorów Galerii według selekcji prof. Sławomira Fijałkowskiego, który przez wiele lat pełnił funkcję generalnego konsultanta Festiwalu, mając bezpośredni wpływ na jego kształt i kierunek rozwoju.

 

Andrzej Bandkowski

bransoleta, srebro, czarny obsydian, 1979

 

-------------------------------------

 

 


Drodzy Artyści i Przyjaciele!

 

 

Legnicki Festiwal Srebro 2020 nie odbędzie się. Wystawy i wydarzenia zostały przeniesione na przyszły rok. Ale w weekend, który miał być wspólnym świętem srebra – pozostanie nim! Zapraszamy na SREBRO On!-Line czyli wirtualny maj ze srebrem. W ten sposób pragniemy symbolicznie zjednoczyć się srebrem, by uczcić festiwal, spopularyzować biżuterię autorską, a także dodać otuchy Artystom i Przyjaciołom srebra na całym świecie. Zaczynamy w dniu kulminacji (8-9 maja), bo w ten dzień mieliśmy spotkać się w wielkim złotniczym gronie w Legnicy. Niech się srebrzy!

 

Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji, które znajdziecie w naszych mediach społecznościowych i na stronie internetowej: TUTAJ i TUTAJ.

Będzie nam Was brakowało, dlatego bardzo liczymy na spotkanie w wirtualnym świecie. Chcemy umożliwić Wam kontakt także między sobą. Zachęcamy do podzielenia się refleksjami, prezentacji Waszych twórczych metod spędzania czasu w domu lub pracowni oraz do kilku słów pozdrowień. Możecie śmiało udostępniać Wasze zdjęcia i filmy na wydarzeniu Silver On!line. Możecie też przesłać materiały bezpośrednio na nasz email, a my zadbamy o ich udostępnienie.

Nie tracąc nadziei na przyszłoroczne spotkanie na pięknym Festiwalu w pięknym świecie jaki pamiętamy sprzed kilku miesięcy, zapraszamy na wiele innych spotkań z legnickim Srebrem w sieci.

Działania w sieci rozpoczynamy od wirtualnej wystawy na portalu Klimt02 – największej stronie poświęconej współczesnej biżuterii artystycznej.

Link do wystawy znajdziecie TUTAJ.

 

 

-------------------------------------

 

W związku z pandemią, odwołaniem Legnickiego Festiwalu SREBRO 2020 oraz przesunięciem terminów dotyczących Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, zamieszczamy poniżej uaktualniony Regulamin uczestnictwa w 29. MKSZ „Wciąż człowiek?”. Zostały w nim zmienione (przesunięte) daty nadsyłki oraz zwrotu prac autorom, obrad jury, a także ogłoszenia nazwisk laureatów (kulminacji LFS). Inne ustalenia pozostają bez zmian.

W ZAISTNIAŁEJ SYTUACJI UZNAJEMY, ŻE UAKTUALNIONY REGULAMIN JEST OBOWIĄZUJĄCY W MIEJSCE POPRZEDNIEGO OD DNIA. 30.03.2020, TAKŻE DLA UCZESTNIKÓW, KTÓRZY ZGŁOSILI UDZIAŁ W KONKURSIE PRZED TYM TERMINEM (WG POPRZEDNIEJ WERSJI REGULAMINU).

BARDZO PROSIMY O WYROZUMIAŁOŚĆ I AKCEPTACJĘ, A W RAZIE JEJ BRAKU – O PISEMNY KONTAKT (silver@galeria.legnica.eu).

 

AKTUALNY REGULAMIN

POPRZEDNI REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIOWA


 

Drodzy Artyści, Uczestnicy Konkursu, Partnerzy i Przyjaciele!

Szanowna Publiczności!

 

Z przykrością informujemy, że ze względu na rozwój sytuacji związanej z pandemią, a także zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo Uczestników Legnickiego Festiwalu SREBRO oraz mieszkańców naszego miasta, tegoroczna edycja imprezy została odwołana.

Trudna i ekstremalna sytuacja jakiej znaleźliśmy się wszyscy, uniemożliwiła dostarczenie na czas przesyłek z wielu państw oraz przeprowadzenie obrad jury 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Wciąż człowiek? / Still human? Dynamiczny rozwój wydarzeń uczynił nieprawdopodobnym także nasze wspólne spotkanie w Legnicy podczas kulminacyjnego weekendu Festiwalu w dniach 8-9 maja 2020. Program Festiwalu zostanie zrealizowany w roku 2021.

Liczymy na zrozumienie tej niezwykle trudnej decyzji, szczególnie w obliczu tak zaawansowanych przygotowań do imprezy. Jednak Festiwal SREBRO to nie tylko wystawy, ale – przede wszystkim – Wy, Ludzie, którzy go współtworzą. Bez Was tutaj nie wyobrażamy sobie „srebrnej Legnicy”. Dlatego, ufając, że za rok spotkamy się w komplecie, już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję Legnickiego Festiwalu SREBRO 2021.

W związku z tym przełożeniu ulega także 29. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Wciąż człowiek? / Still human? Zostanie on rozstrzygnięty w standardowych terminach, z rocznym opóźnieniem. Szczegółowe informacje przekażemy niebawem. Już dziś  zainteresowanych Uczestników Konkursu informujemy, że ze względu na globalne utrudnienia w zakresie usług pocztowych i kurierskich, przedłużamy termin zgłoszeń prac do Konkursu do dnia 31 maja 2020.   

Do zobaczenia za rok!

P.S. Czy wciąż będziemy (tymi samymi) ludźmi?

 

-------------------------------------

 

KOMUNIKAT 

 

Informujemy, że w związku z utrudnieniami organizacyjnymi, związanymi ze stanem zagrożenia epidemicznego przedłużamy termin nadsyłania prac na 29. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK? / STILL HUMAN? do 30 kwietnia 2020 r.

Regulamin i Karta zgłoszeniowa znajdują się tutaj:

Regulamin konkursu 

Karta zgłoszeniowa

Jednocześnie zaznaczamy, że ze względu na niepewność aktualnej sytuacji, bierzemy pod rozwagę przesunięcie daty rozstrzygnięcia Konkursu oraz kolejne przedłużenie terminu nadsyłania prac. Będziemy o tym informować na bieżąco.

Pomimo wyjątkowo trudnych okoliczności niezmiennie zachęcamy do udziału i ekscytacją czekamy na Wasze zgłoszenia.

Życzymy Wam dużo zdrowia!

 

 

Ogłaszamy temat 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej

 

Nadszedł czas aby (z niemałą ekscytacją) zwrócić się w stronę przyszłości Legnickiego Festiwalu SREBRO i ogłosić temat 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej.

 

 

Hologram Whitney Houston właśnie wyrusza na europejskie tournée i nie jest to pierwsze wskrzeszone na potrzeby koncertów „na żywo” bożyszcze fanów muzyki… Można zaplanować wakacje w kosmosie, bo już za dwa lata dostępny będzie hotel na orbicie za kosmiczną kwotę niemal 3 milionów złotych za dobę!

Nowy wspaniały świat? Czy naprawdę jest dla nas?

My, ludzie, pogrążamy się w depresji – za dziesięć lat będzie to najczęstsza choroba ludzkości, choć i dziś tylko 5 procent mieszkańców planety uznaje się za całkiem zdrowych. Otyłość zabija trzykrotnie więcej ludzi niż głód, choć śmierć z wycieńczenia zdarza się na świecie co sekundę, mimo że połowa wyprodukowanej globalnie żywności jest marnowana. W naszym cywilizowanym świecie wciąż opłacają się: wojny, ataki, zamachy, rzezie i masakry, a dwie na pięć zamordowanych kobiet na świecie ginie w domu z rąk partnera.

Teraz – jak pisze złowieszczo filozofka – obawiać się możemy już tylko siebie samych” [1].  

Nawet teocentryzm i przewrót kopernikański nie wyleczyły nas z egoizmu, podobnie jak nie nauczyły nas pokory wobec niezwykłości natury oraz potęgi jej żywiołów. Żyjąc w post-ludzkiej rzeczywistości dzielonej z humanoidalnymi mutantami, klonami, cyborgami i hybrydami, wciąż nie chcemy pogodzić się z kryzysem antropocentryzmu.

W erze gdy maszyny są mądrzejsze od ludzi i to z nimi spędzamy większość dnia, gdy nieodwracalnie zarastamy plastikiem (odkłada się w naszych ciałach i na dnie oceanów), gdy potrafimy zbadać, wyprodukować i sprzedać wszystko, wciąż spieramy się o człowieczeństwo zygoty, pierwotnych plemion, kolorowych ras, czy w końcu miejskiej egzystencji, która izoluje nas od natury i naturalnego rytmu dnia i nocy, zastępując więzi sąsiedzkie media-społecznością. Wciąż jeszcze potrzebujemy ciał, ale medycyna estetyczna i nanotechnologie medyczne, body art z Orlan i Stelarcem na czele, body hacking i rzeczywistość wirtualna pokazują, że właśnie przekraczamy i tę odwieczną granicę. Nie pozbyliśmy się mózgu gadziego, ale zyskaliśmy „smartfonowy kciuk”, nie przestaliśmy czuć zwierzęcych instynktów, ale mamy cyberseks i adrenalinę… w kinowym fotelu.

Czy pierwsza sklonowana owca Dolly czy Alba (fluorescencyjny królik Eduardo Kaca) wybaczyłyby nam? A wybijane dla kaprysu człowieka lwy, słonie i wieloryby lub delfiny, które w roku 2013 uznaliśmy za non-human persons, a do dziś więzimy je, wykorzystujemy i zabijamy? Czy wybierając betonową dżunglę, wirtualny świat, zapijając nutridrinkami syntetyczne suplementy diety w pigułkach, jesteśmy równie ludzcy jak nasi przodkowie? Czy odwracając się (od drugiego człowieka) ku sobie w geście selfie, wciąż jesteśmy ludźmi? Zwyciężyliśmy świat czy go pogrążyliśmy?

Za tym wszystkim stoi człowiek… Czy to wciąż człowiek?

[1] Jolanta Brach-Czaina, Błony umysłu, Warszawa, wyd. Sic!, 2003, s. 123.

 

Zapraszamy Was do podjęcia tematu i niecierpliwością wyczekujemy Waszych pomysłów. Liczymy na Wasz inspirujący i twórczy głos w dyskusji, a na prace czekamy do 30 kwietnia 2020 r. Już wkrótce na naszej stronie internetowej ukaże się regulamin zawierający także rozwinięcie hasła konkursowego.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że kulminacja Festiwalu, na którą już teraz zapraszamy, odbędzie się w dniach 8-9 maja 2020 r.

 

Regulamin konkursu 

Karta zgłoszeniowa

 

1. Uczestnik Konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie przez organizatora Konkursu swoich danych osobowych w celu organizacji konkursu i cyklu wystaw pokonkursowych poprzez podpisanie stosownej klauzuli na Karcie zgłoszenia. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla uczestnictwa w Konkursie.

2. Administratorem danych osobowych jest Galeria Sztuki w Legnicy, z siedzibą przy Pl. Katedralnym 1, 59-220 Legnica, e-mail: silver@galeria.legnica.eu, galeria@galeria.legnica.eu. Administrator będzie przetwarzał dane osobowe uczestników Konkursu, zamieszczane w podpisanej przez uczestnika Karcie zgłoszenia, przy czym do wiadomości publicznej podane zostaną imiona i nazwiska oraz kraj pochodzenia uczestników Konkursu, których prace będą wystawiane na pokonkursowych wystawach. Podanie danych do wiadomości publicznej obejmuje ich publikację na stronach internetowych Organizatora www.silver.legnica.eu i www.galeria.legnica.eu oraz w jego mediach społecznościowych, w drukowanych katalogach i innych wydawnictwach związanych z Legnickim Festiwalem SREBRO i Galerią Sztuki w Legnicy, umieszczenie na wystawie przy pracy/-ach danego uczestnika oraz przesyłanie do mediów i innych powiązanych podmiotów w materiałach informacyjnych i reklamowych dot. Konkursu i Festiwalu.

3. Celem przetwarzania danych uczestników jest: a) przeprowadzenie Konkursu (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt. f RODO); b) realizacja obowiązków wynikających z przepisów prawa, w szczególności przepisów podatkowych w przypadku laureatów Konkursu (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt. c RODO); c) ewentualne dochodzenie roszczeń lub obrona przed zgłoszonymi roszczeniami, w szczególności dotyczącymi naruszeń prawa autorskiego i ochrony wizerunku (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt f RODO).

4. Dane osobowe uczestników będą udostępnione dostawcom usług, świadczącym je na rzecz Organizatora (np. operator pocztowy) oraz członkom Jury i Współorganizatorom. Dane osobowe uczestników nie będą profilowane.

 __________________________________________________________________________________

 

 

Zobacz, jak wyglądało SREBRO!  Kliknij tutaj

A więcej zdjęć zobacz tu:

INAUGURACJA
DYSKUSJA 
SESJA, WYSTAWY, TWÓRCY 
KONKURS, 40 LAT MINĘŁO

 

dalej do:

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy