O festiwalu


 

Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku wiosną odbywa się kilkanaście wystaw i innych wydarzeń towarzyszących. Do Legnicy przyjeżdża wielu znanych i cenionych gości z Polski i z całego świata. Wyjątkowość tej imprezy wynika zarówno z długości tradycji, skali wielkości, jak i wartości artystycznych. Wiodącym wydarzeniem SREBRA jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, co roku opatrzony innym tytułem i cykle wystawiennicze: Srebrne Szkoły, Sylwetki Twórców, Debiuty, Holownia. Podczas kulminacji festiwalu w majowy weekend mają miejsce także inne wystawy oraz happeningi i plenerowe akcje plastyczne, warsztaty, spotkania z artystami, pokazy i projekcje, koncerty, a także sesja naukowa.  

W ramach LFS corocznie prezentowanych jest kilkanaście indywidualnych i zbiorowych wystaw współczesnego złotnictwa i designu, w tym:

MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ jest kontynuacją Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO (od 1979). Ma charakter otwarty i skierowany jest do artystów z całego świata, których zadaniem jest przedstawienie pracy na zadany temat - co roku inny - zawierającej oryginalną koncepcję twórczą i reprezentującej wysoki poziom artystyczny i techniczny. Preferowane są pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórczej. Charakterystyczną cechą konkursu jest, że laureaci trzech pierwszych nagród finansowych otrzymują także - zgodnie z wieloletnią tradycją - granulat srebra.

Prace konkursowe ocenia międzynarodowe jury, w którym do tej pory zasiadało już w sumie ponad pięćdziesięciu wybitnych artystów i teoretyków sztuki złotniczej: Jivan Astfalck, Giampaolo Babetto, Gijs Bakker, Onno Boekhoudt, Sigurd Bronger, Leo Caballero, Ramon Puig Cuyás, Paul Derrez, Georg Dobler, Fritz Falk, Maria Rosa Franzin, Karl Fritsch, Andreas Gut, Herman Hermsen, Marie-José van den Hout, Ester Knobel, Otto Künzli, Eija Mustonen, Ted Noten, Ruudt Peters, Michael Petry, Karen Pontoppidan, Gerhard Pucsala, Anna Ratnikowa, Philip Sajet, Peter Skubic, Barbara Schmidt, Bernhard Schobinger, Theo Smeets, Wilhelm Tasso–Mattar, David Watkins, Karol Weisslechner, Manuel Vilhena, Annamaria Zanella.

SYLWETKI TWÓRCÓW to cykl prezentacji wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa. Prezentowano takich artystów jak  m.in.:  Jacek Byczewski (PL), Sławomir Fijałkowski (PL), Paweł Kaczyński (PL), Norman Cherry (GB), Harold O'Connor (USA), Ramon Puig Cuyas (Hanna Hedman (D), Herman Hermsen (NL), Mari Ishikawa (JP), Małgorzata Kalińska (PL), Esther Knobel (IL), Vratislav Karel Novák (CZ), Felicity Peters (AU), Michael Petry (GB), Pedro Sequeira (PT), Rose & Gisbert Stach (D), Ludmila Šikolová (CZ), Wilhelm Tasso-Mattar (D), Silke Trekel (D).

SREBRNE SZKOŁY - cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych, ich profesorów, absolwentów i studentów. Dotychczas prezentowały się uczelnie z Antwerpii, Barcelony, Birmingham, Bratysławy, Dundee, Düsseldorfu, Edynburgu, Florencji, Halle, Hanau, Idar-Oberstein, Lappeenranty, Londynu, Łodzi, Matosinhos, Monachium, Oslo, Padwy, Pforzheim, Pragi, Sztokholmu, Tallinna i Wilna.

Zamiarem organizatorów w następnych latach jest prezentacja wszystkich europejskich szkół złotniczych.

DEBIUTY - cykl ukazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wchodzących na polską i europejską scenę złotniczą i designerską. Planowane jest rozszerzenie formuły na debiutantów z zagranicy.

GRANICE SZTUKI GLOBALNEJ - cykl sesji naukowych poświęconych sztuce najnowszej, złotnictwu i designowi.                 

 

O Legnicy i Galerii Sztuki

Legnica jest ponad stutysięcznym, historycznym miastem leżącym na Dolnym Śląsku w południowo-zachodniej Polsce. Śląsk jest miejscem wyjątkowym, na którym zetknęły się tradycje polskie, czeskie, niemieckie. Region ten od wieków słynął z bogactw naturalnych, zwłaszcza ze złóż kamieni budowlanych i szlachetnych oraz metali szlachetnych – złota, srebra i miedzi. Dziś dobrze prosperują tutaj kopalnie i huty, produkujące miedź i srebro w ilościach liczących się na świecie. Artystycznym śladem tej działalności jest Legnicki Festiwal SREBRO.

Galeria Sztuki w Legnicy od ponad trzydziestu lat specjalizuje się w prezentacji i promocji współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych wykonanych głównie ze srebra, działając na arenie międzynarodowej. Organizuje wystawy indywidualne i grupowe artystów polskich i zagranicznych, publikuje katalogi wystaw, organizuje sesje popularnonaukowe oraz pokazy biżuterii i mody, konkursy i warsztaty złotnicze. Najważniejszym wydarzeniem złotniczym organizowanym przez instytucję jest odbywający się w maju Legnicki Festiwal SREBRO.

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy