Giedymin Jabłoński & Przyjaciele

 

Wystawa została przygotowana z okazji 44-lecia pracy twórczej gdańskiego artysty złotnika Giedymina Jabłońskiego. Liczba 44 jest bardzo ważna dla niego ze względów osobistych. Dlatego właśnie 44-lecie pracy postanowił uczcić pierwszą swoją wystawą retrospektywną. Do udziału w niej zaprosił cenionych w świecie złotników – a prywatnie swoich przyjaciół.

 

 

 

Giedymin Jabłoński urodził się w Gdańsku w 1946 r. Absolwent Politechniki Gdańskiej, gdzie studiował fizykę i architekturę. Od 1970 r. zajmuje się sztuką pracując jako artysta, dydaktyk i krytyk. Był uczestnikiem ponad 100 wystaw w ważnych ośrodkach w kraju i za granicą. Spośród najważniejszych dokonań pozaartystycznych Giedymina Jabłońskiego wyliczyć można zainicjowanie w 1991 roku, wspólnie z Markiem Nowaczykiem, powstania Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz pomysł organizacji Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i kamieni Szachetnych – Amberif w Gdańsku.

 

 

Giedymin Jabłoński jest autorem przedmiotów biżuteryjnych o wyraźnym charakterze artystycznym, biżuterii unikatowej oraz obiektów mieszczących się bardziej w ramach małych form rzeźbiarskich. Artysta ciągle poszukuje nowych środków wyrazu. Eksperymentuje z wieloma materiałami, które wykorzystuje w różnych zestawieniach i opracowuje rozmaitymi technikami. Podjął się rehabilitacji bursztynu i w swoich pracach nadał mu należną rangę jako materiałowi równemu kamieniom szlachetnym. Bursztyn w pracach Jabłońskiego występuje zawsze w postaci naturalnej – wydobywa on i podkreśla jego naturalne walory. Eksperymentował też z innymi tworzywami takimi jak miedź, duraluminium lotnicze, brąz lub drut stalowy, które nie zawsze kojarzone są z warsztatem złotniczym oraz z drewnem, lnem i skórą.

Bardzo istotnym czynnikiem decydującym o randze prac Jabłońskiego jest fakt, iż stanowią one ważną wypowiedź dotyczącą miejsca biżuterii we wspołczesnej kulturze wizualnej. We wszystkich swoich dziełach podkreśla on, że biżuteria powinna zajmować równoprawne miejsce pomiędzy innymi mediami sztuki.

 

 

 

Termin: 25.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 2

Ekspozycja: 25.04 – 31.05, wt. – nd., godz. 11.00-17.00.

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy