25 na 25. Biżuteria czasu wolności

 

Projekt organizowany pod Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP

Pani Anny Komorowskiej

 

Projekt  „25 na 25. Biżuteria czasu wolności” to zbiorowa prezentacja prac czołówki uznanych artystów-złotników, przygotowana przez Targi Złoto Srebro Czas we współpracy z legnicką Galerią Sztuki, z okazji 25-lecia przemiany ustrojowej jaka miała miejsce w Polsce w 1989 r. Ma charakter okolicznościowy, a jej intencją jest podsumowanie dorobku artystyczno-organizacyjnego polskiego współczesnego złotnictwa w okresie ostatniego 25-lecia (1989-2014).

W dziedzinie biżuterii w mijającym ćwierćwieczu zdarzyło się bardzo wiele, co widać gołym okiem. Głębokie i rozliczne konsekwencje polityczne, gospodarcze i społeczno-kulturowe przemiany ustrojowej wpłynęły zasadniczo  na kształt całego rynku biżuterii współczesnej, zarówno w jego części komercyjnej,  jak też edukacyjnej i artystycznej. Ekonomiczne, prawne, a przede wszystkim mentalne przewartościowania zaowocowały nowymi zjawiskami, trendami, postawami artystycznymi; przybyło twórców i firm zajmujących się biżuterią. Nielimitowana zakazami czy koncesjami dostępność do surowca oraz otwarcie na inne kraje zdynamizowało twórców na arenie krajowej, a zaraz potem i nie bez sukcesu również poza granicami. Pojawili się twórcy konsekwentnie inicjujący nowe trendy, poszukujący nowego wyrazu i nowej roli dla tej sztuki. Postawiono na różnorodność wzornictwa i materiałów, wyzwolono odwagę eksperymentowania. To wszystko sprawiło, że minione 25 lat dla polskiej biżuterii to zdecydowanie czas ciekawy i owocny. Projekt „25 na 25” ma więc ten fakt symbolicznie potwierdzić, podkreślić wagę i rolę zmian jakie się dokonały oraz zwrócić uwagę na niekwestionowany dorobek całego środowiska złotniczego.

Ekspozycja prezentuje prace tych twórców, którzy szczególnie wyróżnili się kreatywnością i osiągnięciami w dziedzinie biżuterii. Ukazuje najbardziej charakterystyczne trendy i przemiany biżuterii artystycznej w okresie ostatniego ćwierćwiecza. Na wystawie znaleźli się zarówno twórcy, którzy w momencie rozpoczęcia przemian ustrojowych już funkcjonowali na rynku biżuterii i w dalszych latach rozwijali swe koncepcje umacniając pozycję w tej dziedzinie, jak i twórcy, którym nowy ustrój  umożliwił debiut, którzy wykorzystali nową sytuację i nowe, korzystne warunki, by z impetem wejść na scenę złotniczą  i odnosić sukcesy zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Artystów na wystawę wybrała Rada Programowa Projektu złożona ze znanych twórców i  znawców biżuterii jak  prof. Irena Huml, Magdalena Kwiatkiewicz, Katarzyna Rzehak, Wanda Gontarska, Andrzej Bielak, prof. Andrzej Szadkowski.

Druga część projektu jest symbolicznym dowodem uznania dla najbardziej zasłużonych osób, instytucji,  organizacji, związanych z szeroko pojętą działalnością złotniczą, których działalność w mijającym 25-leciu wywarła najistotniejszy wpływ na kształt i rozwój współczesnej sztuki biżuterii w Polsce. Nawiązując do niejako pionierskiego, pełnego zmian i zwrotów okresu oraz do terminu ze złotniczego słownika, Honorowe Wyróżnienia nazwano PRÓBA 25 i nadano im klasyczną formę medalu. Wybór laureatów wyróżnień poprzedzony został plebiscytem na Projektanta 25-lecia, Popularyzatora 25-lecia oraz Organizatora 25-lecia, skierowanym do całego środowiska branży biżuteryjnej. Organizatorzy zdecydowali o ustanowieniu wyróżnień w trzech kategoriach, by uhonorować nie tylko indywidualnych twórców, wyróżniających się swoim artystycznym dorobkiem, ale też instytucje, które wpływają na kształt, rozwój, wizerunek i status biżuterii, organizując wystawy, sympozja i inne wydarzenia artystyczne, edukacyjne i promocyjne oraz popularyzując wiedzę o współczesnej polskiej biżuterii. Laureatów wyróżnień – trzech w każdej kategorii – wybrała z uwzględnieniem rezultatów ogłoszonego plebiscytu Kapituła Honorowych Wyróżnień złożona z członków Rady Programowej Projektu. Nazwiska laureatów ogłoszono  podczas jubileuszowej gali XV edycji Targów Złoto Srebro Czas.

Uczestnicy wystawy / Participants:


Andrzej Bielak

Paulina Binek

Andrzej Boss

Agnieszka Bruzda

Jacek Byczewski

Bogumił Bytomski

Piotr Cieciura

Sławomir Fijałkowski

Marcin Gronkowski

Joanna i Tadeusz Jaworscy

Paweł Kaczyński

Zofia i Witold Kozubscy

Cezary Łutowicz

Lucyna i Marek Nieniewscy

Jacek Ostrowski

Kamilla Rohn

Magdalena i Tomasz Stajszczak

Jan Suchodolski

Andrzej Szadkowski

Marcin Tymiński

Jarosław Westermark

Arkadiusz Wolski

Alicja i Jakub Wyganowscy

Marcin Zaremski

Hanna i Jacek Zdanowscy.

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy