Srebrne Szkoły: Litwa

 

Zainaugurowany w 2001 r. cykl wystaw prezentuje najlepsze europejskie akademie i szkoły wyższe specjalizujące się we współczesnej biżuterii i dizajnie. Do tej pory zaprezentowano ponad 40 szkół m.in. z Niemiec, Czech, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Belgii, Słowacji, Szwecji, Estonii i Polski. W 2015 r. w wystawie uczestniczą profesorowie, absolwenci i studenci uczelni z Niemiec (Hochschule Wismar, Wydział Wzornictwa) i Litwy (Wileńska Akademia Sztuk, Wydział Metaloplastyki i Biżuterii w Telszach).

 

 

Wileńska Akademia Sztuk Pięknych położona jest w czterech litewskich miastach: Wilnie, Kownie, Kłajpedzie i Telszy. Telsze to stolica Żmudzi, zachodniego regionu Litwy i szczyci się wyjątkową historią i kulturą. Jest dość małym miastem, zlokalizowanym na siedmiu wzgórzach nad pięknym brzegiem jeziora Mastis. Bliskość natury, otwartość miasta na sztukę oraz małe rozmiary szkoły tworzą przytulną i intymną atmosferę do studiowania i tworzenia.

Nasz wydział został założony w 1998 roku. Posiadamy pięć specjalności, wśród których wyróżnia się Metal Art and Jewellery. Jesteśmy na bieżąco ze zjawiskami zachodzącymi we współczesnym świecie i nowymi prądami w sztuce, a równocześnie jesteśmy wrażliwi na naszą kulturę i wewnętrzne impulsy wyrastające z głębi ludzkiej potęgi twórczej. To połączenie pozwala nam kreować indywidualny wizerunek szkoły.

 

 

Program studiów biżuterii trwa cztery lata, po których absolwenci uzyskują stopień licencjata sztuki. Całkowity program ma stałą strukturę, ale każdemu zapewniamy warunki i przestrzeń do indywidualnego rozwoju, poszukiwań artystycznych i autoekspresji. Na pierwszym roku studenci otrzymują ogólną uniwersytecką wiedzę; uczą się przedmiotów związanych z wybranym kierunkiem: kompozycji, ekspresji wizualnej, starych technik złotniczych (tłoczenie, grawerowanie, odlewanie, Mokume-gane, niello, emaliowanie), kowalstwa, designu, budownictwa i technologii informacyjnej. Na trzecim i czwartym roku, dzięki przydzielanym projektom studenci rozwijają swoją kreatywność, oryginalne myślenie, innowacyjność i integralność społeczną. Studenci mogą sami wybrać sobie obiekt studiów i dziedzinę tworzenia, poszukiwać swojej tożsamości i tworzyć innowacyjne koncepcje. We wszystkich projektach studenci zaczynają od koncepcji pierwotnych, po czym się nie zatrzymują, lecz kontynuują rozwijanie owych koncepcji przy użyciu różnych źródeł kreatywności, eksplorując świat sztuki, zjawiska społeczne i samego człowieka. Studenci przeprowadzają różne eksperymenty z materiałami i technologiami, próbując odnaleźć najbardziej ekspresywne formy i estetyki do ukończenia koncepcji.

 

 

Podstawową zasadą szkoły złotniczej w Telszy od zawsze jest spójność pomiędzy koncepcją a rzemiosłem, stąd też proces studiów zawiera dużo pracy intelektualnej i manualnej. Studenci uczęszczają na kursy praktyczne w dziedzinach takich jak dziedzictwo kulturowe, a także technologicznych i kreatywnych. Ponieważ często podpisywane są umowy trzyczęściowe, studenci mają możliwość pracy w różnych warsztatach i instytucjach kulturalnych podczas kursów, jak i wakacji. W ten sposób mogą zdobyć więcej doświadczenia praktycznego i umiejętności społecznych. 

 

 

Poprzez unijny program wymiany Erasmus, studentom przyznano miejsca w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, na uniwersytecie Konstfack w Sztokholmie, w Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych, Escola Massana w Barcelonie i na Uniwersytecie Edynburskim.

Najlepszym ucieleśnieniem procesu nauczania i tworzenia jest końcowy projekt licencjacki. Studenci tworzą niesamowitą biżuterię, kolekcję małych form, wyroby sztuki konceptualnej, dzieła w publicznych przestrzeniach miast. Chętnie współpracują z naszym wydziałem władze samorządowe okręgu Telszy, muzea narodowe i galerie.

Absolwenci Metal Art and Jewellery występują jako niezależni artyści, pracują jako złotnicy, kowale, designerzy, konserwatorzy, są też zatrudniani w branży kulturalnej przez różne firmy i instytucje. Najwybitniejsze jednostki zdążyły zdobyć uznanie w świecie sztuki i zostały członkami Związku Artystów Litewskich.

Doświadczenie twórcze i wiedza naszych wykładowców obejmuje współczesną biżuterię, złotnictwo, odlewanie, sztukę metalu, tworzywa małych rozmiarów, architektoniczne tworzywa metalowe, sztuki piękne, współczesną sztukę i media. Personel akademicki tworzą następujące osoby: B. Zdramytė, R. Vaitkutė, A. Gedvilas, R. Inčirauskas, M. Šimkevičius, L. Kėrienė, V. Matulionis, Z. Inčirauskienė, T. Vaičaitis, P. Balčiūnas, O. Neniškis, A. Mikuta, A. Dargienė, A. Jukumas, M. Norkus, N. Poškitė. Zapraszamy artystów, rzemieślników i wykładowców z Litwy i zagranicy, aby wygłaszali wykłady i prowadzili warsztaty.

Wydział w Telszy, personel akademicki i studenci stale organizują szereg wystaw na Litwie i w innych krajach. Nasza szkoła złotnicza jest młoda i otwarta na komunikację ze światem.

Laima Kėrienė, 2015https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy