JOANNA MACH 

 

JOANNA MACH 

STOPNIOWO

 

Wystawa prezentuje dwie kolekcje artystki: „Estetyka świata cyrku” oraz „Eldorado”. Obie stanowiły zwieńczenie bardzo ważnych etapów w jej życiu twórczym. Pierwsza – obrony pracy licencjackiej, druga – magisterskiej i zostały stworzone pod okiem dr Sergiusza Kuchczyńskiego, w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Pomimo różnych tematów poruszanych przez nią w tych Kolekcjach, świetnie oddają one konsekwencję stylu oraz umiejętności i wrażliwość artystki. Tytuł „Stopniowo” odnosi się do konsekwentnego i sumiennego dążenia do obranego celu oraz do wyznaczania sobie nowych, zaraz po osiągnięciu tych już zamierzonych.

Estetyka Świata cyrku” to kolekcja składająca się z siedmiu kolii i dwóch bransolet. Nawiązują do zjawiska „nowego cyrku” i odnoszą się do piękna i fenomenu tych przedstawień bez udziału zwierząt. Artystka zwróciła uwagę na wyrafinowaną estetykę spektakli, różnorodność i magiczność tych pokazów. Stworzone przez nią obiekty przypominają formą rekwizyty cyrkowe i elementy strojów artystów. Całej kolekcji towarzyszy charakter trendu „past modern” oraz inspiracja filmami o tematyce cyrkowej, zwłaszcza krótkometrażowym dziełem pt. „The Forgotten Circus”, w reżyserii Shelly Love, w którym Ringmaster. Biżuteria stworzona została za pomocą eksperymentowanych technik, z wykorzystaniem między innymi cięcia laserowego w różnych materiałach (takich, jak: plexi, organtyna, silikon), czy dmuchania szkła.

Eldorado”, to cykl prac zainspirowanych legendarnym miastem Eldorado, które miało być wręcz zbudowane ze złota. Człowiek opierając się na wyjątkowych cechach tego kruszcu przyznał mu boską naturę i wręcz metafizyczne zdolności. Dla niektórych odkrycie krainy pełnej złota było największym marzeniem. Podłożem legendy jest opowieść o rytuale mianowania nowego władcy, który miał miejsce w kulturze prekolumbijskiego plemienia Muisca. Pokryty żywicą i złotym pyłem wypływał na środek jeziora na tratwie i pozbywał się zgromadzonych drogocenności, wrzucając je do wody, jako dar dla bogów. Wieści o niesamowitych skarbach napędzały ekspedycje w poszukiwaniu złota i szybko Eldorado stało się synonimem krainy idealnej, spełnionych marzeń. Kolekcja „Eldorado”, to odzwierciedlenie wybranych przez artystkę pragnień ludzi XXI wieku: miłości, władzy, bogactwa oraz piękna i wiecznej młodości. Wszystkie obiekty wykonane są z mosiądzu złoconego. Artystka w tym przypadku wykorzystała technikę odlewu, a także cięcia laserowego. Najciekawszym elementem kolekcji są odlewy zdjęte z mydeł, puste w środku.

Joanna Mach, ur. 17 lipca 1992r. w Rzeszowie, swoją edukację artystyczną rozpoczęła w Liceum Plastycznym w Rzeszowie na kierunku: metaloplastyka z elementami biżuterii. Kontynuację jej nauki stanowiły studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie w 2015 roku uzyskała stopień licencjata na specjalności: projektowanie biżuterii, a następnie obroniła tytuł magistra sztuki na tym samym kierunku. Obie prace zyskały uznanie komisji i otrzymały ocenę bardzo dobrą.

Obecnie wraz z Dorotą Staniec tworzy duet projektowo-wykonawczy pod marką groovy. Biżuterię groovy cechują: szlachetne materiały, sensualność, wspieranie kultury poprzez muzyczne inspiracje oraz wskrzeszanie tradycyjnego rzemiosła, przede wszystkim poprzez wykorzystanie emalii jubilerskiej.

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy