Jury

 

W dniach 9-10 kwietnia w Galerii Sztuki odbyły się obrady jury 24. Międzynardowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE/BOUNDARIES.

Jury w składzie: Sławomir Fijałkowski (Polska), Suska Mackert (Niemcy), Ruudt Peters (Holandia), Zuzanna Skalska (Polska/Holandia), Gisbert Stach (Niemcy), Christoph Zellweger (Szwajcaria) ocenili 605 prac nadesłanych przez 337 artystów z 42 państw, zakwalifikowali do wystawy 45 artystów oraz przyznali nagrody. Lista autorów zakwalifikowanych do wystawy tutaj (klik). Nazwiska zwycięzców Konkursu poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród 16 maja w Legnicy.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Skład jury 24. Międzynardowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE:

Sławomir Fijałkowski - Polska

Ur. w 1970 r. prof. sztuk plastycznych, mieszka i pracuje w Gdyni. Absolwent łódzkiej ASP – Projektowanie Biżuterii, studia podyplomowe w Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz – Metall. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, Fundacji Batorego, wiedeńskiej Fudacji Kultur-Kontakt oraz austriackiego Ministerstwa Nauki i Badań. Pracował w wielu uczelniach prywatnych i państwowych, obecnie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami oraz designem autorskim. Uczestnik ponad 50 wystaw biżuterii oraz wzornictwa, jest także jurorem i konsultantem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy, kuratorem Międzynarodowego Konkursu Amberif Design Award, organizatorem wielu wystaw, autorem tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych, programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa.  Aktualnie jest dziekanem Wydz. Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Suska Mackert - Niemcy 

Ur. w 1969 r. w Monachium, Niemcy. Absolwentka Gerrit Rietveld Academie (1994-98) oraz Instytutu Sandberg (1998-2000) w Amsterdamie, Holandia. W latach 2007-10 - dziekan Wydziału Biżuterii w Gerrit Rietveld Academy, obecnie - dziekan Wydziału Sztuk Pięknych i Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, Niemcy. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych i publicznych kolekcjach, m.in. w: Stedelijk Museum, Amsterdam, Holandia; Schmuckmuseum Pforzheim, Niemcy; Museum of Art Craft, Itami, Japonia.  Główną istotą twórczości Suski Mackert jest spojrzenie na biżuterię nie tylko w aspekcie dekoracyjnym, ale też komunikacyjnym i identyfikacyjnym. Bada ona rolę i granicę fenomenu biżuterii w naszym życiu, oraz znaczenie, jakie ma dla człowieka i/ lub ciała.

 

Zuzanna Skalska - Polska/Holandia

Analityk trendów ds. dizajnu, innowacji i biznesu. Urodzona w Warszawie, mieszka w Holandii. Absolwentka Design Academy Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch (dyplom w 1998 r.). Karierę rozpoczęła jako Sensorial Trend Analyst w departamencie strategii firmy Philips Design. W l. 2001 – 2014  pracowała dla największego holenderskiego studia projektowego VanBerlo w Eindhoven, gdzie odpowiadała za stałe monitorowaniem trendów w różnych dziedzinach przemysłu. Od 2007 r. operuje w ramach własnej marki 360 Inspiration. Wykładowcą na Uniwersytecie TU/e w Eindhoven na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Doradca ds. innowacji i designu dla polskich i holenderskich instytucji rządowych. Pomysłodawczyni i współzalożycielka wyższej szkoły designu – School of Form w Poznaniu. Prelegentka na międzynarodowych konferencjach, prowadzi wykłady i warsztaty na temat trendów dla szkół i biznesu. Autorka serii książek o trendach – 360˚Trend Reports, nagrodzonych Red Dot Design Awards 2009. Prowadzi blog 360inspiration.nl

 

Gisbert Stach - Niemcy 

Ur. w 1963 r. we Fryburgu Bryzgowijskim, Niemcy. Edukacja: studia na kierunku Rzeźba i Biżuteria pod kierunkiem prof. P. Skubica, Fachhochschule Köln, Kolonia, Niemcy, 1988-90; studia na Wydziale Biżuterii, Akademia Sztuk Pięknych w Monachium, klasa prof. O. Künzli, Niemcy, 1991-96. Wystawy indywidualne: Kamienie milowe, Centrum Ubezpieczeń, Bayern, Monachium, 2004; Biżuteria wmontowana, Galeria V&V, Wiedeń, Austria, 2003; Biżuteria Gisberta Stacha, Warsztaty PD 362, Padwa, Włochy, 1998. Wybrane wystawy zbiorowe: 23. MKSZ KLASYKA, Galeria Sztuki, Legnica, 2014; Con-decorados, Galeria Klimt02, Barcelona, Hiszpania, 2013; Strefa tranzytowa (z Rose Stach), Galeria (AV17), Wilno, Litwa, 2012; Kryzys? Jaki kryzys? (z Rose Stach), Galeria Sztuki, Legnica, 2010; Wiara nieograniczona, Platforma 3, Monachium, 2009; Pokaźny łup szaleństwa, Nowa Kolekcja, Pinakothek der Moderne, Monachium, 2008; 15. MKSZ SKANDAL, Galeria Sztuki, Legnica  - laureat Grand Prix, 2006. Laureat I nagrody w kategorii Biżuteria Artytyczna, III Międzynarodowa Nagroda Bursztynowa Państw Nadbrzeżnych Morza Bałtyckiego, Ribnitz-Daumgarten, Niemcy, 2013 oraz I nagrody w Amberif Design Award 2011, Gdańsk, 2011.

 

Christoph Zellweger - Szwajcaria 

Ur. w 1962 r., wykładowca sztuki I projektowania na Hallam University w Sheffield. Mieszka i pracuje w Zurychu, w Szwajcarii. Będąc wykwalifikowanym złotnikiem projektował i wykonywał wysokiej jakości biżuterię na rynek dóbr luksusowych w Niemczech i Szwajcarii. Ukończył studia na Royal College of Art Londynie w 1993 r., zwracając się ku działaniom interdyscyplinarnym i eksperymentalnym. Poza prowadzeniem własnego studia  w Zurichu i międzynarodowej działalności wystawienniczej, od 2003 r. angażuje się w badania artystyczne prowadzone w Sheffield Hallam University, gdzie założył i  prowadzi do dziś jedne z pierwszych w Wielkiej Brytanii studia magisterskie w dziedzinie biżuterii i metaloplastyki. Wykładał również w Konstfack Ädellab w Sztokholmie, w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, w Cranbrook Academy of Art w Detroit, a ostatnio prowadził studia magisterskie z projektowania biżuterii w Royal Academy of Art w Antwerpii. Od 2008 r. trenuje również studentów studiów magisterskich w dziedzinie projektowania produktu na Uniwersytecie Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie, w ramach działań szwajcarskiej fundacji Futur opiekuje się artystami z Indii. Jest laureatem wielu nagród. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach w Europie i Ameryce Północnej.

 

Ruudt Peters - Holandia 

Ur. w 1950 r. w Naaldwijk, Holandia. Mieszka i pracuje w Amsterdamie i Ravensteijn (NL). Absolwent projektowania biżuterii w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie (1970-74). Dziekan Wydziału Biżuterii Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie (1990-2000); założyciel Opere International Jewellery School, Ravenstein (2001); recenzent zewnętrzny w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze (od 2014 do dziś) i w Gerrit Rietveld Academy, Amsterdam (2011-13) oraz w RISD Rode Island School of Design, Providence, USA (2007), profesor w Alchimia Contemporary Jewellery School we Florencji, Włochy (2010-15), profesor wizytujący w Cranbrook Academy of Art, Bloomfield Hills, Michigan, USA (2009) i w PHL University College Hasselt, Belgia (2009), professor w  Ädellab, Konstfack University of Arts and Crafts, Stockholm, Szwecja (2004-09), professor wizytujący w Politechnice Południowej Karelii, Lappeenranta, Finlandia. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz uczestnik wystaw zbiorowych. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Françoise van den Bosch`a 2000 (za oeuvere), Amsterdam (2000); Nagrody Herberta Hofmanna 2004 (za Iosis), Monachium, Niemcy (2004), Marzee Award 2005 (for oeuvere), Galerie Marzee, Nijmegen, Holandia (2005), nominowany do Nagrody Harrie Tillie (za Corpus), Stedelijk Museum, Roermond, Holandia (2013). Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie, m.in. Cleveland County Museum, Middlesborough (UK); Cooper-Hewitt Museum, Nowy Jork, (USA); Apeldoorns Museum; Hiko Mizuno Art School Collection, Tokio (JP); Musée des Arts Décoratifs, Montreal (CA); Museum Boymans van Beuningen, Rotterdam (NL); Museum für Angewandte Kunst, Wiedeń (AT); Schmuckmuseum, Pforzheim (DE); Stedelijk Museum, Amsterdam (NL).

 

 

 S. Fijałkowski, G. Stach, Ch. Zellweger, R. Peters, Z. Skalska, S. Mackert. 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy