Rzadszy niż diament

 

Przygotowana z inicjatywy artysty znanego z zamiłowania do krzemienia pasiastego – Cezarego Łutowicza wystawa prezentuje biżuterię wykonaną z zastosowaniem tego niezwykle pięknego i rzadkiego kamienia.

Krzemień to twarda skała osadowa (7 stopni w skali Mohsa, diament – 10) występująca w postaci bardzo rzeźbiarskich konkrecji w skale wapiennej. W neolicie i wczesnej epoce brązu używany był on do wyrobu siekierek o znaczeniu magicznym, kultowym i obrzędowym. Swoim usłojeniem przypomina wzburzoną wodę, a uderzony jeden o drugi miota iskry i ogień.

Jedynym miejscem na kuli ziemskiej, gdzie występuje krzemień pasiasty jest Ziemia Sandomierska (dlatego uznawany jest on za „najbardziej polski” kamień). To właśnie tutaj na początku lat 70. osiedlił się Cezary Łutowicz i rozpoczął swoją przygodę z nietypowym wówczas materiałem. Używany wcześniej tylko w budownictwie dróg kamień odkrył dla sztuki biżuterii. Najpierw samotnie, a potem dzięki osobistym staraniom, upowszechnił krzemień w nowej, ozdobnej i artystycznej funkcji, m.in. organizując wespół z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu Warsztaty Złotnicze. Chociaż biżuterię z krzemieniem projektują dziś także duże firmy (W. Kruk), a noszą gwiazdy światowej popkultury, to jednak wciąż nie jest on wystarczająco znany w samej Polsce.

Na wystawie zobaczymy między innymi prace powstałe podczas warsztatów, prace z kolekcji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz prace artystów, którzy upodobali sobie ten niezwykle piękny, trwały i rzadki materiał.

Uczestnicy wystawy:
· Andrzej Bielak
· Barbara Kańska Bielak
· Krzysztof Bogusławski
· Andrzej Boss
· Mariusz Gliwiński
· Jarosław Kolec
· Cezary Łutowicz
· Mariusz Pajączkowski
· Krzysztof Piotrowski
 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy