Srebrne Szkoły

 

Uniwersytet Nauk Stosowanych Trier, Wydział Kamieni Szlachetnych i Projektowania Biżuterii z Idar-Oberstein, Niemcy

Na Wydziale Kamieni Szlachetnych i Projektowania Biżuterii w Idar-Oberstein (Niemcy) na nowo dokonano - w odniesieniu do 4-semestralnego kierunku wprowadzonego w 2008 roku - precyzyjnego określenia merytorycznej pozycji nauki, która próbuje połączyć sztukę ze sztuką użytkową i wzornictwem. Odzwierciedleniem tego jest jak najściślejsze zazębienie głównych specjalności: kamienia szlachetnego i biżuterii (prof. Ute Eitzenhöfer i prof. Theo Smeets) ze specjalnością rzeźby (prof. Lothar Brügel).

Nie chodzi tu tylko o wzbogacanie form refleksji i ekspresji artystycznej jako źródeł inspiracji w wzornictwie - przykładowo dla potrzeb biżuterii komercyjnej - lecz także o samo pojmowanie biżuterii jako obiektu sztuki. W tym sensie szkoła reprezentuje rozumienie biżuterii, które w ozdobach dostrzega coś więcej niźli tylko pierwszoplanową czy też ornamentalną funkcję określania statusu społecznego. Biżuteria z jednej strony staje sie obiektem, w który nie tylko twórca biżuterii, lecz także w szczególności jej użytkownik i koniec końców kontemplujące ją osoby postronne, wkładają zarówno indywidualne, jak i wspólne uczucia, wyobrażenia, wspomnienia i życzenia. Biżuteria staje się tym samym czymś nader osobistym, przyczyniając się do subiektywnego i społecznego budowania osobowości jej użytkownika oraz podkreślając względem innych jego indywidualność i osobowość. Opierając się na wypływającej z takiego pojmowania roli ozdób odpowiedzialności społecznej, biżuteria może stać się dziełem sztuki, a zarazem medium, za pośrednictwem którego artysta ujawnia swój pogląd na otaczający świat i frapujące go sprawy. Kierunek studiów otwarty w Idar-Oberstein można określić jako swoiste, idące z duchem czasu laboratorium, ukierunkowane na internacjonalność i dyskursywność, laboratorium, w którym studenci i nauczyciele wspólnie prowadzą prace badawcze i nie stroniąc od eksperymentów pracują nad projektem pt. „Biżuteria”.

Jednym z centralnych punktów programu kształcenia na wydziale wzornictwa w Idar-Oberstein są kamienie szlachetne. Podczas realizacji specjalnych projektów możliwe staje się nowe wykorzystanie tradycyjnego tworzywa, jakim jest kamień szlachetny, dla potrzeb tworzenia współczesnej biżuterii autorskiej i wypracowywania jego nowych, twórczych zastosowań, niezależnie od powszechnie przyjętych tradycji rzemieślniczych, obojętnie czy chodzi o dobranie szlifu fasetowego czy też konkretny obiekt wykonany w kamieniu szlachetnym. Krytycznej refleksji poddawane są przy tym tradycyjne wyobrażenia takich pojęć jak unikatowość, twardość i czystość kamienia, a jednocześnie weryfikowana jest ich współczesna interpretacja artystyczna, której punktem wyjścia są wyłącznie właściwości estetyczne materiału i która obywa się bez efekciarsko- kiczowatych chwytów ani też nie mami pozorami awansu społecznego.
Wilhelm Lindemann
 

Wydział Projektowania Biżuterii i Wyrobów ze Srebra, Wyższa Szkoła Artystyczna w Edynburgu, Szkocja, Wielka Brytania

Edinburgh College of Art (eca) jest jedną z nielicznych szkół wyższych w Anglii, która zajmuje pozycję „instytucji specjalistycznej”. Jako niezależna i specjalistyczna szkoła sztuk pięknych i plastycznych przy niewielkiej liczbie studentów posiada grupę wyśmienitych wykładowców oraz reputację na skalę światową – jeden ze świeżo upieczonych absolwentów opisał uczelnię jako „fabrykę pomysłów”.

Wydział Projektowania Biżuterii i Wyrobów ze Srebra jest znanym na całym świecie wydziałem Szkoły Projektowania (School of Design). Program nauczania oferuje 4-letnie studia licencjackie (z wyróżnieniem), które kandydat na studia może kontynuować po dwóch latach studiowana na swojej macierzystej uczelni oraz dalsze studia magisterskie i doktoranckie.

Studenci uczą się jak zbalansować „praktykę” z „innowacyjnością” w tworzeniu indywidualnych i oryginalnych artefaktów, wskazując na skomplikowane stosunki, jakie łączą ludzi z rzeczami. Praca w studiu może być wykonywana przy pomocy wielu materiałów, od szlachetnych lub pół-szlachetnych metali lub kamieni jubilerskich do plastiku, drewna, papieru i tekstyliów. Owe materiały powiązane są ze sobą poprzez okresy głębokiej i intensywnej praktyki w pracowni. Praktyka ta podparta jest szczególnym naciskiem na kwestie doświadczenia, innowacji i pasji. Oddana kadra nauczycielska wspiera działania zmierzające do refleksyjnego zrozumienie przedmiotu, na które składają się zarówno indywidualne praktyki, badania oraz teoria, jak też szersza przemysłowa podstawa – w tym celu na wydziale korzysta się z nowych technologii, jak również z tradycyjnych technik
i procesów.


Szkoła Sztuk Pięknych z Barcelony, Hiszpania

Szkoła - Art del treball - znajduje się w centrum Barcelony, a jej głównym celem jest rozwijanie w studentach umiejętności twórczych i konceptualnych. Dostarcza studentom podstawowych narzędzi, które pomagają im doskonalić kunszt zawodowy. W szkole można zdobyć wiedzę techniczną i artystyczną związaną z projektowaniem biżuterii, która nie tylko znajdzie nabywców na rynku i w świecie mody, ale która również uwydatni twórczą wartość jej autorów. Oferowany jest dwuletni kurs, praktyka w firmie jubilerskiej oraz końcowy projekt pod okiem opiekuna naukowego.

Takie przedmioty jak: grafika komputerowa, rysowanie artystyczne, rysowanie techniczne lub projektowanie stanowią bazę dla rozwoju własnych pomysłów. Studenci zapoznawani są również z głównymi kwestiami formalnymi, ergonomicznymi i marketingowymi związanymi z biżuterią.

Historia biżuterii, analiza artystyczna, gemmologia i różnorodne szkolenia dostarczają studentom teoretycznego punktu widzenia, dla którego odniesieniem środowisko pracy i biżuteria.
Na warsztatach z biżuterii i modeli woskowych studenci ćwiczą umiejętności manualne, związane z metalami oraz tworzą prototypy poprzez proces mikrofuzji.

Szkoła oferuje wykształcenie wyższe w dziedzinie biżuterii artystycznej.

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy