Plateaus Jewellery Project

 

Plateaus wynika z potrzeby nowego pokolenia do określenia swojej pozycji w ciągle zmieniającym się świecie. 

Plateus to motor generujący energię: to inicjatywa. Oznacza wspólny rozwój i manifestuje wolę działania, wystawiania i dzielenia się.
Piękno wolności umożliwia nam kształtowanie przyszłości.
Tworząc biżuterię czujemy się częścią ciągłego procesu;
Jesteśmy tu, by się rozwijać.

 

                                                                                  Plateaus Jewellery Project, Październik 2012

                                                                                  

 

Wystawa prezentuje prace Plateaus Jewellery Project, które opierają się na zasadzie komplementarności, wzajemnym uzupełnianiu się. Obecnie w projekt zaangażowani są czterej artyści, twórcy biżuterii. Są to Katharina Dettar, Edu Tarin, Barbora Dzurákova i Patrícia Correia Domingues. Tych pochodzących z różnych krajów artystów łączą lata studiów spędzone w  Wyższej Szkole Biżuterii i Kamieni Szlachetnych w Idar-Oberstein (Uniwersytet w Trewirze), gdzie się poznali i gdzie razem pracowali. Mimo że każde z nich studiowało na innym roku, w ich biżuterii można rozpoznać korelacje i wzajemne inspiracje. Heterogeniczność ich pochodzenia, różny sposób podejścia do biżuterii oraz indywidualny styl pozwalają im wyrażać siebie, a jednocześnie wzmacniają ich związek i spajają twórczość.

Plateaus Jewellery Project wykorzystuje w procesie twórczym różne dziedziny artystyczne, by osiągnąć jak najbardziej zaskakujące efekty. Prezentowane rezultaty projektu, który powstał we współpracy z grafikiem Martą Veludo, są próbą wyznaczania granic oprawy artystycznej.

 

Katharina Dettar

Urodzona w 1988 r. w Fürth (Niemcy), do 2010 mieszkała w Katalonii. Bardzo wcześnie rozpoczęła studia w zakresie biżuterii artystycznej w Massana School w Barcelonie (Hiszpania). Jej końcowy projekt prowadzony był przez profesora Ramóna Puig Cuyása, a  podczas pobytu w Rantapaja, na Wydziale Projektowania Biżuterii i Obróbki Kamieni w Lappeenrancie (Finlandia), przez profesor Eiję Mustonen. Następnie rozpoczęła studia licencjackie w zakresie sztuki w Fachhochschule Idar-Oberstein (Uniwersytet w Trewirze, Niemcy), które ukończyła w 2013 r. W 2010 r. została zwycięzcą Talente Prize w Monachium oraz Förderpreis des  Landes Rheinland-Pfalz (Niemcy). Jej prace były wystawiane w muzeach i galeriach w Europie, Ameryce Północnej i Azji oraz publikowane w katalogach, magazynach i książkach. Od 2012 r. Katharina Dettar jest stypendystką Studienstiftung des deutschen Volkes.

 

 

Edu Tarin

Syn jubilera, ćwiczył w rodzinnym warsztacie, mając za nauczyciela specjalizującego się w złotnictwie Eduardo Tarín Ruiza oraz Francisco Brocala, grawera. Od 2002 r. pracował w rodzinnej firmie i dla kilku sklepów jubilerskich w Walencji. W 2008 r. rozpoczął studia w zakresie biżuterii artystycznej w walenckiej szkole EASD, pod przewodnictwem profesorów Kepy Karmony, Carlosa Pastora i Heidi Schechinger. Obecnie kontynuuje studia w Fachhochschule Trier w Idar-Oberstein w Niemczech, pod kierunkiem profesorów Theo Smeetsa, Ute Eitzenhöfera and Lothara Brügela.

 

 

Barbora Dzurakova

Urodzona w Nitrze (Słowacja) w 1984 r. Gdy miała 6 lat rodzice zapisali ją do Klubu Sztuki, gdzie nauczycielem był twórca biżuterii. On zapoznał ją z kilkoma technikami, jakimi się posługiwał w swej twórczości. W wieku 9 lat, wykonująca wówczas i sprzedająca zdobione kamieniami skórzane wisiory Barbora, postanowiła zostać słynną artystką, niezależną od wszystkich systemowych ograniczeń. Po studiach z zakresu projektowania szkła w Szkole Technicznej w Lednick é Rovne i na Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie (Słowacja) otrzymała tytuł licencjacki w dziedzinie estetyki i historii sztuki (2006 r.). Tytuł mistrza sztuk plastycznych uzyskała w 2008 r. Kontynuowała studia nad biżuterią i w styczniu 2012 r. zdobyła tytuł magistra z zakresu Projektowania Biżuterii i Obróbki Kamieni Szlachetnych na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Trewirze (Niemcy). W 2012 r., wraz 6 młodymi artystami ze Słowacji, była promowana przez SPP Art Foundation, kierowaną przez ARTSERVIS. Od tamtej pory, pracuje jako asystentka w pracowni Esteli Saez wykonując biżuterię.  Mieszka w Holandii.

 

 

Patrícia Correia Domingues

Urodzona w 1986 r. w Portugalii. W wieku 15 lat rozpoczęła działalność w zakresie biżuterii uczęszczając na kurs „Art and Metals” w szkole  António Arroio w Lizbonie. W 2007 r. wyjechała do Hiszpanii, by studiować biżuterię w Massana School. Jej projekt końcowy powstawał pod kierunkiem profesora Ramóna Puig Cuyása. W 2009 r. była na wymianie studenckiej w Estońskiej Akademii Sztuk w Tallinie, a w 2013 r. ukończyła studia na Wydziale Kamieni Szlachetnych i Projektowania Biżuterii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Trewirze (Niemcy). Jest członkiem Collectives Bórax08001 i Plateaus Jewellery Project. Od 2009 r. uczestniczyła w zbiorowych wystawach w Europie. W 2012 r. otrzymała nagrodę studencką “New Traditional Jewellery”, a w 2014 r. “Talente 2014”.

 

Termin: 22.04 – 15.06

Miejsce prezentacji: Hol Legnickiego Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2  

Ekspozycja: 22.04 – 08.06, wt. – nd., godz. 11.00-18.00

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy