NIC DO OCLENIA 

 

Konkurs Sztuki Złotniczej towarzyszący Międzynarodowym Bałtyckim Targom Biżuterii Amber Trip 2018 w Wilnie (Litwa)

Rok 2018 to szczególny rok dla Litwy, ponieważ w tym roku kraj obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości. Sto lat temu staliśmy się niezależni. Od stuleci cieszymy się prawami i wolnościami człowieka. Wybraliśmy to, co uważamy za właściwe i czujemy się odpowiedzialni za nasz własny wybór. Innymi słowy, żyjemy jako wolni ludzie. Możemy podróżować w dowolnym kierunku i wracać na Litwę, choć Litwa jeszcze niedawno należała do innego państwa. Żelazna kurtyna była dla nas niemal niemożliwą przeszkodą. Wszystkie nasze marzenia, aby zobaczyć inny, wolny świat odbijały się od niej. Aby doświadczyć dnia dzisiejszego, musieliśmy przezwyciężyć szereg barier ideologicznych i biurokratycznych. Aby wrócić do domu, musieliśmy wytrząsać nasze walizki podczas odprawy celnej. Ale teraz, na lotnisku, cicho przechodzimy przez bramę o nazwie "Nic do oclenia". Nie mamy nic do ukrycia, nie mamy nic do zgłoszenia. Możemy jedynie ogłosić naszą wolność i jesteśmy wdzięczni za tę okazję sygnatariuszom, którzy podpisali Deklarację Niepodległości sto lat temu.

 Zahar Valach

 

Adrienn Pesti

 

Konkurs sztuki złotniczej "Nic do oclenia" zaprasza artystów do zadeklarowania wolności w języku biżuterii, do ogłoszenia, że nie mamy nic do oclenia ani ukrycia. Z drugiej strony możemy zadeklarować naszą wolność, swobodę podróżowania i pozostania w naszej ojczyźnie, wolność myśli i wolność nie zgadzania się z innymi, wolność bycia sobą, wolność bycia artystą i wolność od idei Niepodległości. Ponieważ zyskaliśmy takie prawo. "Nic do oclenia" oznacza sprawiedliwość i możliwość przechodzenia przez dowolnych kontrolerów bez obaw (nie jest przypadkiem, że możemy zobaczyć przedstawiciela Litewskiej Izby Celnej wśród członków jury). Ale przede wszystkim oznacza cały zestaw możliwości. Oferujemy możliwość ich prezentacji w formie sztuki złotniczej. Prace na konkurs przysłało 109 uczestników z nich z 26 krajów. Na wystawę wybraliśmy 50 najlepszych prac.

 Organizatorzy

 Andrea Wagner

 

GRAND PRIX Isabel Tristán Ochoa (Hiszpania / Spain) "Just now"

 

NAGRODA w kategorii BURSZTYN / AWARD in category of AMBER Andrea Wagner (Holandia / the Netherlands) "Golden Waters Cave Under Amber Lakes"

 

NAGRODA w kategorii BIŻUTERIA / AWARD in category of JEWELLERY Mansuo Zhu (Niemcy / Germany) „Through“

 

NAGRODA w kategorii OBIEKT / AWARD in category of OBJECT Andrius Gudišauskas (Litwa / Lithuania) "I'm so free that's even hard"

 

NAGRODA przedstawiciela LITEWSKIEJ IZBY CELNEJ / AWARD of the RL CUSTOMS representative Ieva Zigunskaya (Litwa / Lithuania) “- Do I declare that, Sir?”

 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI / AWARD of the AUDIENCE Andrius Gudišauskas (Litwa / Lithuania) "I'm so free that's even hard"

 

WYRÓŻNIENIA HONOROWE / HONOR MENTIONS

 

Za lekkość / For lightness Vita Pukštaitė-Bružė „Place under the Sun“

 

Za materiał / For material Nassrin Vessalian (Iran / Iran) "Doubts"

 

Za międzynarodowość / For internationality Simona Martinkutė (Litwa / Lithuania) "Liberty screw", "Legal happiness", "To Find"

 

Za filozofię / For philosophy Darja Popolitova (Estonia / Estonia) "Metanoia VII" & "Metanoia XV"

 

Za postawę / For attitude Alix Manon (Belgia / Belgium) "NO means NO"

 

Za zapach / For scent Kristy Bujanic (Belgia) ”Ode To Family”

 

Jury:

Laima Kėrienė (Litwa / Lithuania)

Jurgita Grajauskaitė Litwa / (Lithuania)

Arvids Endzinš( Łotwa / Latvia)

Tanel Veenre (Estonia / Estonia)

Giedymin Jabloński Polska / Poland)

Sergiusz Kuchczyński (Polska / Poland) 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy