Konkurs 2021

 

 

 

 

Hologram Whitney Houston właśnie wyrusza na europejskie tournée i nie jest to pierwsze wskrzeszone na potrzeby koncertów „na żywo” bożyszcze fanów muzyki… Można zaplanować wakacje w kosmosie, bo już za dwa lata dostępny będzie hotel na orbicie za kosmiczną kwotę niemal 3 milionów złotych za dobę!

Nowy wspaniały świat? Czy naprawdę jest dla nas?

My, ludzie, pogrążamy się w depresji – za dziesięć lat będzie to najczęstsza choroba ludzkości, choć i dziś tylko 5 procent mieszkańców planety uznaje się za całkiem zdrowych. Otyłość zabija trzykrotnie więcej ludzi niż głód, choć śmierć z wycieńczenia zdarza się na świecie co sekundę, mimo że połowa wyprodukowanej globalnie żywności jest marnowana. W naszym cywilizowanym świecie wciąż opłacają się: wojny, ataki, zamachy, rzezie i masakry, a dwie na pięć zamordowanych kobiet na świecie ginie w domu z rąk partnera.

Teraz – jak pisze złowieszczo filozofka – obawiać się możemy już tylko siebie samych” [1]. 

Nawet teocentryzm i przewrót kopernikański nie wyleczyły nas z egoizmu, podobnie jak nie nauczyły nas pokory wobec niezwykłości natury oraz potęgi jej żywiołów. Żyjąc w post-ludzkiej rzeczywistości dzielonej z humanoidalnymi mutantami, klonami, cyborgami i hybrydami, wciąż nie chcemy pogodzić się z kryzysem antropocentryzmu.

W erze gdy maszyny są mądrzejsze od ludzi i to z nimi spędzamy większość dnia, gdy nieodwracalnie zarastamy plastikiem (odkłada się w naszych ciałach i na dnie oceanów), gdy potrafimy zbadać, wyprodukować i sprzedać wszystko, wciąż spieramy się o człowieczeństwo zygoty, pierwotnych plemion, kolorowych ras, czy w końcu miejskiej egzystencji, która izoluje nas od natury i naturalnego rytmu dnia i nocy, zastępując więzi sąsiedzkie media-społecznością. Wciąż jeszcze potrzebujemy ciał, ale medycyna estetyczna i nanotechnologie medyczne, body art z Orlan i Stelarcem na czele, body hacking i rzeczywistość wirtualna pokazują, że właśnie przekraczamy i tę odwieczną granicę. Nie pozbyliśmy się mózgu gadziego, ale zyskaliśmy „smartfonowy kciuk”, nie przestaliśmy czuć zwierzęcych instynktów, ale mamy cyberseks i adrenalinę… w kinowym fotelu.

Czy pierwsza sklonowana owca Dolly czy Alba (fluorescencyjny królik Eduardo Kaca) wybaczyłyby nam? A wybijane dla kaprysu człowieka lwy, słonie i wieloryby lub delfiny, które w roku 2013 uznaliśmy za non-human persons, a do dziś więzimy je, wykorzystujemy i zabijamy? Czy wybierając betonową dżunglę, wirtualny świat, zapijając nutridrinkami syntetyczne suplementy diety w pigułkach, jesteśmy równie ludzcy jak nasi przodkowie? Czy odwracając się (od drugiego człowieka) ku sobie w geście selfie, wciąż jesteśmy ludźmi? Zwyciężyliśmy świat czy go pogrążyliśmy?

Za tym wszystkim stoi człowiek… Czy to wciąż człowiek?

 

[1] Jolanta Brach-Czaina, Błony umysłu, Warszawa, wyd. Sic!, 2003, s. 123.

 

 

W dniach 19 i 22 lutego Jury w składzie: Caroline Broadhead (Wielka Brytania), Magdalena Kwiatkiewicz (Polska), Georg Dobler (Niemcy), Darijus Gerlikas (Litwa) i Sławomir Fijałkowski (Polska) oceniło 357 prac 186 artystów z 35 krajów. Do wystawy pokonkursowej wybrane zostały prace 44 artystów. Ogłoszenie wyników Konkursu oraz ceremonia rozdania nagród i wyróżnień nastąpi 29 maja, podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO. Wydarzenie dostępne będzie także online.


Lista zakwalifikowanych uczestników (kolejność alfabetyczna):

1. Silvia Bellia – Włochy
2. Rita Besnyői – Węgry
3. Annarita Bianco – Włochy
4. Alexander Blank – Niemcy
5. Andrzej Boss – Polska
6. Laurent Brune – Francja / Niemcy
7. Renata Campisani –Włochy / Hiszpania
8. Carla Castiajo – Portugalia
9. Anna i Witold Chudzik – Polska
10. Jacek Franasik – Polska
11. Mariana Bilbao Gonzalez-Dueñas – Hiszpania
12. Julia Groos – Niemcy
13. Marta Havličková – Czechy
14. Esther Heite – Niemcy
15. Tuija Hietanen – Finlandia
16. Romualdas Inčirauskas – Litwa
17. Tadeusz Jaśkowiak – Polska
18. Rasa Jundulaité – Litwa
19. Małgorzata Kalińska – Polska
20. Dovillé Kazakevičiené – Litwa
21. Izabela Kędzior – Polska
22. Ji Young Kim – Republika Korei
23. Renata Korpas-Sutowicz – Polska
24. Zofia i Witold Kozubscy – Polska
25. Felieke van der Leest – Holandia
26. Peter Machata – Słowacja
27. Dot Melanin – Izrael / Niemcy
28. Wu Meng-Ju – Tajwan
29. Mireia Calaf Mensa – Hiszpania
30. Michalina Owczarek-Siwak – Polska
31. Sham Patwardhan-Joshi – Niemcy
32. Ruudt Peters – Holandia
33. Kirsten Plank – Niemcy
34. Hana Polivková – Czechy
35. Paulius Rukas – Litwa
36. Tieke Scheerlinck – Belgia
37. Kristýna Španihelová – Czechy
38. Sława Tchórzewska – Polska
39. Miroslava Veselá – Czechy
40. Heike Walk – Niemcy
41. Karol Weisslechner – Słowacja
42. Liu Yiqing – Chiny / Francja
43. Olga Zielińska – Polska
44. Katarzyna Żuczkowska – Polska

 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Edycje Festiwalu

Newsletter

Szukaj