wtorek, 02 marzec 2021 09:54

Legnicki Festiwal SREBRO odbędzie się w maju!

 

41. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO odbędzie się w maju i po raz kolejny skupi wokół siebie artystów i miłośników współczesnej biżuterii artystycznej. Kulminacja online wydarzenia przypadnie w dniach 28-29.05.2021 r. Tegoroczny program obejmie wystawy zaplanowane, przygotowane i … odwołane ze względu na pandemię w ubiegłym roku. Tym razem – gotowi na różne scenariusze – przygotowaliśmy wydarzenie w formie hybrydowej, umożliwiającej udział bez względu na aktualnie panującą sytuację epidemiologiczną. W Legnicy zorganizowanych zostanie 14 wystaw indywidualnych i zbiorowych, przekrojowych i problemowych, prezentujących różnorodne przykłady biżuterii artystycznej współczesnych twórców m.in. z Polski, Francji, Belgii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chin.


Najważniejszym elementem Legnickiego Festiwalu SREBRO jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, na który co roku licznie napływają prace twórców z kilkudziesięciu krajów. Każdego roku Konkurs opatrzony jest innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. W katastroficznym roku 2020 uczestnicy Konkursu mieli wiele powodów do twórczej refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, a punktem wyjścia dla tych rozważań stał się temat przewodni: WCIĄŻ CZŁOWIEK? / STILL HUMAN?


Zgłoszone do Konkursu prace ukazują szerokie spektrum interpretacji hasła przewodniego, reprezentując niekiedy bardzo odmienne podejścia do zagadnienia. Artyści poruszali m.in. wątki ekologiczne – ukazując zgubny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne, jak również dzielili się refleksjami dotyczącymi następstw rozwoju technologicznego. Nie zabrakło opowieści o bliskości i relacjach, a także biżuterii przytaczającej bardzo osobiste historie autorów. Różnorodne okazały się również techniki wykonania i materiały, wykorzystane przez artystów. Obok obiektów złotniczych znalazła się biżuteria wykonana z pleksi, silikonu, ludzkich włosów, obiektów codziennego użytku czy bioplastiku (PLA).


W dniach 19 i 22 lutego odbyły się obrady Jury Konkursu, podczas których międzynarodowe grono Jurorów w składzie: Caroline Broadhead (Wielka Brytania), Magdalena Kwiatkiewicz (Polska), Georg Dobler (Niemcy), Darijus Gerlikas (Litwa) i Sławomir Fijałkowski (Polska) oceniło 357 prac 186 artystów z 35 krajów, m.in. Niemiec, Włoch, Tajwanu, Meksyku, Nowej Zelandii. Do wystawy pokonkursowej wybrane zostały prace 44 artystów. Lista uczestników zakwalifikowanych dostępna jest TUTAJ. Prace nadesłane na Konkurs, ale niezakwalifikowane przez Jury trafią na wystawę „odrzuconych”, nazwaną od tradycyjnego miejsca prezentacji (Hol Starego Ratusza) Holownią.


Ogłoszenie wyników Konkursu oraz ceremonia rozdania nagród i wyróżnień przyznanych przez Jurorów oraz Fundatorów odbędzie się 29 maja (sobota). Wydarzenie dostępne będzie online na naszych kanałach komunikacyjnych.


Program Legnickiego Festiwalu SREBRO obejmuje 14 ekspozycji biżuterii artystycznej oraz wydarzenia towarzyszące. W ramach cyklu wystaw indywidualnych pn. Sylwetki Twórców zorganizowany zostanie obszerny, przekrojowy pokaz prac prof. Andrzeja Szadkowskiego, jednego z najważniejszych polskich artystów-złotników, założyciela Katedry Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru na ASP w Łodzi. Poznamy także „Sylwetki Twórców” Marion Delarue i Delphine Perrache. Pierwsza z nich w swoich działaniach skupia się na problemie iluzji, imitacji i stanu przemiany, tworząc m.in. kolekcje: Biżuteria z Agatu i Papuzi wielbiciele. Z kolei Dephine Perrache znana jest ze swej fascynacji przestrzennością i trójwymiarowymi kompozycjami, a swoją biżuterię traktuje jak małe dzieła architektoniczne.


Jak co roku, szanse na prezentację swoich dokonań będą mieli także młodzi twórcy kształcący się na kierunkach artystycznych i projektowych. Tym razem w Legnicy zagoszczą wystawy przygotowane przez studentów, absolwentów i profesorów z dwóch Srebrnych Szkół: Pracowni Metalu i Biżuterii S+M+L_XL (Akademia Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, Słowacja), pod kierunkiem prof. Karola Weisslechnera, a także Wydziału Biżuterii i Metalu na Akademii Sztuk Pięknych (Uniwersytet w Shanghaju, Chiny), prowadzonego przez prof. Shannon Guo. W ramach debiutanckich wystaw zaprezentowana zostanie biżuteria Luizy Mężyńskiej i Justyny Kowalczyk – młodych absolwentek Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Retrospektywnego spojrzenia na polską biżuterię artystyczną lat ’80 i ’90 dostarczy nam ekspozycja Handmade 2. Polska sztuka srebra 1979-1999, prezentująca zbiory złotnicze Muzeum Miedzi w Legnicy – współorganizatora wystawy. Przybliży ona specyfikę i rozwój polskiego złotnictwa współczesnego tego okresu poprzez pryzmat Ogólnopolskich Przeglądów Form Złotniczych SREBRO.

Kolejny punkt stanowi szósta odsłona międzynarodowego projektu Extranalities, którego idea polega na stworzeniu biżuterii w oparciu o przedmioty otrzymane od pozostałych członków przedsięwzięcia. Legnicka edycja przebiegać będzie pod hasłem przewodnim Mechanorganic, a uczestniczyć w niej będą inicjatorzy - Herman Hermsen i Timothy Information Limited oraz zaproszeni artyści: Peter Vermandere, Felieke van der Leest, Sofia Björkman, Denise Reytan, Sara Gackowska.

Podczas Festiwalu w Legnicy będzie można zwiedzić także wystawy zorganizowane w ramach:

Międzynarodowego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2019, przebiegającego pod hasłem Protezeusze. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.

24. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2020, pt. Ostateczne piękno, który odbywa się co roku w ramach Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif w Gdańsku.

Konkursu Surveillance jewellery, organizowanego przez Międzynarodowe Bałtyckie Targi Jubilerskie w Wilnie w 2021 r.

Zapraszamy do śledzenia naszych stron oraz mediów społecznościowych, gdzie dzielimy się aktualnościami i informacjami na temat wydarzenia.

INSTAGRAM

FACEBOOK 

 

O Festiwalu

Od ponad 40 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w promowaniu współczesnej biżuterii i obiektów artystycznych. Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z najważniejszych imprez kształtujących życie kulturalne regionu i budujących jego wizerunek na forum międzynarodowym. W jego ramach co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, a także liczne wystawy indywidualne, grupowe, szkół artystycznych. W trakcie trwania Festiwalu mają miejsce również wydarzenia towarzyszące – seminarium teoretyczne, pokazy, debaty, warsztaty, koncerty.

Newsletter

Szukaj