Sesja naukowa

 

 

Sesja Granice Sztuki Globalnej:

GRANICE GRANIC w kontekście sztuki i twórczości

w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO 2015

Qubus Hotel, ul. Skarbowa 2, Legnica

16 maja godz. 10.00

SALA B 

 

Trochę teorii:

10.00 – powitanie

10.15 – prof. Jan Kurowicki (Polska/Poland): Zerowość estetyczna jako sfera granicy między tym, co pozytywne i negatywne estetycznie.

11.00 - Andrzej Mazur (Polska/Poland): Granice estetycznych konwencji.

11.40 – Paweł Rosner (Polska/Poland): Design, sztuka, granica?

 

12.00-12.20 przerwa

 

Trochę praktyki:

12.25 – Tasso Mattar (Hiszpania/Spain): Biżuteria w akcji.

12.45 –  Eva Burton (Argentyna/Argentina): Południe czy nie Południe. Współczesna biżuteria z Argentyny.

13.05 – Andi Gut (Niemcy/Germany): Lokalne przejścia. Jak ożywić wiedzę historyczną.

13.30 – Marta Andrzejczak (Polska/Poland): Biżuteria samcza i „oszpetniki”, czyli o marginesie sztuki złotniczej. 

13.50 – Marta Hryc (Polska/Poland): Nie-zwykłość. O roli projektanta.

14.10 – podsumowanie, dyskusja

Zakończenie, pożegnanie.

                                               

Podczas spotkania odbędzie się się również promocja najnowszej książki prof. Jana Kurowickiego pt. „O pożytku ze zła wspólnego” (2015).

 

O SESJI

Sesja z cyklu Granice sztuki globalnej tradycyjnie nawiązuje do tematu Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej - głównego wydarzenia LFS.

Żyjemy w czasach, gdy przekraczanie granic nie zna granic. Granice towarzyszą nam od zarania ludzkości (nawet w Raju nie wszystko było dozwolone). Wydaje się, że ich ustanawianie, utrzymywanie, kontestowanie i przekraczanie jest istotą człowieczeństwa. Epopeja budowania, burzenia i przekraczania różnych granic, linii, barier, tabu wciąż jest sensem i wyznacznikiem ludzkiej historii i zwykłej codzienności każdego z nas. Kolejne obszary stają się bezkresną, często krwawą areną granicomanii i granicofobii: moralność, religia, polityka, państwowość, biznes, obyczajowość, cielesność. Niezastąpionym poligonem destrukcji granic i kanonów jest też sztuka. Powstaje wrażenie, że wymyślono ją, by bezpiecznie testować naruszanie nie tylko estetycznych norm i ograniczeń. Czy jednak istnieją granice, nie tylko w sztuce, których przekroczyć nie wolno, których przekroczyć się nie da, których przekroczyć nie potrafimy? O tym chcemy dyskutować!

 

Od szesnastu lat w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO corocznie organizowana jest sesja pod nazwą Granice Sztuki Globalnej. Jej celem jest refleksja nad ogólną kondycją sztuki, nad jej dzisiejszym wymiarem i aktualnymi reprezentacjami. Funkcjonuje jako forum dyskusyjne nie tylko nt. samej, wąsko pojmowanej biżuterii, ale przede wszystkim dotyka zagadnień z zakresu designu i ogólnie rozumianej sztuki współczesnej.

Chcielibyśmy, by zaproszeni do udziału w sesji teoretycy i praktycy sztuki oraz kultury odnieśli się do tematu GRANICE z perspektywy własnych dziedzin, by wydobyli i zaprezentowali aktualne i charakterystyczne aspekty i ujęcia zagadnienia granic w sztuce i życiu. Interesują nas zarówno podejścia ogólne, przekrojowe, jak i rozważania dotyczące konkretnego problemu.

Do tej pory podczas legnickich sesji wystąpiło przeszło 80-ciu artystów, głównie złotników i designerów, krytyków, historyków sztuki, filozofów, historyków, a także pedagogów, kuratorów i znawców branży artystycznej oraz specjalistów z dziedzin ekonomii, mediów, itp. Gościliśmy m.in.: Wojciecha Siudmaka, Monikę Małkowską, Alexandrę Hołownię, Agnieszkę Jacobson-Cielecką, Irenę Huml, Michaela Fleischera, Leszka Koczanowicza, Piotra Krajewskiego, Mirosława Kocura, Kazimierza Piotrowskiego, a także zagranicznych designerów: Michaela Petry, Felicity Peters, Wilhelma Tasso Mattara, Philipa Sajeta, Ramona Puiga Cuyàsa i in. Słuchaczami są goście festiwalowi oraz miejscowe kręgi akademickie i legniczanie. Teksty prezentowane podczas sesji wydawane są w zbiorowych opracowaniach co kilka lat. Pierwszy tom obejmujący materiały z lat 2000-2011 wydany w 2010 r. był nominowany do prestiżowego tytułu Legnickiej Książki Roku.    

 

Termin: 16 maja 2014 (sobota), godz. 10.00 – 15.00

Miejsce: Qubus Hotel Legnica, ul. Skarbowa 2

Wstęp wolny

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy