Jury

 

W dn. 3-4 kwietnia br. odbyły się obrady 23. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej KLASYKA. Jury w składzie: Peter Bauhuis (Niemcy), Kai-Yin Lo (Chiny), Graziano Visintin (Włochy) oraz Sławomir Fijałkowski i Magdalena Kwiatkiewicz (Polska) zapoznało się z 706 pracami nadesłanymi na Konkurs przez 308 artystów z 42 krajów. Do wystawy zakwalifikowano prace kilkudziesięciu artystów-złotników z niemal 20 państw, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Brazylii, Japonii, Kolumbii, Korei, Tajwanu. Ich nazwiska ogłoszone zostaną już wkrótce, ale zwycięzców Konkursu poznamy dopiero podczas tzw. kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO (17 maja). Dwa dni obrad podsumowano konferencją prasową.

 

 

   

   

   

   

   

      

   

   

 

Jury 23. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej KLASYKA

 

Peter Bauhuis - Niemcy

Ur. w 1965 r. w Friedrichshafen, Niemcy. Mieszka i pracuje w Monachium. Absolwent Państwowej Akademii Rysunku w Hanau (1986-90) oraz Akademii Sztuk Stosowanych w Monachium, pracownia  Biżuterii i Obiektów prof. Otto Künzli (1993-99). Autor wielu wystaw indywidualnych, m.in. w: Australii, Niemczech, Danii, Austrii, USA, Szwajcarii i we Włoszech. Wykładowca w wielu szkołach i instytucjach w Europie, USA i Australii, od 2008 r. związany z Alchimią - Szkołą Współczesnej Biżuterii we Florencji. Laureat wielu nagród, ostatnio: Bawarska Nagroda Państwowa, 2011; Nagroda Danner, 2008 oraz Nagroda Friedricha Beckera, 2005.

 

Sławomir Fijałkowki - Polska

Ur. w 1970 w Łodzi. Absolwent PWSSP (obecnie ASP) w Łodzi, Pracownia Projektowania Biżuterii (1995). Studia podyplomowe w Hochschule für Künstlerische und Industrielle Gestaltung w Linz w Austrii (1996-98). W 2012 r. uzyskał tytuł profesora. W latach 2003-08 adiunkt w ASP w Łodzi, gdzie kierował Pracownią Podstaw Projektowania Biżuterii. Obecnie dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa w ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii. Ponad 40 wystaw indywidualnych i grupowych na całym świecie. Poza biżuterią autorską zajmuje się również projektowaniem przedmiotów użytkowych oraz biżuterii we współpracy z wiodącymi firmami jubilerskimi.

 

Maria Magdalena Kwiatkiewicz - Polska

Mieszka i pracuje w Poznaniu. Absolwentka Politechniki Poznańskiej. Inicjatorka powstania i właścicielka Galerii YES, a także współwłaścicielka firmy YES Biżuteria. Właścicielka okazałej kolekcji biżuterii unikatowej z przełomu XX/XXI w.

 

Kai-Yin Lo - Chiny

Ur. w Hong Kongu (Chiny), gdzie obecnie mieszka i pracuje. Uznana projektantka biżuterii tworząca międzynarodową markę dzięki użyciu kamieni półszlachetnych w projektowaniu biżuterii. Kai-Yin Lo jest również kuratorką sztuki, doradcą kulturalnym, kolekcjonerką sztuki chińskiej i organizatorką wielu wystaw, forów biznesowych oraz projektów kulturalnych i artystycznych. Studiowała historię Europy na Uniwersytetach w Cambridge i w Londynie, uczęszczała także do Harvard Business School of Advanced Management. Kai-Yin Lo jest wizytującym profesorem i wykładowcą w wielu szkołach sztuki, w tym w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania Central Saint Martins w Londynie oraz Centralnej Akademii Sztuki w Pekinie.

 

Graziano Visintin - Włochy

Ur. w 1954 r. w Pernumii (Padwa), Włochy. Absolwent Instytutu Sztuki "Pietro Selvatico" w Padwie (1968-73), pod kierunkiem Mario Pintona, Francesco Pavana i Giampaolo Babetto, gdzie od 1976 r. wykładał Techniki Warsztatowe . Laureat wielu nagród, ostatnio: I Nagroda - Międzynarodowa Nagroda Mario Pintona, Padwa, Włochy, 2011; Nagroda Mistrzowska, Europejska Nagroda dla Sztuk Stosowanych, Światowa Rada Rzemiosła -  Belgique Francophone, Mons, Belgia, 2009; Bawarska Nagroda Państwowa, Złoty Medal, Monachium; Wyróżnienie honorowe "SIGNATUREN", Schwäbisch Gmünd, Niemcy, 1990. Jego prace znajdują się w kolekcjach wielu muzeów i galerii na całym świecie, m.in. Kolekcja Marzée, Nijmegen (Holandia), Pinakothek der Moderne, Monachium (Niemcy), Hiko Mizuno College, Tokio (Japonia), Muzeum Sztuk Dekoracyjnych - Luwr, Paryż (Francja), Victoria & Albert Museum, Londyn (Wielka Brytania), Kolekcja Alice and Luis Koch, Bazylea (Szwajcaria), Kolekcja Helen Drutt, Filadelfia (USA).

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy