Archiwum 

 

 

25 października spotkaliśmy się na finisażu wystawy „Moim Zdaniem…”. Do Legnicy zawitali przedstawiciele kilku pokoleń złotniczego świata. Byli wśród nas Marek Nałęcz-Nieniewski, Andrzej i Barbara Bielakowie, Andrzej Bandkowski, Jarosław Westermark, Małgorzata Pacak, Jarek Kolec, Piotr Cieciura, Jacek Skrzyński, Marcin Bogusław, Michał Fatyga, Kasia Zięba… i wielu wielu innych fantastycznych gości. Oczywiście, nie zabrakło wśród nich kuratorów wystawy: Marka Nowaczyka i Mariusza Pajączkowskiego. 

Złotnicze spotkanie było okazją do uhonorowania Marka Nowaczyka i stało się benefisem artysty. Gratulacje i prezenty przyjmował od Galerii Sztuki, z rąk Prezydenta Krzysztofa Duszkiewicza (przedstawiciela miasta Legnicy), od kolegów złotników i od Galerii YES z Poznania.
Rozmowy i wspomnienia trwały długo w noc….
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 …. a „Moim Zdaniem…” rusza w kolejną trasę. Najbliższa odsłona wystawy odbędzie się w Muzeum w Zabrzu. 

 

 

___________________________________________________________________________________

 

MOIM ZDANIEM... wystawa biżuterii z komunikatem

Termin: 2 – 26 października 2019

Finisaż: 25 października

 Miejsce: Galeria Sztuki w Legnicy

 

Moim zdaniem… to wystawa pod wieloma względami wyjątkowa, odmienna od tych, które zazwyczaj można podziwiać w galeriach, gdzie wartość estetyczna, forma i funkcjonalność mają znaczenie nadrzędne, natomiast treść jest mało istotna. Tutaj autorzy poprzez biżuterię czy obiekty złotnicze wypowiadają swoje zdanie na różnorodne tematy, od polityki i zagadnień społecznych poczynając, poprzez relacje międzyludzkie a na subiektywnych reakcjach na różne zjawiska kończąc.

Założeniem organizatorów od początku było to, że biżuteria czy obiekt powinny zawierać czytelny komentarz. Dlatego każda z prac ma swój tytuł, część jest również opatrzona dłuższym lub krótszym komentarzem autorskim. Dzięki temu intencje i uczucia wyrażone w pracach są czytelne, wyzwalają w odbiorcach emocje, prowokują reakcje intelektualne, inicjują dialog między obiektem, jego twórcą a odbiorcą.

Pomysł zorganizowania takiej wystawy zrodził się podczas spotkań w sandomierskiej Galerii Otwartej prowadzonej przez Mariusza Pajączkowskiego. Popierali go nieżyjący już Michał Gradowski i prof. Irena Huml. Wsparciem organizacyjnym i merytorycznym służyli Andrzej Sadowski, Andrzej Pacak i Marek Nowaczyk. Ten ostatni wraz z Mariuszem Pajączkowskim do dziś pełni rolę kuratorów wystawy.

W legnickiej Galerii Sztuki ma miejsce dwunasta już odsłona tego wydarzenia. Różni się ona jednak od poprzednich ze względu na otwartą formę, dzięki której podczas każdej kolejnej edycji prezentowane są nowe obiekty. Tym razem wystawa została wzbogacona o realizacje artystów zagranicznych, którzy postanowili włączyć się do złotniczej dyskusji.

Finisaż wystawy będzie miał miejsce w Galerii Sztuki w Legnicy, 25 października o godzinie 18:00. Po części oficjalnej odbędzie się spotkanie z Markiem Nowaczykiem, który w 1979 roku zorganizował I Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych SREBRO w Legnicy. Sama wystawa i finisaż stanowić będą zamknięcie obchodów 40-lecia Legnickiego Festiwalu SREBRO.

 

 

 

 __________________________________________________________________________________

 

 

Zobacz, jak wyglądało SREBRO!  Kliknij tutaj

A więcej zdjęć zobacz tu:

INAUGURACJA
DYSKUSJA 
SESJA, WYSTAWY, TWÓRCY 

 

 

 

Nie żyje Mieczysław Gryza - artysta, performer, złotnik, projektant oryginalnej biżuterii, rzeźbiarz, metaloplastyk, laureat wielu nagród oraz autor niecodziennych happeningów i pokazów, związany z Galerią Sztuki w Legnicy, nieodzowny gość Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Urodzony w Górze Śląskiej, do Poznania przyjechał na studia. Ukończył Technologię Drewna na Akademii Rolniczej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera na podstawie pracy na temat możliwości wykorzystania czarnego dębu kopalnego w tworzeniu biżuterii. Miał też dyplom czeladnika w zawodzie złotnictwo. Po studiach został w Poznaniu i przez ponad 30 lat prowadził własną pracownię artystyczną przy ul. Półwiejskiej. Od 2005 roku był członkiem Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa, a od 2016 roku członkiem STFZ – Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Szokował i prowokował. Jego najgłośniejszym projektem był DOMOST, projekt artystycznej rewitalizacji starego XIX-wiecznego mostu znajdującego się na rzece Barycz. Na tym moście, w sobie tylko znanym miejscu, artysta oprawił brylant, „zaręczając się” z nim i tym samym składając deklarację walki o ten obiekt. Za prace multimedialną dotyczącą tego projektu Gryza otrzymał na 21. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej w Legnicy nagrodę – Srebrną Ostrogę oraz 1 kg granulatu srebra, które w czasie rozdania nagród w swoim performansie idei „siania mostu w myślach ludzi”… rozsypał.

W legnickim Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej uczestniczył wielokrotnie, a jego wystąpienia na gali rozdania nagród budziły większe lub mniejsze kontrowersje. W 2016 r. wywołał powszechne oburzenie performansem, w czasie którego wywiercił wiertarką dziurę w ścianie zabytkowego budynku Starego Ratusza, pragnąc w ten sposób zwrócić uwagę na brak dbałości o zabytki. W 2018 r. po raz ostatni był gościem kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO. Jego performans z kamieniem wywołał wówczas sporą konsternację wśród gości zgromadzonych w holu Starego Ratusza. Sam artysta wyjaśniał, iż jego wędrówka z kamieniem miała symbolizować zmagania twórcy ze zniewoleniem sztuki.

Jego wystąpienia stały się charakterystyczną częścią Legnickiego Festiwalu SREBRO. Wprost trudno nam uwierzyć, że w tak tragiczny sposób zamyka się pewien etap historii legnickiego SREBRA.

 

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z kulminacji

Legnickiego Festiwalu SREBRO 2017! (klik) 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z kulminacji

Legnickiego Festiwalu SREBRO 2016! (klik) 

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z kulminacji

Legnickiego Festiwalu SREBRO 2015! (klik) 

 

 


 

 Odeszła Prof. Irena Huml

 

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że wczoraj, 19 maja odeszła Pani Profesor Irena Huml – Człowiek Wielki, historyk sztuki, wybitny naukowiec i popularyzator sztuki, nasz Przyjaciel i Mentor, któremu Galeria Sztuki niezwykle wiele zawdzięcza, a znaczenia Jej działalności dla rozwoju współczesnej sztuki biżuterii nie sposób przecenić. Cześć Jej Pamięci.

 

 

Prof. Irena Huml (1928-2015)

  


24. MKSZ GRANICE rozstrzygnięty

 

 

W sobotę 16 maja podczas uroczystej gali poznaliśmy laureatów 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE. Organizatorzy Legnickiego Festiwalu SREBRO oraz sponsorzy nagród wręczyli nagrody pieniężne i rzeczowe oraz srebrny granulat. Łączna suma wygranych to ponad 40 tys. zł, w tym 4,5 kg srebrnego granulatu. By przeczytać więcej i obejrzeć nagrodzone prace kliknij tu.  

 


 

Jutro projekcja Silver Screen!

 

W ramach naszych środowych projekcji, 13 maja proponujemy film o granicach, które stawiają sobie ludzie oraz o braku granic dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Będzie to poświęcony tematyce holocaustu obraz Marka Hermana: Chłopiec w pasiastej piżamie. Po projekcji zapraszamy do rozmowy, podczas której będziemy mogli podzielić się wrażeniami.

 

 

 

Silver Screen to cykliczny pokaz filmów związanych z aktualną tematyką Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W tym roku są to najszerzej rozumiane GRANICE. Prezentowane obrazy to filmy fabularne, krótkometrażowe oraz dokumentalne, a także formy eksperymentalne. Pokazy filmowe odbywają się w każdą środę aż do 3 czerwca o godz. 17:00 w Galerii Ring, Rynek 12.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

 Więcej o Silver Screen tutaj (klik). 


 

Strzały z paleolitu i perły z drukarki 3D

W ramach festiwalu udostępniamy szereg wystaw zbiorowych i pokazów indywidualnych. Jedne z nich wnoszą powiew świeżości i innowacji, inne skupiają się na przeszłości, z której czerpią inspiracje.  

 

 

 

Wśród nich warto zwrócić uwagę na projekt Ewy Effenberg, inspirowany paleolitycznymi początkami ludzkiej wytwórczości (zobacz tu: klik) czy prezentujący perły wytworzone metodą rapid prototyping (druku 3D) Marty Hryc (zobacz tu: klik). O wszystkich innych wystawach przeczytacie w poszczególnych zakładkach w menu WYSTAWY.      

 


 

Do kulminacji SREBRA pozostał tylko tydzień! 

 

Wielkimi krokami zbliża się najbardziej srebrny tydzień jaki można sobie wyobrazić. Z niecierpliwością czekamy na niego i na wszystkich naszych Gości z bliższych i dalszych stron. Z programem kulminacji możecie zapoznać się klikając tutaj (klik).

 

 

 

Natomiast o naszej tremie, ostatnich przygotowaniach, korzeniach Festiwalu, ale i związkach srebra z Luwrem czy Dubajem przeczytacie tutaj (klik). Jeśli po lekturze obu poleconych linków nabierzecie ochoty na wizytę w Legnicy, możecie zwrócić się do nas o pomoc w akomodacji, chętnie pomożemy. W tym celu prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny, które znajdziecie tu (klik).    

 


 

Rytm zaklęty w naszyjniku 

Elisabetta Duprè w projektowaniu biżuterii wykorzystuje nie tylko umiejętności nabyte w rzymskiej i monachijskiej szkole złotniczej, ale również wykształcenie muzyczne. 

 

 

 

Twórczość jej określa się jako próbę uchwycenia rytmu w małych dziełach sztuki, a jej subtelne naszyjniki nasuwają skojarzenia z tykaniem zegara lub ruchem wahadła metronomu.Autorka do ich tworzenia używa  tuzinów, a nawet setek maleńkich kawałków srebra i złota, niewielkich sześcianów, pucharków, płaskich sztabek, potęgując wrażenie rytmizacji, powtórzeń, ale i iluzję ruchu. Więcej o wystawie tutaj (klik). 

 


 

 

Serdecznie zapraszamy na kulminację Legnickiego Festiwalu SREBRO 2015,
która odbędzie się w Legnicy w dniach 15 i 16 maja 2015 r.
PROGRAM KULMINACJI DO POBRANIA (klik) 
 
Podczas kulminacji zainaugurujemy 23 wystawy artystycznej biżuterii, gromadzące łącznie ponad 1500 obiektów z 50 krajów. W sobotę 16 maja odbędzie się ceremonia wręczenia nagród w 24. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej GRANICE.    
  
Prócz wernisaży przygotowaliśmy szereg wydarzeń towarzyszących: seminarium “Granice sztuki globalnej”, koncert, projekcje filmowe, happeningi, itd.
 
 
 

Do zobaczenia w Legnicy! 

 


 

Wystawy czynne 2 maja

W weekend majowy Galeria Sztuki i Galeria Ring czynne będą 2 maja (sobota) w godz. 11.00-18.00. Natomiast 1 i 3 maja obiekty będa nieczynne. Obie galerie prezentują wstawy Legnickiego Festiwalu SREBRO, zatem zapraszamy na sporą i zróżnicowaną dawkę biżuterii artystycznej! Wstęp wolny.  

 


 

IV Konkurs fotograficzny towarzyszący Legnickiemu Festiwalowi SREBRO 2015

W dniach: 23 – 25.04.2015 r. odbyły  się obrady jury IV Konkursu Fotograficznego GRANICE. Jury w składzie: Nina Hobgarska (dyrektor BWA Jelenia Góra), Andrzej Saj (redaktor naczelny pisma artystycznego Format), Piotr Krzyżanowski (fotoreporter Gazety Wrocławskiej) oraz Dariusz Kawczyński (kurator wystaw Galerii Sztuki w Legnicy) oceniło 422 prace nadesłane przez 93 osoby i zakwalifikowało do wystawy 23 osoby oraz przyznało nagrody. Zwycięzców Konkursu poznamy podczas wernisażu wystawy 15 maja o godz. 20:00 w LETIA Business Centre w Legnicy, ul. Rycerska 24. Więcej informacji tutaj (klik). 

 

 

 


 

Ponad 1500 obiektów awangardowej biżuterii w Legnicy! 

Małe, duże, klasyczne, nowoczesne, wywołujące zachwyt lub zdziwienie, do noszenia i typowo artystyczne - takie są dzieła sztuki złotniczej prezentowane w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO 2015. Zgromadziliśmy ich łącznie przeszło półtora tysiąca, ich autorzy pochodzą z kilkudziesięciu krajów, a obejrzymy je aż w dziewięciu miejscach prezentacji w sercu miasta.  

 

 

Victoria Dietrich

Niektóre z nich przywodzą na myśl tradycyjną sztukę projektowania form złotniczych kojarzoną z jubilerstwem, inne odwołują się do najnowszych światowych trendów designerskich i zaskakują zarówno nowatorskim odejściem zarówno do materiału, jak i formy. Cóż, biżuteria niejedno ma imię, a najlepiej przekonacie się tym odwiedzając nasze wystawy! Zapraszamy.

Prace z legnickich ekspozycji, a przynajmniej niektóre z nich możecie też obejrzeć wirtualnie, wystarczy kliknąć w zakładkę Wystawy, a następnie wejść kursorem na SREBRO 2015 i wybrać pojawiający się po prawej stronie dowolny tytuł wystawy. 

 


 

Znamy artystów zakwalifikowanych do głównej wystawy Festiwalu!  

 

W dniach 9-10 kwietnia w Galerii Sztuki odbyły się obrady jury 24. Międzynardowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE/BOUNDARIES.

Jury w składzie: Sławomir Fijałkowski (Polska), Suska Mackert (Niemcy), Ruudt Peters (Holandia), Zuzanna Skalska (Polska/Holandia), Gisbert Stach (Niemcy), Christoph Zellweger (Szwajcaria) ocenili 605 prac nadesłanych przez 337 artystów z 42 państw, zakwalifikowali do wystawy 45 artystów oraz przyznali nagrody. Lista autorów zakwalifikowanych do wystawytutaj (klik). Nazwiska zwycięzców Konkursu poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród 16 maja w Legnicy.  

Do zobaczenia w Legnicy!

 

 


 

 Już niedługo Legnicki Festiwal SREBRO!

Równo za miesiąc rozpoczynamy kolejną srebrną przygodę, do której zapraszamy nie tylko amatorów legnickich wystaw, awangardowej biżuterii, małego dizajnu, ale również tych, którzy interesują się nietypowymi odsłonami sztuki i lubią festiwalowe eventy. W tym roku przygotowalismy wiele niepodzianek! Na początek polecamy konkurs fotograficzny z nagrodami, w którym udział może wziąć naprawdy (więcej informacji w newsie poniżej). Wkrótce kolejne informacje o tegorocznych atrakcjach. A już teraz przygotowujcie się na ponad 20 srebrnych wystaw, które pojawią się w centrum Legnicy i szereg innych wydarzeń, o których możecie przeczytać tu (klik).     

 

 


Festiwal dobiega końca 

 

Jeszcze tylko przez kilka dni można oglądać wystawy 36. Legnickiego Festiwalu SREBRO. Poniżej informacja o otwarciu ekspozycji podczas długiego czerwcowego weekendu.

 

4 czerwca – wystawy nieczynne, następnie:

Galeria Sztuki – pt: 11.00-18.00, sob: 11.00-18.00, niedz.: 11.00-18.00. 

Galeria Ring – pt: 11.00-18.00, sob: 11.00-18.00, niedz.: 11.00-18.00. 

Galeria Niello – pt: 10.00-18.00, sob: 10.00-14.00, niedz.: nieczynne.

Galeria Piekarska – pt: 11.00-18.00, sob: 10.00-14.00, niedz.: 11.00-18.00.

Galeria Satyrykon – pt: 10.00-18.00, sob: 10.00-14.00, niedz.: nieczynne.

Legnickie Centrum Kultury (Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2, dziedziniec LCK, wejście do szkoły muzycznej) – pt: 11.00-18.00, sob: 10.00-14.00, niedz.: nieczynne.

 

 


 

Weź udział w konkursie fotograficznym! 

 

Jak co roku Festiwalowi towarzyszy otwarty konkurs fotograficzny oraz wystawa nadesłanych zdjęć, związanych z tematem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, który brzmi: GRANICE.

Udział w konkursie na zdjęcie dotyczące tematu GRANIC otwarty jest dla wszystkich chętnych, zgłoszone prace zaprezentowane zostaną na zbiorowej wystawie, a na zwycięzców czekają nagrody finansowe. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie. Chwytajcie za aparaty i do dzieła!

Regulamin konkursu (klik). 

   

 

 Zapraszamy do udziału!


 

Konkurs na plakat GRANICE rozstrzygnięty! 

 

Oto wyniki konkursu na plakat 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE. 

Jury oceniło 148 prac przysłanych na konkurs przez 72 autorów z całej Polski.

Zwycięzcą konkursu został Nikodem Pręgowski.

Jury postanowiło wyróżnić dodatkowo projekt Agnieszki Popek-Banach.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Już teraz zapraszamy na kolejną, przyszłoroczną edycję konkursu.

 

          Nikodem Pręgowski                                                   Agnieszka Popek-Banach

 


 

Regulamin i karta zgłoszeniowa

24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej

 

G R A N I C E

 

do pobrania TUTAJ!

 


 

Przedłużamy konkurs na plakat Wystawy GRANICE! 

 

 

 

Zapraszamy do udziału w konkursie na projekt plakatu dotyczącego 24. Międzynarodowego Konkursu Szuki Złotniczej pt. GRANICE. Szczegółowe informacje oraz wytyczne zainteresowani znajdą tutaj. Logotypy do pobrania tutaj: 

http://www.galeria.legnica.pl/portal/cms2/index.php?Aktualno%C5%9Bci:Konkursy

Na zgłoszenia czekamy do 29 stycznia 2015. Zapraszamy do udziału!!!

 


 

Serdecznie zapraszamy do udziału
w
 24. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej

G R A N I C E

w ramach
Legnickiego 
Festiwalu SREBRO 2015
pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Termin nadsyłania prac upływa 31 marca  2015 !!!

  

Nagrody i wyróżnienia w kompetencji Jury:
Grand Prix                                                                                      10.000 zł + 1 kg srebra
II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego           
  5.000 zł + 1 kg srebra                
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy                                         3.000 zł + 1 kg srebra
Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy                                   
            wystawa indywidualna z katalogiem
Nagroda Specjalna Organizatorów za                       
     
twórczą odwagę, bezkompromisowość 
oraz dowcip wypowiedzi twórczej                                           „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra

Nagrody poza kompetencją Jury:

Nagroda Targów INHORGENTA MUNICH              stoisko na Targach INHORGENTA MUNICH o wartości 2000 euro 
Nagroda im. Joachima Sokólskiego ufundowana
          
przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej
                1 kg srebra
Nagroda Polskiej Biżuterii                                                stoisko na Letnich Targach Biżuterii i Zegarków JUBINALE w Krakowie w 2016 r.
Nagroda Polskiej Biżuterii                                                reklama w katalogu Polskiej Biżuterii w 2016 r. 

Wyróżnienie Honorowe                                                  

Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych                 dyplom i statuetka
Wyróżnienie Honorowe                                                  

Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy                                 dyplom

 

Organizatorzy dopuszczają możliwość przyznania także innych nagród pozaregulaminowych.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny będzie na stronie www.silver.legnica.pl od 20 stycznia 2015 r.   

Już teraz serdecznie zapraszamy na kulminację Legnickiego Festiwalu SREBRO, która odbędzie się 15 i 16 maja 2015.

Galeria Sztuki w Legnicy
Pl. Katedralny 1
59-220 Legnica
tel. 76 86 20 910, fax. 76 85 65 126
e-mail: silver@galeria.legnica.plgaleria@galeria.legnica.pl 

Osoby do kontaktu: 
Monika Szpatowicz – kurator Legnickiego Festiwalu SREBRO

Julita Grzegolec - asystentka kuratora LFS 

 

 


 

 


 Konkurs na plakat Wystawy GRANICE

 

 

 

Zapraszamy do udziału w konkursie na projekt plakatu dotyczącego 24. Międzynarodowego Konkursu Szuki Złotniczej pt. GRANICE. Sczegółowe informacje oraz wytyczne zainteresowani znajdą tutaj. Logotypy do pobrania tutaj: 

http://www.galeria.legnica.pl/portal/cms2/index.php?Aktualno%C5%9Bci:Konkursy 

Na zgłoszenia czekamy do 11 stycznia. Życzymy powodzenia! 


 

Odszedł Michał Gradowski 

 

18 grudnia 2014 r. odszedł od nas Michał Gradowski, znany historyk sztuki, wybitny teoretyk złotnictwa i autor książek naukowych, animator i organizator pokazów sztuki złotniczej oraz dokumentalista wszelkich jej przejawów, kolekcjoner, juror konkursów i mentor wielu pokoleń polskich złotników, słowem – Człowiek Wyjątkowy i Niepowtarzalny. 

Na zawsze zachowujemy w pamięci Jego przyjaźń, życzliwość i gotowość do pomocy, nie zapominając Jego zasług dla polskiej sztuki złotniczej, a szczególnie dla Legnickiego Festiwalu SREBRO i innych naszych inicjatyw z tej dziedziny. Do ostatnich dni Pan Michał współpracował z nami przy projekcie "Od tradycji do współczesnego designu", pełen życzliwych rad i nadziei, że powstanie wreszcie zbiorcze opracowanie w rodzaju "słownika złotników polskich", którego próby stworzenia sam wielokrotnie podejmował. 

 

 


 

Galeria Sztuki „Organizatorem 25-lecia”!

 

 

 

W dniach 2-4 października w Warszawie odbyły się XV Międzynarodowe Targi Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas. Towarzyszył im  jubileusz w postaci projektu „25 na 25. Biżuteria czasu wolności”, realizowanego wspólnie z Galerią Sztuki w Legnicy. Był on symbolicznym podsumowaniem wydarzeń i zjawisk ostatniego 25-lecia polskiej sceny złotniczej. Składał się z dwóch części: wystawy prac wybranych 25 artystów – projektantów biżuterii oraz z ustanowienia i przyznania honorowych wyróżnień w kategoriach: Projektant biżuterii 25-lecia, Popularyzator 25-lecia oraz Organizator 25-lecia. Przyznanie tytułów odbywało się na podstawie nominacji przeprowadzonej w drodze plebiscytu ogłoszonego w branży oraz akademickich i artystycznych środowiskach złotniczych.   

 

         

 

Tytuł Organizatora 25-lecia otrzymała Galeria Sztuki w Legnicy – zgodnie z uzasadnieniem – za szeroką, wszechstronną i prestiżową działalność wystawienniczą, dokumentacyjną, promocyjną i edytorską na rzecz polskiej biżuterii współczesnej w kraju i za granicą oraz za budowanie jedynej w tej części Europy Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej. Podczas uroczystej gali okazjonalny medal z rąk prezesów Międzynarodowego Centrum Targowego oraz Pracowni Sztuk Plastycznych w imieniu Galerii Sztuki odebrała Pani Renata Gargaś.

 

Wyróżnienia te to pierwsza próba syntetycznego podsumowania dokonań i zmian, które przyniosło polskiej biżuterii artystycznej upływające ćwierćwiecze przemian ustrojowych. Po raz pierwszy natomiast przyznano je również w kategoriach „okołobiżuteryjnych” czyli skierowanych na uhonorowanie działalności osób i instytucji ważnych dla rozwoju i integracji branży, związanych z szeroko rozumianym upowszechnieniem wiedzy oraz sztuki złotniczej, w tym wystaw, publikacji i działań na polu naukowo-badawczym, itp.

Z dzisiejszej perspektywy widzimy, że minione 25 lat było dla wszystkich – zarówno projektantów, jak i producentów i organizatorów targów – okresem bardzo szybkich przemian rynkowych i mentalnościowych, dostosowywania się do europejskiego, a nawet światowego nurtu. Cieszy fakt, że polscy twórcy w znakomitej większości dobrze wykorzystali daną przez historię szansę na rozwój: nie tylko znaleźli dla siebie miejsce w nowej rzeczywistości, ale także skutecznie przyczynili się do budowania pozytywnego wizerunku polskiego designu na arenie międzynarodowej”. – podsumowała Kapituła Rady Programowej Projektu.

 

To nie koniec miłych akcentów. Podczas targów odbyło się też spotkanie autorskie z prof. Ireną Huml, autorką książki „ARS ARGENTI. Srebro – artyści – biżuteria”, wydaną przez Legnicką Galerię z okazji 35-lecia Festiwalu SREBRO, które obchodzono w zeszłym roku.  Pani profesor, która pierwszy artykuł o sztuce biżuterii opublikowała 58 lat temu jest wielką fanką, przyjaciółką i podporą „srebrnej” działalności legnickiej placówki. Warto dodać, że autorka również została uhonorowana specjalnym Medalem Kapituły za całokształt pracy naukowej, organizacyjnej i popularyzatorskiej na rzecz biżuterii artystycznej.  

Fot. dzięki uprzejmości ZSC.  


 

Realizujemy projekt ministerialny dotyczący polskiej biżuterii! 

 

Miło nam poinformować, że Galeria Sztuki w Legnicy realizuje projekt „Od tradycji do współczesnego designu. Zjawiska pojęcia i twórcy współczesnej polskiej biżuterii” w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. Obserwatorium Kultury.

Przedmiotem projektu jest zbadanie, odtworzenie i zdokumentowanie oraz propagacja najnowszej historii współczesnej polskiej biżuterii widzianej zwłaszcza z perspektywy działalności artystów-projektantów oraz działalności promocyjno-popularyzatorskiej instytucji wystawienniczych, jak: galerie, muzea, targi, instytuty. Zbadane też będą wzajemne relacje pomiędzy twórcami biżuterii i rynkiem sztuki oraz określona rola instytucji kultury w stymulowaniu działalności autorskiej i rozwoju sztuki biżuterii.

W ramach projektu powstanie platforma internetowa nt. rozwoju polskiej biżuterii artystycznej od 1945 roku do dziś, zawierająca bazę najważniejszych twórców, pojęć, instytucji i publikacji z zakresu współczesnego złotnictwa.

 

Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy

Koordynator projektu: Agata Małyska

Asystent koordynatora: Tomasz Skurzyński

Przewodnicząca zespołu badawczego: dr Marta Baran

Kontakt: galeria@galeria.legnica.pl, tel.: (76) 862 09 10

               

     

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


 

 
Plebiscyt na 
„Projektanta biżuterii 25-lecia”
„Popularyzatora 25-lecia”
„Organizatora 25-lecia”!
Weź udział w plebiscycie. Wypełnij ankietę. 
Ankieta do pobrania (klik)
 
 

Szanowni Państwo,

25 lat temu zapoczątkowano w Polsce przemiany polityczno-ustrojowe, skutkujące rozlicznymi i głębokimi konsekwencjami gospodarczymi i społeczno-kulturowymi. Zmiany te wpłynęły także na kształt całego rynku biżuterii współczesnej, zarówno w jego części komercyjnej, jak i edukacyjnej i artystycznej. Mentalne przewartościowania zaowocowały nowymi zjawiskami, trendami, postawami artystycznymi, przybyło twórców i firm zajmujących się biżuterią.

Z przyjemnością informujemy, że z inicjatywy organizatorów Targów Biżuterii i Zegarków ZŁOTO SREBRO CZAS realizowany jest projekt „25 na 25”, którego intencją jest symboliczne podsumowanie dorobku artystyczno-organizacyjnego polskiego współczesnego złotnictwa w okresie ostatniego 25-lecia (1989-2014).

Ten ważny dla kraju jubileusz chcemy uczcić w formie okolicznościowej wystawy oraz przyznania Honorowych Wyróżnień dla osób, firm, instytucji i organizacji, które szczególnie i najbardziej przyczyniły się do rozwoju współczesnej biżuterii w Polsce. Bylibyśmy wdzięczni, gdyby w ostatecznym werdykcie kapituły w tej sprawie miało swój udział całe środowisko złotnicze.

Zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiety, która pozwoli nam uhonorować wyróżnieniami: „Projektant biżuterii 25-lecia”, „Popularyzator 25-lecia” i „Organizator 25-lecia” osoby i instytucje, które miały szczególne znaczenie dla rozwoju polskiej biżuterii współczesnej w ostatnim 25-leciu. Ze wskazanych przez Państwa osób i instytucji Kapituła wybierze laureatów poszczególnych wyróżnień (Kapituła nie będzie uwzględniać ankiet anonimowych, prosimy więc o wypełnienie rubryki: Imię i nazwisko / Nazwa instytucji).

Organizatorem projektu są Targi Biżuterii i Zegarków ZŁOTO SREBRO CZAS, współorganizatorem Galeria Sztuki w Legnicy, a kuratorem wystawy Monika Szpatowicz. Projekt będzie miał swój finał podczas tegorocznej edycji Targów w Warszawie.

 

Z góry dziękujemy za udział w plebiscycie i wypełnienie ankiety.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Organizatorzy

 

Legnicki Festiwal SREBRO 2014 kończymy z łezką w oku, poczuciem dobrze wykonanej roboty i skrzynką mailową pełną podziękowań, pochwał i zachwytów, które docierają do nas z kraju i świata. Niestety rysą na tym pozytywnym obrazie imprezy, który jest efektem tytanicznej pracy zespołu ludzi, stał się pewien krzywdzący „skandal” związany z wystawą There will be blood. Ponieważ niektórym środowiskom przysłonił on inne wydarzenia Festiwalu, którego rangi i znaczenia będziemy bronić, zdecydowaliśmy odnieść się do tej niemiłej sprawy oficjalnie. Nasze stanowisko można poznać czytając dwa teksty: Podsumowanie Festiwalu (klik) oraz Komentarz do oprotestowanej wystawy (klik).

 

 

 

Zachęcamy do lektury i używania zdrowego rozsądku…        

        


 

Zobaczcie jak było na Festiwalu! 

Przeczytajcie i obejrzyjcie relację z kulminacji Festiwalu, gdzie we wspólnym, międzynarodowym gronie celebrowaliśmy 20 wernisaży, uczestniczylismy w sesji naukowej, projekcjach i happeningach (KLIK).  

 

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy