J.Byczewski

SYLWETKI TWÓRCÓW
Ag + Au + Pt + stal


Jacek Byczewski, jak nikt inny może być dzisiaj pozytywnym studium przypadku we współczesnej polskiej sztuce złotniczej – i to właśnie przede wszystkim jako designer, który do perfekcji opanował sztukę bezkolizyjnego łączenia autentycznie autorskich ambicji artystycznych z umiejętnością ich rynkowego zdyskontowania i to bez żadnej konieczności kompromisu pomiędzy jednym, a drugim. „Byczewski” jest na polskiej scenie biżuterii unikatowej „marką” rozpoznawalną i tym bardziej wartościową, im więcej pojawia się na niej stylistek, próbujących na skróty osiągnąć coś, co w starych, dobrych czasach (kiedy nie wszystko jeszcze było produkowane w Chinach) osiągało się ciężką, systematyczną, wieloletnią pracą. Niewątpliwie jego biżuteria w żaden sposób nie mieści się w powszechnie dzisiaj stosowanych określeniach, odnoszących się do zjawiska sezonowej mody – nie jest ani „fashion”, ani „trendy”, ani nawet „vintage”. Kultura materialna i estetyka, którą konsekwentnie rozwija Jacek Byczewski jednoznacznie pozwala się zakwalifikować jako STYL – kategoria pojęciowa zdecydowanie bardziej odporna na upływ czasu i nawet jeśli dzisiaj nie ma już zwyczaju, ani powodu, żeby chować biżuterię do szkatułki lub przekazywać ją z pokolenia na pokolenie to pod każdym względem obiekty złotnicze sygnowane nazwiskiem Byczewskiego nie są inwestycją krótkoterminową.
Sławomir Fijałkowski

Wydaje się – Byczewski porywa się z motyką na słońce. Bo czy można jeszcze coś wymyślić na motywach obrączki? Pierścionka z jednym oczkiem? Pieprzniczki?
Tymczasem – dla niego ograniczenia, czy raczej opatrzenia są wyzwaniem. Zastanawiające – im bardziej znany, nagradzany i doświadczony, tym bardziej pozostaje odporny na porywy płochej fantazji. Jest skromny. Nie prowokuje. Odwołuje się do własnego rzeźbiarskiego wykształcenia i świadomości, czym jest ludzkie ciało. To ważne „obciążenie”, stała wartość w jego poszukiwaniach. Byczewski czuje proporcje człowieczej postaci i w wobec niej komponuje ozdoby.

Monika Małkowska

     

 

O artyście:
Jacek Byczewski ur. w 1949 roku w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Złotnictwem zajmuje się od 1973 roku. Współtwórca Grupy UFO (założonej 1975 roku) oraz Grupy MUZEUM (związanej z muzeum w Kazimierzu Dolnym). Aktywny członek ZPAP. Organizator kilkudziesięciu wystaw i konkursów biżuterii autorskiej, członek jury. Wieloletni Przewodniczący Rady Artystycznej STFZ. Od 2006 roku kieruje galerią autorską JB Design w Warszawie. Udział w ponad 100 wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Austrii, Danii, Hisz-panii, Holandii, Japonii, Niemczech, Włoszech. Prace w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Muzeum w Gliwicach oraz wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

   
 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy