Holownia

 

Holownia to wystawa prac niezakwalifikowanych do wystawy 20. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SEXY. Jej nazwa pochodzi od wieloletniego miejsca prezentacji – holu Starego Ratusza.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat, w tym roku brzmiał on SEXY.

Idea:
TO BE SEXY OR NOT TO BE…
Jeżeli poezja jest o miłości, i sztuka jest o miłości, i muzyka jest o miłości, i teatr jest o miłości, i opera jest o miłości…, dlaczego uważamy, że projektowanie jest o…  funkcjonalności?
Marcel Wanders

Na tegoroczny konkurs wpłynęły 453 prace, nadesłane przez 253 artystów z całego świata przez (m.in. z Argentyny, Brazylii, Estonii, Hiszpanii, Korei, Izraela, Australii, Meksyku, Portugalii, Rosji, Tajlandii, Włoch). Używając języka sztuki biżuterii uczestnicy analizowali pojęcie SEXY w kontekście współczesnego, przesyconego konsumpcjonizmem i nadmiarem świata.


Obradujące w Legnicy międzynarodowe jury w składzie:

prof. Jivan Astfalck (Wielka Brytania) – Wykładowca i Dyrektor Studiów Magisterskich w Instytucie Sztuki i Projektowania Uniwersytetu w Birmingham (BIAD)
prof. Andrzej Boss (Polska) - Kierownik Katedry Biżuterii ASP w Łodzi 
prof. Sławomir Fijałkowski (Polska) – generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO, wykładowca  ASP w Gdańsku
prof. Herman Hermsen (Niemcy / Holandia) – wykładowca Uniwersytetu Sztuk Stosowanych, Düsseldorf, Niemcy
prof. Karol Weisslechner (Słowacja) – starszy wykładowca w Pracownii Metalu i Biżuterii S+M+L_XL Akademiai Sztuk Pięknych w Bratysławie

zakwalifikowało do wystawy konkursowej prace 44 artystów oraz przyznało nagrody regulaminowe. Wystawę 20. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SEXY zobaczyć można w głównej siedzibie Galerii Sztuki przy pl. Katedralnym 1.

Zwiedzając obie wystawy – prac zakwalifikowanych do wystawy SEXY oraz Holownię – można skonfrontować decyzje jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami.
 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy