Preziosa Young

 

PREZIOSA to projekt wymyślony, kierowany i produkowany przez florencką szkołę biżuterii Le Arti Orafe, istniejącą od 1985 roku, zarządzaną przez dyrektora Giò Carbone. Od początku funkcjonowania szkoła promuje biżuterię w jej najszerszym znaczeniu, nie tylko poprzez działalność akademicką, ale także poprzez organizację wystaw, konferencji, debat, szczególnie na polu współczesnych badań nad biżuterią.


Powstała w 2005 roku PREZIOSA stała się jedynym z najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych współczesnej biżuterii, a sekcja YOUNG (skierowana do młodych twórców, po raz pierwszy zorganizowana w 2008 roku) corocznie prezentuje najbardziej obiecujących młodych projektantów biżuterii na arenie międzynarodowej.


Prezentowana ekspozycja powstała w 2010 roku i jest trzecią zrealizowaną w ramach projektu. PREZIOSA YOUNG w ciągu kilku lat stała się prestiżowym wydarzeniem, do czego przyczyniły się nie tylko dobre założenia projektu, ale także starannie dobierane jury, w którym zasiadali uznani artyści, międzynarodowi krytycy sztuki, właściciele galerii i kuratorzy oraz skuteczna promocja wybranych do wystawy artystów.

Uczestnicy
Każdego roku złotnicy, projektanci, artyści, którzy nie ukończyli 35 roku życia i nie mieli jeszcze indywidualnej wystawy ani w galerii ani w muzeum, mogą zgłaszać swoje prace do udziału w projekcie. W roku 2010 napłynęło 111 zgłoszeń (w 2008 – 60, w 2009 – 72).

Cele
Celem PREZIOSA YOUNG jest rozpowszechnianie nowości w dziedzinie biżuterii, pokazywanie i wspieranie tego co „wrze w tyglu” młodej generacji złotników, projektantów, artystów. Edycja z 2010 roku nie miała ustalonego tematu, do wystawy wybrane zostały prace charakteryzujące się innowacyjnością w zakresie formy, techniki, ekspozycji oraz spójnością poszukiwań. Zgłoszone przedmioty biżuteryjne mogły być wykonane przy użyciu dowolnego materiału i techniki.

W jury PREZIOSA YOUNG w 2010 r. zasiedli: artyści - Giampaolo Babetto, Johanna Dahm, Evert Nijland i Helen Britton, z ramienia partnera projektu: Targów Inhorgenta - Angelika Wildegger, prof. Dora Liscia Bemporad - Uniwersytet Florencki, prof. Maria Cristina Bergesio - krytyk sztuki; Giò Carbone - dyrektor Le Arti Orafe, koordynator projektu PREZIOSA.

Artyści zakwalifikowani do wystawy:
Melissa Cameron, Australia
Eve Cheryl, USA
Adam Grinovich, Szewcja
Monica Haneckova, Słowacja
Erin Keys, Australia
Sooyeon Kim, Korea
Sachiko Shouji, Japonia
Edna Yoshie, Japonia

Ze względu na wysoki poziom i piękno prac jury zdecydowało przyznać także specjalne wyróżnienia:
Jahyun Baek, Wielka Brytania
Marta Hryc, Polska
Lisa Juen, Niemcy
Sabine Lang, Niemcy
Tiina Rajakallio, Finlandia
Elena Ruebel, Niemcy
Natalie Smith, Wielka Brytania
Susanne Wolbers, Niemcy

     

 

Organizatorem wystawy PREZIOSA YOUNG jest Le Arti Orafe www.preziosa.org
Koordynatorem projektu jest dyrektor i założyciel Le Arti Orafe - Giò Carbone

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy