Program 2011

 

>>> pobierz program Legnickiego Festiwalu SREBRO 2011

 

Historia zatoczyła ring. Do wspomnień przeszedł kolejny Legnicki festiwal SREBRO. 32 edycja imprezy była rekordowo bogata – 16 wystaw i kilka wydarzeń towarzyszących: spotkania z artystami, promocja wydawnictwa podsumowującego „srebrne sesje”, mini pokaz mody, happeningi. Podczas sobotniej ceremonii SEXY wręczono nagrody pieniężne warte niemal 20 000 zł oraz nagrody rzeczowe o wartości kilkunastu tys. zł (sześć i pół kg srebrnego granulatu, udział w 4 Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych w Gdańsku w 2012 r. i stoisko na przyszłorocznych Targach Inhorgenta w Monachium). Legnica przeżyła prawdziwe oblężenie złotników z kraju i zagranicy. Gościliśmy przedstawicieli branży (np. Ewę Rachoń i Joannę Biernacką-Goworek), stowarzyszeń, nieformalnych czy formalnych grup artystycznych i licznych twórców sztuki złotniczej. Z wielka radością przywitaliśmy naszych stałych gości – prof. Irenę Huml, Tomasza Zaremskiego, Jacka Byczewskiego, prof. Andrzeja Bossa, Andrzeja Bandkowskiego, Mariusza Pajączkowskiego, Mariusza Gliwińskiego i Jarosława Westermarka Pawła Kaczyńskiego, Bogumiła Bytomskiego. Miło było nam po latach gościć Marka Nałęcz-Nieniewskiego i Lucynę Nieniewską, którzy przybyli z córką Mają, Andrzeja Pacaka, który przybył z Londynu, Adama Hadrysia czy Mieczysława Gryzę, Jarosława Kolca, Jakuba Śliwowskiego, Kacpra Schiffersa, Marcina Bogusława, Bartka Chmielewskiego, Filipa Jackowskiego i Michała Wysockiego. Z radością gościliśmy młode artystki – Ewę Effenberg i Michalinę Owczarek. Renatę Korpas i Agnieszkę Różanek. Ingrid Römmich, Veronikę Schmidt, Claudię Milić, Julię Reymann.

Łódzka Katedra Projektowania Biżuterii reprezentowana była nie tylko przez wykładowców, ale także przez studentów. Młodzi praktycy przybyli także z Czech, za namową Vratislava Karela Nováka i Lidy Šikolovej, przybył również Miroslav Cogan. Najdalszym zagranicznym gościem była Australijka Felicity Peters (Legnica jest jej najbliższa z całej Polski i była to jej kolejna wizyta w naszym mieście) oraz Amerykanie Harold O`Connor (jego wystawa miała miejsce podczas „Srebra” w 2001 r.) i Robert Browning. Po raz drugi w Festiwalu czynny udział brał Ramon Puig Cuyàs z Hiszpanii, a pierwszy raz w Legnicy gościł Gio Carbone, kierujący florencką szkołą złotnicza Le Arti Orafe, ktorej wystawę Presioza Young prezentowaliśmy. Wystawy swych szkół osobiście otworzyli także Mah Rana – kierownik studiów magisterskich: Projektowanie Biżuterii z London Metropolitan University, a towarzyszyli jej Tim Carson – koordynator 1 poziomu studiów, członek Dialogue Collective i absolwentka uczelni Clare O`Driscoll. Belgijską Wyższą Szkołę Sztuki i Designu, Sint Lucas University reprezentował Kurt Von Belleghem.

Otwarcie LFS miało miejsce w piątkowe popołudnie. Tym razem rozpoczęliśmy od inauguracji Holowni, w której tradycyjnie zaprezentowano kilkaset prac z ponad 30 krajów, zgłoszonych do konkursu SEXY oraz towarzyszących jej plakatów. Potem w Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem poznaliśmy debiutantkę Michalinę Owczarek, która zaprosiła wszystkich do „konsumpcji” jej dzieł i własnoręcznie pieczonych ciasteczek. Autorkę zaproszono, by przemówiła stojąc w środku umieszczonego w rynku granitowego ringu, który na swe święto zmienił kolor na srebrny z różowym akcentem.

Następnie w przestronnych salach Legnickiego Centrum Kultury odbył się wernisaż „Re-cykli” Mariusza Gliwińskiego. Wejście autora w asyście modelek ubranych w stroje i biżuterię jego projektu wywołało spore poruszenie. Następnie – po wprowadzeniu do wystawy Prezentacje 2010, przeszliśmy do sali obok, gdzie znajdowała się jubileuszowa ekspozycja na dwudziestolecie STFZ: „Z Archiwum XX”, gromadząca stare i najnowsze skarby „STFZ-towców”. W powietrzu sączyły się dźwięki z filmu ‘Archiwum X”, a wzrok zwiedzających przykuwała jedna tajemnicza gablota okryta czerwonym płótnem. Po odczytaniu listów gratulacyjnych od Prezydenta Legnicy – co uczyniła – Dorota Purgal, wiceprezydent – oraz od załogi Galerii Sztuki, zerwano zasłonę, pod którą na jubilatów czekał tort urodzinowy.

Po obejrzeniu ekspozycji STFZ, goście przenieśli się nieopodal – do Muzeum Miedzi, gdzie prezentowana jest wystawa z kolekcji prof. Ireny Huml „Granice srebrnych przestrzeni. Polska biżuteria II. poł. XX w.”. Dopełnieniem ekspozycji był katalog, który dokumentuje przeszło sto prac, powstałych na przestrzeni ostatnich 50 lat, które powstały w dawnych spółdzielniach rzemiosła artystycznego i pracowniach autorskich. Ten wieczór „srebrnych” wydarzeń dobiegł końca przy wspólnych rozmowach i dźwiękach muzyki, następny rozpoczął się już w południe.

W sobotę, w Restauracji Ratuszowej odbyło się „Silver meeting z ruskimi pierogami”. Wybrani autorzy tegorocznego cyklu Sylwetki Twórców przygotowali specjalne prezentacje zdjęć, przybliżające ich życie i twórczość. Felicity Peters, witając przybyłych kilkoma zdaniami podziękowań w naszym języku, opowiedziała o swych polskich inspiracjach, a Ramon Puig Cuyàs opowiadał dlaczego nie został marynarzem, astronomem, ani biologiem, a najmłodszym studentem, a potem najmłodszym profesorem barcelońskiej szkoły Escola Massana, którą kieruje do dziś. Prof. Andrzej Boss przedstawił ilustrowany wykład o kulturowych aspektach biżuterii. Towarzyszył mu pomruk uznania i jeden z „firmowych” zapachów Legnicy – pierogów, które w złotniczych kręgach koneserów kulinarnych uchodzą za symbol tego miasta. Na koniec przedstawiono długo oczekiwaną publikację „Granice sztuki globalnej” – zbiór dotychczasowych sesji, które od 2000 r. towarzyszyły Festiwalowi. Wśród obecnych autorów znalazł się zaprzyjaźniony prof. Jan Kurowicki z małżonką. Chwila wytchnienia i rozpoczęły się kolejne wernisaże.

Pierwsze – w Galerii Satyrykon, gdzie autorzy „Pokuszenia” (Marcin Bogusław, Bartek Chmielewski, Filip Jackowski i Michał Wysocki) skutecznie unikali wystąpień oraz Presioza Young, gdzie o projekcie opowiedział jego opiekun z Włoch – Gio Carbone. To wystawa prezentująca prace ósemki najzdolniejszych projektantów od Japonii po USA, wyłonionych w konkursie uczelni Le Arti Orafe. Kolejna odsłona – cykle Srebrne Szkoły w Galerii Awans. W nieco domowej atmosferze – powodowały ją aranżacje przypominające meble oraz zawieszone w oknach firany i zasłony – o szkołach i wystawie opowiedzieli Kurt Von Belleghem, a także Mah Rana, Tim Carson i Clare O`Driscoll. Angielska część prezentacji umieszczona była w specjalnie przygotowanych gablotach i wewnątrz stołów. Potem przenieśliśmy się do Galerii Ring, gdzie obejrzeliśmy wystawy Hanny Hedman, Pedra Sequeiry, Felicity Peters i Ewy Effenberg. Pierwsza z bohaterek wieczoru pozostała wielka nieobecną, wystawa Pedry stała się z kolei performancem „obnażającym brak mocy … poczty” (ekspozycja zawiera opis absurdalnych działań tej instytucji, w wyniku których paczka z pracami Portugalczyka od wielu tygodni krąży pomiędzy Polską a Lizboną). Zaprzyjaźniona z Legnica Australijka Felicity Peters ponownie chętnie odkryła swe twórcze inspiracje, a Ewa Effenberg skupiał się na krótkim wprowadzeniu i paru słowach podziękowań.

Następnie korowód festiwalowy udał się do głównej siedziby Galerii Sztuki, gdzie przedstawiono ostatnią „Sylwetkę Twórcy” tego roku – Ramona P. Cuyàsa. Po tym na sali pojawiły się słodkie oponki przypominające logo imprezy i rozpoczęła się główna ceremonia – rozstrzygnięcie 20. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SEXY. Po przywitaniu uczestników tradycyjną różą kuratorki odczytały pierwsze zdanie protokołu: „Na tegoroczny konkurs nadesłano 453 prace 253 artystów z 33 krajów do wystawy zakwalifikowało 44 artystów”. Temperatura rosła z każdym kolejnym wersem. Najpierw poznaliśmy laureatów nagród pozaregulaminowych. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska – udział w przyszłorocznych 4. Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych przyznano Doris Maninger, Wyróżnienia Honorowe otrzymały Polki i Holender: Sara Gackowska – Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy; Renata Korpas – STFZ-tu, a Philip Sajet – Polskiej Biżuterii. Kacper Schiffers pojawiał się na scenie dwukrotnie – jako laureat nagród Galerii Alchemia z Wrocławia (0.5 kg srebra) z rąk jej właściciela Jakuba Reichela oraz im. Joachima Sokólskiego ufundowaną przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej – 1 kg srebra – z rąk Mariusza Pajączkowskiego. Nagroda „Pocieszenia” ufundowana przez Grupę Sześć , w wysokości 1.500 zł powędrowała do Niemki Marlene Beyer. Hiszpanin Ignasi Cavaller osobiście odebrał nagrodę rzeczową w postaci stoiska na Targach Inhorgenta 2012. Jak co roku – przekazała ją oficjalna przedstawicielka Targów Inhorgenta w Polsce – Joanna Biernacka-Goworek. Po tym przyszedł czas na nagrody regulaminowe. Wsród laureatów znaleźli się: ponownie Kacper Schiffers (Srebrna Ostroga + 1 kg srebra) oraz Julia Reymann z Niemiec – laureatka (Statuetka „Marek” + 1 kg srebra). Prezydent Miasta Legnicy wręczył III nagrodę w wysokości 2.500 zł + 1 kg srebra Jarosławowi Westermarkowi. II Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wys. 5.000 zł + 1 kg srebra przyznano Claudii Milić z Niemiec. Grand Prix otrzymała niemiecka grupa BASTARD Collection (Ingrid Römmich; Veronika Schmidt), a młodym artystkom wręczył ją Poseł RP Robert Kropiwnicki i przedstawicielka KGHM Polska Miedź S.A. – Marzena Słabolepsza. Po wernisażu zbiorowe zdjęcie i zaobrączkowani różowymi pluszowymi pierścieniami artyści zeszli ze sceny, by poświęcić chwilę mediom i odebrać szybkie gratulacje. Poważne winszowanie sukcesów Festiwalu trwało do końca wieczoru i odbyło się we wspólnym gronie, w gościnnych progach Ratuszowej.

W tegorocznej, 32 odsłonie zaprezentowano 16 wystaw, które zgromadziły łącznie ok. 1200 obiektów w ośmiu miejscach prezentacji. Pojawiło się ponad 260 nazwisk dawnych i obecnych twórców sztuki złotniczej. Legnicki Festiwal SREBRO trwa do 12 czerwca.

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy