Z Archiwum XX
Jubileuszowa wystawa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych (1991-2011) – największej polskiej organizacji skupiającej artystów-złotników oraz designerów współczesnej biżuterii. Można na niej zobaczyć zarówno projekty pochodzące z prywatnych archiwów członków Stowarzyszenia, jak też zupełnie nowe realizacje.
Jubileusze implikują nie tylko hedonistyczne odruchy i potrzebę świętowania, nie tylko uruchamiają pokłady serotoniny odpowiedzialnej za przyjemność, ale również stymulują szare zwoje do zadawania pytań o generalia: czy było warto, czy dalej warto? W tym przypadku do odpowiedzi na tak uogólnione kwestie (dylematy?) uprawnieni są tylko członkowie Stowarzyszenia, ale ja, gdybym był na ich miejscu, odpowiedziałbym pozytywnie. Osiągnięcia STFZ są bezsporne, byłoby szkoda nie zdyskontować ich teraz „nowym otwarciem”.
Z perspektywy czasu mogę uznać współpracę ze Stowarzyszeniem za naprawdę bardzo udaną przede wszystkim dlatego, że poznałem wielu świetnych twórców i jeszcze więcej wspaniałych ludzi. O samym Stowarzyszeniu jako branżowej, dobrowolnej organizacji artystyczno-zawodowej mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że na tle podobnych organizacji zaimponowało mi aktywnością, konsekwencją i skutecznością pracy na rzecz interesu swoich członków, a także współczesnego polskiego złotnictwa (nie znam oczywiście kulisów tej sprawności, czy zaangażowani byli wszyscy czy nieliczni jak to zwykle bywa, ale dla zewnętrznego postrzegania nie ma to tutaj znaczenia). Gratuluję STFZ-owi imponujących osiągnięć zarówno w sferze artystycznej, jak i zawodowej i wizerunkowej. Serdecznie też dziękuję za owocną i długoterminową współpracę z Galerią Sztuki w Legnicy i jej poszczególnymi osobami. Nie tracę nadziei, że dotychczasowe kontakty zostaną podtrzymane, a nawet zintensyfikowane. Nowemu Zarządowi STFZ życzę pomyślności w urzeczywistnianiu najbardziej odważnych i artystycznie „zakręconych” pomysłów oraz rynkowej koniunktury, sprzyjającej ich urzeczywistnieniu. Życzę mu także niezłomności i siły w sprostaniu kolejnym wyzwaniom, artystycznym i organizacyjnym, które stawia przed nami wszystkimi era globalizacji.
Zbigniew Kraska
Dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy
Uczestnicy wystawy
Bogumiła Adamska
Andrzej Adamski
Andrzej Bandkowski
Andrzej Bielak
Grzegorz Błażko
Agnieszka Bruzda
Wojciech Bryłka
Jacek Byczewski
Hanna Cytryńska
Danuta Czapnik
Ewa Franczak
Eugeniusz Gowkielewicz
Adam Hadryś
Wojtek Hernik
Marek Huculak
Joanna i Tadeusz Jaworscy
Paweł Kaczyński
Tomasz Kargul
Joanna Kilanowicz – Bosek
Roman Kowalkowski
Zofia Kozubska
Witold Kozubski
Ryszarda Krzesimowska
Tomasz Krzesimowski
Oliwia Kuczyńska
Andrzej Kupniewski
Cezary Łutowicz
Adam Michał Majewski
Zbigniew Michałowski
Andrzej Pacak
Mariusz Pajączkowski
Jacek Paluchowski
Krzysztof Piotrowski
Piotr Przasnyski
Kamilla Rohn
Ewa Rudowska
Woytek Rygało
Wojciech Skowron
Magdalena Stajszczak
Tomasz Stajszczak
Olgierd Stopiński
Bohdan Jan Suchodolski
Tomasz Szpakowski
Joanna Szuleta
Radosław Szwed
Jerzy Szymula
Marcin Tymiński
Urszula Wasilewska
Anna Wojdan
Jacek Wysokiński
Antek Zaremski
Tomasz Zaremski
Hanna Zdanowska
Jacek Zdanowski
Tadeusz Ziętara
Tomasz Żyłka