SREBRO 2013

 

 

 

Legnica lśniła srebrem

przeczytaj relację (klik)

 

 

W dniach 17-18 maja zakończył się najważniejszy weekend Legnickiego Festiwalu SREBRO, zaliczanego do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Gościliśmy ok. 200 artystów, krytyków, przedstawicieli pranżowych mediów i amatorów współczesnego złotnictwa i designu, nie zawiodła też wierna publiczność miejscowa. By przeczytać jak świętowaliśmy 17 wernisaży, a wśród nich ten najważniejszy, oraz jak dyskutowaliśmy podczas seminarium, oglądaliśmy projekcje, bawiliśmy się podczas koncertu i Silver Party kliknij tu.  
 


 

Znamy najskuteczniejszych buntowników!!!
 

 

Wiemy już, jak brzmią nazwiska laureatów 22. MKSZ BUNT (REVOLT)!!! Ogłoszono je podczas wernisażu, w dn. 18 maja br. w siedzibie głównej Galerii Sztuki, w obecności przedstawicieli władz miasta, sponsorów i fundatorów nagród, a także licznego, międzynarodowego audytorium oraz naszej wiernej wernisażowej publiczności. Zobacz zwycięskie prace i nazwiska nagrodzonych Artystów (kliknij tu).
 


 Sala samobójców 

 

Już w najbliższą środę, tj. 5 czerwca, zapraszamy na kolejny z cyklicznych pokazów filmowych SILVER SCREEN, związanych z tegorocznym hasłem Festiwalu – BUNTEM.

Na dotychczasowych pokazach prezentowaliśmy krótkometrażowe filmy na temat współczesnych rebelii społecznych i artystycznych, a tym razem pokażemy Salę samobójców - głośny i wielokrotnie nagradzany film w reż. Jana Komasy. 

Pokazy odbywają się w Caffe Modjeska, Rynek 39.

Zaczynamy tradycyjnie już o godz. 19:00.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!

Czytaj więcej o Silver Screen (klik)


 

 

 

Oddychaj z nami srebrem podczas DNI LEGNICY! 

Jest ciężko i duszno, drożyzna,  brak czas... Pora więc odetchnąć pełną piersią, zwłaszcza teraz, gdy „oddychamy SREBREM”, bo trwa jeszcze najważniejszy w Europie Festiwal Biżuterii artystycznej.

Sprawdź poniżej jak możesz świętować ze sztuką w poniedziałek 24-go czerwca 

 

SZTUKA CIĘ NIE OSZUKA!!!

PROGRAM DNIA OTWARTEGO W GALERII SZTUKI  w ramach DNI LEGNICY

Poniedziałek, 24 czerwca 2013 w godz. 11:00 – 18:00

Jest ciężko i duszno, drożyzna, niewydolna służba zdrowia, brak czasu, paskudna pogoda i wiecznie kłócący się politycy! Pora więc odetchnąć pełną piersią, zwłaszcza teraz, gdy w Legnicy „oddychamy SREBREM”, bo trwa jeszcze najważniejszy w Europie Festiwal Biżuterii artystycznej. Nie przegap więc okazji, zrelaksuj się w otoczeniu i kontakcie ze sztuką, która nie oszukuje  i skorzystaj z propozycji Galerii przygotowanych specjalnie na święto naszego miasta – Dni Legnicy.  

Zapraszamy na dzień otwarty do Galerii Sztuki, a także do holu LCK w Akademii Rycerskiej, gdzie prezentowanych jest aż sześć niezwykle ciekawych wystaw biżuterii w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO (LFS).

 

A w programie:

·         ALCHEMIA BIZUTERII -  gratka w postaci warsztatów biżuteryjnych nie tylko dla dzieci i młodzieży, czyli jak zrobić coś z niczego - podpowie Marta Grzesik.

Godz. 14:30 – 16:00, Miejsce: Galeria Sztuki

·         BEZ–CENNA SZTUKA – ceny lecą na łeb na szyję i to nie tylko w Media Markt!  Specjalnie z okazji dnia otwartego katalogi wystaw zarówno artystów legnickich, jak i innych uznanych twórców polskich (m.in. Jan Tarasin, Stanisław Rodziński, Artur Nacht Samborski) oraz twórców zagranicznych w cenach promocyjnych już od symbolicznej 1 zł! 

 

·         BUNT W FILMIE - pokaz artystycznych filmów krótkometrażowych z Festiwalu IN OUT  organizowanego  przez Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku, Jaki piękny bunt -  impresje filmowe według K. Pawlika  oraz filmy legniczan powstałe przy projekcie „Przełamując fobie. Sztuka dla tolerancji” organizowanego w Galerii Sztuki w 2012 r.

Godz. 16:00 – 18:00, Miejsce: Galeria Sztuki

 

·         SPACERKIEM PO SREBRZE – oprowadzanie kuratorskie po ekspozycjach LFS dla grup zorganizowanych  powyżej 5 osób.

 

Oto wystawy Legnickiego Festiwalu SREBRO, które można obejrzeć (bezpłatnie!):  

Galeria Sztuki,  Pl. Katedralny 1/1 :

- 22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej BUNT – wystawa pokonkursowa organizowanego od wielu lat jednego z największych i najważniejszych konkursów biżuterii w Europie, a zarazem centralnego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO. W tym roku napłynęło do nas ponad 600 prac z całego świata (głównie Europy, ale też z Argentyny, Australii, Izraela, Japonii, Korei i USA) z których do wystawy zakwalifikowano 50 artystów.

- Ulrich Reithofer 10 lat MijnLuxus. Ze współpracy głowy z ciałem i duszą – artysta mówi: „Zostałem projektantem biżuterii, ponieważ złoto w swoim naturalnym kształcie jest dla mnie mało satysfakcjonujące. Im więcej tworzę, tym bardziej widzę, tym bardziej rozumiem i tym bardziej kocham!” Ten holenderski artysta zwiedził ze swoimi wystawami już spory kawałek świata. Tym razem swoją pasją i optymizmem zaraża całą Legnicę. Poddaj się temu wirusowi – warto.

- Bastard Collection  Aksamitne sny

Co mają wspólnego czerwone szpilki z aksamitem? Jak odnosi się biżuteria z motywem trupiej czaszki do krainy łagodności i wyśnionych marzeń? Prowokująco, lekko szokująco, ale z pewnością niezwykle  atrakcyjnie prezentuje się wystawa niemieckich artystek: Ingrid Römmich i Veroniki Schmidt, laureatek nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w 21. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej Rytuał w 2012 r.


Hol Legnickiego Centrum Kultury – Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2 :

- Skamieniałe łzy – to projekt bardzo ryzykowny i niebezpieczny, jak przyznają sami kuratorzy  wystawy Wim Vandekerckhove, właściciel galerii Villa De Bondt w Gandawie (Belgia), oraz Sławomir Fijałkowski, profesor ASP w Gdańsku. Dlaczego? Najlepiej sprawdzić samemu. Do udziału w wystawie zaproszono 19 znanych europejskich artystów, cały szkopuł tkwi jednak w tym, że nigdy wcześniej nie mieli oni do czynienia z bursztynem.

- Prezentacje 2012: Pierścionek

Pokaz prac zakwalifikowanych do wystawy w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Biżuterii Artystycznej Prezentacje 2012, którego tematem był pierścień. Niewiarygodne, ze pierścionki mogą tak wyglądać!

- SREBRNE SZKOŁY: Instytut Sztuki i Projektowania Zachodniej Bohemii (Pilzno, Czechy) oraz Alchimia - Szkoła Biżuterii Współczesnej (Florencja, Włochy). Jak myślą o biżuterii Włosi i Czesi? Sprawdź co mają do powiedzenia! 

- LIS²  Bez dekoracji 

Artystki w swoich projektach inicjują wiele wydarzeń artystycznych, które mają na celu znalezienie płaszczyzny dialogu pomiędzy widzem a sztuką współczesną. LIS² to także biżuteria użytkowa i eksperymentalna, gdzie wyrażenie idei jest równie istotne, co dobrze zaprojektowana forma.

- Agnieszka Bruzda i Jan B. Suchodolski  B² - ta wystawa to wariacje na temat broszek.

 „Kwadratowa broszka towarzyszy naszej twórczości od zawsze. Jasiek "wymyślił ją" pierwszy. W jednym z ostatnich projektów, ja – przebywając w pracowni w Krakowie i Jasiek – w pracowni w Warszawie, w tym samym momencie wpadliśmy (nie pierwszy raz) na podobny pomysł.”

 

- Amberif Design Award 2013  Po prostu pierścionek

Prezentacja prac zakwalifikowanych do międzynarodowego konkursu na projekt biżuterii z bursztynem, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Szlachetnych AMBERIF w Gdańsku.

 

Zaufaj sztuce! Zobacz więcej, myśl inaczej. Do zobaczenia w Galerii! Zapraszamy.

 


Wieczór Galerii w Muzeum, Noc Muzeów w Galerii
 

Legnicki Festiwal SREBRO nie po raz pierwszy wpisuje się w krajowe obchody Nocy Muzeów, która przypada na sobotę 18 maja. Dwie festiwalowe wystawy mieszczące się w gmachu Muzeum Miedzi będzie można tego dnia zwiedzać dłużej niz zwykle. Na ten wyjątkowy dzień zaplanowano także wernisaż wystawy Philipa Sajeta (godz. 18.00) oraz Ulricha Reitchofera (godz. 18.30). Ale to nie wszystko.  

W tym roku zwyczaj ten przenieśliśmy również na nasze progi. Wystawy znajdujące się w głównej siedzibie Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) w Noc Muzeów będę dostępne dla oglądających do godz. 23.00. Zapraszamy! 

 


 

Festiwal trwa! Srebrny weekend nadchodzi!
 


Legnicki Festiwal SREBRO trwa od 30 kwietnia do 23 czerwca br. Kulminacją nazywamy najgorętszy weekend  Festiwalu, w którym odbywają się wernisaże wszystkich wystaw (w tym roku jest ich aż 17!) oraz rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W czasie tym mają miejsce także happeningi i plenerowe akcje plastyczne, spotkania z artystami, pokazy i projekcje, koncerty, a także sesja naukowa z cyklu Granice sztuki globalnej.

Zapraszamy do zapoznania się z tegorocznym programem otwarcia wystaw oraz wydarzeń towarzyszących i do Legnicy!    


Pobierz program kulminacji: 17 – 18 maja (klik)

Wstęp na wszystkie wystawy i wernisaże wolny. Zapraszamy

 


Ostateczne odliczanie

Już tylko 4 dni dzielą nas od srebrnego święta, czyli weekendu, na który my - Organizatorzy Festiwalu czekamy i pracujemy przez cały rok. Was Drodzy Goście dzieli od SREBRA także trochę kilometrów. Czekamy na Was i życzymy, by podróż upłynęła spokojnie. Do zobaczenia  w Legnicy!!!  

 

    

 


Pełne ręce srebra...

Nasze dni i wieczory, nasze rozmowy, maile i telefony, w końcu nasze weekendy i nasze galerie pełne są srebra. A nasze ręce są pełne roboty, bo przygotowania do kulminacji idą ... pełną parą. Przysłowie, że mowa jest srebrem brzmi w naszym przypadku bardzo wiarygodnie... 

Mam y nadzieję, że gdy spotkamy się w Legnicy podczas "srebrnego weekendu" ogrom naszej pracy (i srebra) zrobi na Was wrażenie. To, jak zaplanowaliśmy tegoroczne ekspozycje na razie pozostaje tejemnicą, ale już teraz możecie dowiiedzieć się więcej o wystawach i zobaczyć niektóre prace. Wystarczy kliknąć tu (klik) , a następnie wybrać z listy wystaw.    

 

 


Weź udział w wystawie fotograficznej!
 

SREBRO to przede wszystkim wystawy, ale nie tylko. Co roku towarzyszy im szereg akcji, jak np. projekcje i wystawa fotograficzna, dyskusja panelowa, koncert i happeningi w przestrzeni miasta. O wydarzeniach towarzyszących Festiwalowi przeczytacie tutaj (klik).

Wciąż zapraszamy do zgłoszeń do wystawy fotograficznej (informacja: kliknij tu). 

Wszyscy przecież lubimy oglądać zdjęcia, a jesli lubicie też je robić, możecie pokazać je na wystawie, którą zaprezentujemy na płycie rynku. Więcej o udziale przeczytacie poniżej. Nie zwlekacje, zgłoszenia już tylko do 5 maja!

   


Pamiętacie jak było rok temu?
 

Pozostały wspomnienia i mnóstwo zdjęć. Cały czas możecie wspominać zeszłoroczną kulminację oglądając zdjęcia w rotującym polu na górze strony. Szykujcie się do tegorocznej kulminacji i szykujcie swoje aparaty fotograficzne!  

 

 

 

 


Po obradach jury

 

       

 Z przyjemnością informujemy, że 4 i 5 kwietnia 2013 r. w Galerii Sztuki w Legnicy odbyły się obrady jury 22. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej BUNT.

 

Na konkurs wpłynęło 625 prac zgłoszonych przez 319 uczestników z całej Europy, m. in. Belgii, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Francji, Hiszpanii, Bułgarii, Holandii oraz spoza Europy, m.in. z Argentyny, Korei, Indii, Tajwanu, Izraela, Kostaryki.

Jury obradowało w składzie: Galit Gaon – naczelna kuratorka Muzeum Designu w Holon (Izrael); Jiro Kamata – adiunkt na Wydziale Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (Niemcy); Hans Stofer – profesor i dziekan na Wydziale Złotnictwa, Metalurgii i Biżuterii w Royal College of Art w Londynie (Wielka Brytania); Aneta Lis – Marcinkiewicz – artystka, projektantka biżuterii oraz Sławomir Fijalkowski – dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa w ASP w Gdańsku.
 

Lista zakwalifikowanych do wystawy 22. MKSZ BUNT:
 
>>> pobierz klikając

 

 

 Zbliża się Legnicki Festiwal SREBRO 2013!

  

W tym roku hasło Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej to: BUNT, choć buntu nie było, bo udział w nim wzięło tradycyjnie ponad 300 artystów. Zgłoszenia napłynęły z 41 krajów, łącznie nadesłano 625 obiektów artystycznych będących złotniczą odpowiedzią na zadany temat.   Obrady jury 22. MKSZ odbyły się tuż po Wielkanocy, a w tegorocznej komisji zasiedli: Galit Gaon (Izrael), Jiro Kamata (Japonia/Niemcy), Hans Stofer (Szwajcaria/Wielka Brytania) i dobrze znani w rodzimej branży: Sławomir Fijałkowski oraz Aneta Lis-Marcinkiewicz. Zwycięzców poznamy jednak dopiero w festiwalowy weekend, który zaplanowano na17-18 maja br. A ten, jak zawsze będzie obfitował w wydarzenia. 

W tym roku w Legnicy prócz stałych cykli zobaczymy kilka zbiorowych projektów (krajowych i zagranicznych). „Prince of Charming” i „Palace of Happiness” to wystawa odwołująca się do idei miłości romantycznej, a jej autorkami są: Tabea Reulecke (Niemcy), Maarja Niinemagi (Estonia) i Teresa Lane (Austria). Projekt „Hardened Tears” to pokaz prac bursztynowych, którego pomysłodawcą jest Wim Vandekerckhove – właściciel gandawskiej galerii z biżuterią (Belgia) – do przedsięwzięcia zaproszono 19-stu znanych europejskich twórców. Ponownie ujrzymy prace Bastard Collection – niezawodnego niemieckiego duetu (Ingrid Römmich, Veronika Schmidt), który przez ostatnie lata narobił wiele „zamieszania” w Legnicy oraz młodych zdolnych z kwartetu AU+ (M. Bogusław, B. Chmielewski, F. Jackowski, M. Wysocki), którzy tym razem pokażą się w odsłonie pt. „Pink Pig in Ink”. Tradycyjnie, w dolnośląskiej stolicy srebra nie zabraknie wystaw konkursowych zaimportowanych z Niemiec („SCHMUCK 2013”), Włoch (Preziosa Young 2012”), Warszawy („Prezentacje 2012”) i Gdańska  („Amberif Design Award 2013”). Biżuterię nadesłaną na Konkurs z całego świata zaprezentuje także „Holownia”.

W stałych cyklach zaprezentują się: Aneta Lis-Marcinkiewicz i Adriana Lisowska, Agnieszka Bruzda i Jan Bohdan Suchodolski oraz Ulrich Reithofer („Sylwetki Twórców”), Insitute of Art and Design, University of West Bohemia z czeskiego Pilzna i włoska Alchimia Contemporary Jewellery School („Srebrne Szkoły”). Tegoroczny „Debiut” należy do Moniki Miodek.

„Srebrna” uczta dla koneserów potrwa do wakacji. Wisienką na torcie będzie oczywiście 22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej BUNT – wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r.

Nie możesz przegapić tego Srebra. Zapraszamy do Legnicy! Zadzwoń, napisz do nas, a pomożemy Ci zarezerwować nocleg na festiwalowy weekend 17-18 maja br. ZAPRASZAMY!!!

 


dalej do:

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy