RELACJA
.JPG)
17-18 maja zakończył się najważniejszy weekend Legnickiego Festiwalu SREBRO, zaliczanego do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Przez dwa majowe dni swoją premierę miało 17 wystaw, projekcje filmowe, seminarium teoretyczne, happeningi i koncert, a całość zwieńczyło spotkanie w luźnej atmosferze SILVER PARTY. Pełne audytorium zgromadziła sesja naukowa Kontestacja – bunt – zmiana, z szeregiem prelekcji naukowców i artystów oraz projekcje filmów poświęconych rewolcie w ramach Silver screen.
Podczas kulminacji Legnicę odwiedziło ponad dwustu amatorów biżuteryjnego designu z wielu państw Europy i trzech innych kontynentów (m.in. z USA, Wenezueli, Australii, Libanu) oraz liczna reprezentacja najważniejszych polskich ośrodków złotniczych – Trójmiasta, Warszawy, Łodzi i Krakowa).
Spacer po "Legnickiej krainie SREBRA", czyli oficjalna kulminacja LFS 2013 zainaugurowana została w piątkowe popołudnie (17 maja) wernisażem „Holowni” – wystawy prac nadesłanych, ale niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Tym razem to Jacek Byczewski i Harold O`Connor (USA) dokonali symbolicznego aktu rozpoczęcia Festiwalu koronując srebrnym wieńcem laurowym patronującego imprezie krasnala, wykonanego niegdyś w Legnicy przez znakomitego projektanta z Holandii – Gijsa Bakkera.
W Galerii Srebra Pod Przepiórczym Koszem Dorota Gulbierz pokazała się publiczności jako „Retromaniaczka” z charakteru, ubioru i twórczości, potwierdzając prawdziwą jedność osoby i dzieła. W następnej "stacji" - Galerii Satyrykon, Tabeę Reulecke i Maariję Niinemägi - współautorki wystawy (razem z Teresą Lane z Australii) „Prince Charming & Palace of Happiness” powitał - ku ich zaskoczeniu - prawdziwy „czarujący książę”. Jego obecność potwierdziła znaną prawdę, że w Legnicy spełniane jest każde marzenie artystów (mogą to też chyba potwierdzić młodzi złotnicy z grupy AU+: Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski, Michał Wysocki, którzy w Galerii Niello pokazali na SREBRZE wspólny projekt już po raz trzeci).