Amberif Design Award 2014
Wystawa prezentuje prace zakwalifikowane w 18. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. Celem konkursu jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Tegoroczny temat brzmiał: Materia Prima.
Jury w składzie: Caroline Broadhead (Wlk. Brytania), Montserrat Lacomba (Hiszpania), Mariusz Gliwiński, Anna Sado (Polska) oceniło 143 prace nadesłane na konkurs przez 111 autorów z 18 krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Brazylii, Chin, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Iranu, Indii, Meksyku, Polski, Czech, Rosji, Tajwanu, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz przyznało nagrody:
NAGRODA GŁÓWNA ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza - 10.000 zł
dla Niny Kupniewskiej i Dario Dalessandro
Praca sugestywna i odważna – dowcipna, niewygodna, poważna, potencjalnie kontrowersyjna. Prowokuje do dyskusji o naszej postawie wobec miesiączkowania. W przeszłości uważano to za temat, o którym się nie mówi, coś wstydliwego, wręcz brudnego, pomimo że jest to zjawisko naturalne, wręcz podstawowe dla życia ludzkiego. Bursztyn, ukryty w ziemi przez wieki, również kojarzy się z czasem i tajemniczością procesów natury. Ukazanie tamponu za pomocą tak pięknego materiału może symbolizować pozytywne zmiany dotychczasowej postawy.
NAGRODA BURSZTYNOWA ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników - 1 kg bursztynu
dla Tomasza Jana Kisiela
Praca ta w bardzo przekonujący sposób nawiązuje do tematu konkursu – Materia Prima. Archetypowy naszyjnik, który zyskuje niezwykłość dzięki kontrastowi zastosowanych w nim materiałów. Cechy naturalnego bursztynu zostały podkreślone poprzez kontrast z fakturą i kolorem pozostałych paciorków o nierównej fakturze. Sporą dyskusję wywołał materiał, z którego zostały zrobione. Czy jest to tuf? Beton? Chleb?
NAGRODA SREBRNA ufundowana przez KGHM Polska Miedź S.A. - 1 kg srebra
dla Maren Giloy
Praca nagrodzona za szczególną znajomość materii bursztynu i wykorzystanie niekonwencjonalnych zabiegów technicznych zmieniających banalny kształt naszyjnika-amuletu w awangardowe i eleganckie dzieło.
Jury postanowiło przyznać także wyróżnienia, które otrzymali: Miron Kutarba, Tamara Grüner, Agnieszka Krzyżanowska, Philip Sajet, Susanne Holzinger.
Do publikacji w katalogu Targów AMBERIF 2014 oraz na wystawę jury zakwalifikowało 14 prac następujących autorów: Karolina Krych, Karolina Navus Wysocka, Marta Rudnicka, Adriana Lisowska, Iona Mccuaig, Saffron Walden, Alicja Kołakowska, Tamara Grüner, Wanying Xu, Heidemarie Herb, Sara Gackowska, Piotr Tołkin, Adriana Lisowska, Monika Woszczak.
Termin: 22.04 – 31.05
Miejsce prezentacji: Hol Starego Ratusza, Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39
Ekspozycja: 22.04 – 31.05, pn. – nd., godz. 8.00-22.00.