Katarina Síposová

Konteksty

 

Wystawa prezentuje prace pochodzącej ze Słowacji młodej artystki, laureatki Nagrody Galerii Sztuki w ubiegłorocznym 22. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej BUNT.

 

 

Charakterystyczne dla twórczości Katariny jest to, że bardziej niż wyglądem biżuterii zainteresowana jest jej konceptualnym charakterem. Traktuje biżuterię jako środek artystycznego wyrazu. Zamiast wzbogacać aspekt wizualny, woli minimalizować formę materialną biżuterii w celu zbadania jej granic. Poszukuje alternatywnych sposobów komunikacji z widzem, z użytkownikiem. Jej celem jest znalezienie nowych sposobów rozumienia biżuterii. Jej kolekcja Disturbance to zakłócanie konwencji, zmienianie punktu widzenia na temat tradycyjnej biżuterii, atakowanie tego, co powszechnie znane. Naszyjnik z pereł reprezentuje tradycje, ponadczasowe wartości, estetykę konwencjonalną. Inspirowana „zjawiskiem naszyjnika z pereł” autorka chciała zakłócić niezmienność tego tradycyjnego elementu biżuterii.

 

 

 

„Szczęśliwym zakończeniem moich długofalowych badań nad naszyjnikiem z pereł była instalacja połączona bezpośrednio z performance w przestrzeni Eggplant Gallery w Bratysławie. Przez 4 dni oszlifowałam całkowicie lub częściowo 9 samodzielnie wykonanych naszyjników z pereł i obsypałam galerię perłami. Powstająca z pyłu perła, stopniowo zmieniła się w miliony cząsteczek pyłu rozrzuconych w przestrzeni. Galeria stała się biżuterią, a odwiedzający w momencie wkraczania w obsypaną przestrzeń stali się noszącymi i właścicielami naszyjnika z pereł. Celem tej instalacji było nie tylko tworzenie elementu biżuterii, ale – co ważniejsze – przekazanie niepokojącego uczucia, które ma na celu stymulować dyskusję na temat biżuterii artystycznej, jej przydatności do noszenia i trwałości, ingerencji biżuterii w inne środki przekazu artystycznego i jej związku ze sztuką konceptualną”.

 

 

 

Termin: 25.04 – 31.05

Miejsce prezentacji: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 2

 

Ekspozycja: 25.04 – 31.05, wt. – nd., godz. 11.00-17.00.

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy