Szkoła Sztuki w Glasgow

 

Cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych, ich profesorów, absolwentów i studentów. W tegorocznym cyklu zaprezentowane zostaną: Akademia Sztuk Pięknych z Gdańska i Łodzi oraz Akademia Sztuk Pięknych z Glasgow (Szkocja).

Glasgow, największe miasto Szkocji, ma reputację miasta kultury wspierającego i promującego sztuki wizualne, muzykę i wzornictwo. Miejsce o bogatej historii, kulturze i dziedzictwie przemysłowym szczyci się wieloma różnymi muzeami oraz galeriami prezentującymi publiczne i prywatne kolekcje. Uznawane jest powszechnie za tętniące życiem, doskonałe miejsce do studiowania.

 

Aillie Anderson

 

Glasgow School of Art ma długą tradycję w dziedzinie obróbki metalu, sięgającą do swoich początków w 1845 r. Wydział Złotnictwa i Biżuterii (The Department of Silversmithing and Jewellery ) w formie jaką znamy obecnie, rozwinął się z ustanowionego w 1892 r. Studia Sztuk Technicznych (The Technical Art Studios). Obecną siedzibą wydziału jest Seona Reid Building, umiejscowiony naprzeciw znanego na całym świecie gmachu szkoły artystycznej Charlesa Rennie Mackintosha. Budynek ten zwany „The Mack”, wzniesiony w 1910 r., jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w krajobrazie Glasgow.

Wydział Złotnictwa i Biżuterii Glasgow School of Art ma 7 stałych członków personelu. Na ich czele stoją: Helen Marriott i Anna Gordon. Do grona wykładowców należą: Michael Pell, Andrew Lamb i Jonathan Boyd. Ich pracę wspomagają też technicy: Shona Guthrie i Nigel Munro. Pracownicy wydziału są bardzo aktywni, często wystawiają swoje prace na terenie Szkocji, jak i poza nią. Wydział odwiedzają także liczni wykładowcy z innych ośrodków, badacze, a w ramach programu Artist In Residence - studenci.

 

Angel Reid

 

Studia na Wydziale obejmują 4 lata nauki, które kończą się zdobyciem tytułu licencjata sztuki w zakresie złotnictwa i projektowania biżuterii. Studenci zdobywają doświadczenie zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych technikach wyrobu biżuterii i obróbki srebra. W czasie realizacji projektów stosują nabyte umiejętności w nowy i innowacyjny sposób. Prowadzi to do rozwoju indywidualnego i unikalnego sposobu pracy. Tok studiów obejmuje także naukę obsługi programów komputerowych, wspomagających technologię projektowania w tym: cięcie laserowe, spawanie laserowe i szybki rapid prototyping. Wszystkie te innowacje stosowane są w tamtejszej pracowni jubilerskiej. Dzięki zasobowi tradycyjnych umiejętności i możliwości dostępu do najnowszych technologii, absolwenci Wydziału są przygotowani do rozwijania i odkrywania nowych sposobów widzenia i tworzenia. Studio wyposażone jest w najnowocześniejsze urządzenia odlewnicze i kowalskie. Posiada pomieszczenie przeznaczone do kucia i emaliowania, studio projektowe i stanowiska komputerowe, a każdy student otrzymuje przypisany mu stół warsztatowy z  urządzeniami lutowniczymi. 

 

Daniella Corda

 

Studenci Wydziału szczycą się imponującą liczbą zwycięskich nagród i stypendiów: wielokrotnie odnieśli sukces, zdobywając nagrodę Young Silversmith of the Year (Młody Złotnik Roku), koordynowaną przez Goldsmiths Hall w Londynie. Odnoszą również wiele sukcesów w konkursach złotniczych i medalierskich. Wśród najważniejszych nagród zdobytych przez studentów Wydziału należy wymienić: Grand Student Award w British Art Medal Society, nagrody Deutsche Bank for Creative Enterprise, a także wiele wyróżnień na wystawie New Designers, na której każdego roku w Londynie prezentują się nowi absolwenci sztuki. 

Absolwenci Glasgow School of Art dzięki różnorodnym umiejętnościom zawodowym zdobytym na tej uczelni, mogą wybierać różne ścieżki kariery. Wielu z nich założyło indywidualne lub wspólne warsztaty jubilerskie i studia projektowe. Pozostali realizują się na innych obszarach związanych ze sztuką, m.in.  kuratorskim lub edukacyjnym.

 

Hamish Dobble 

 

Termin: 22.04 –15.06

Miejsce prezentacji: Hol Legnickiego Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2  

Ekspozycja: 22.04 – 08.06, wt. – nd., godz. 11.00-18.00.  

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy