SREBRO 2015

 

Legnicki Festiwal SREBRO: 28 kwietnia – 7 czerwca 2015 r.

Kulminacja - wernisaże wystaw: 15 - 16 maja 2015 r.

 

WYSTAWY I WYDARZENIA:

 

24 . MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ "GRANICE"

Konkurs i będąca jego rezultatem wystawa jest głównym wydarzeniem Festiwalu. Zadaniem artystów jest przedstawienie pracy na zadany temat – co roku inny – zawierającej oryginalną koncepcję twórczą i reprezentującej wysoki poziom artystyczny i techniczny. Preferowane są pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórczej. Prace ocenia, kwalifikuje do wystawy i dysponuje nagrody międzynarodowe jury.

 

SREBRNE SZKOŁY

Zainaugurowany w 2001 r. cykl wystaw prezentuje najlepsze europejskie akademie i szkoły wyższe specjalizujące się we współczesnej biżuterii i dizajnie. Do tej pory zaprezentowano ponad 40 szkół m.in. z Niemiec, Czech, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Belgii, Słowacji, Szwecji, Estonii i Polski. W 2015 r. w wystawie uczestniczyć będą profesorowie, absolwenci i studenci uczelni z Niemiec (Hochschule Wismar, Wydział Wzornictwa) i Litwy (Wileńska Akademia Sztuk, Wydział Metaloplastyki i Biżuterii w Telszach).

 

SYLWETKI TWÓRCÓW

Cykl indywidualnych prezentacji znanych twórców polskiego i międzynarodowego złotnictwa.

Gość specjalny: Ruudt Peters: DUSZA – wybitny artysta holenderski, animator, organizator i wykładowca, m.in. współzałożyciel Galerii Ekster w Leeuwarden, profesor wielu uczelni europejskich oraz w USA, juror wielu prestiżowych konkursów biżuteryjnych, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie.

Eunmi Chun: BIŻUTERIA koreańska artystka, absolwentka Uniwersytetu Sookmyung i Uniwersytetu Kookmin w Seulu oraz Wydziału Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Laureatka prestiżowej nagrody Herberta Hoffmanna w Monachium, 2008.

Elisabetta Dupré: BIŻUTERIA  – włoska artystka, absolwentka projektowania biżuterii w Szkole Biżuterii "Interno 7" w Rzymie oraz "Atelier Aura" w Monachium. Laureatka Nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w 23. MKSZ KLASYKA.

Andi Gut: ON AND ON AND … - wystawa znanego szwajcarskiego artysty średniego pokolenia, obecnie profesora w Wyższej Szkole Sztuki w Pforzheim, który zaprosił do współpracy i prezentacji swojego profesora Rüdigera Lorenzena oraz studentki: Friedę Dörfer i Katrin Feulner. Wystawa zaprezentuje trzy pokolenia artystów.

Anna Król: BIŻUTERIA - absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Łodzi, projektantka biżuterii w firmie Deco Echo. Uczestniczka wystaw w kraju i zagranicą, ostatnio na Targach Biżuterii Współczesnej JOYA BARCELONA 2014, gdzie otrzymała aż 3 nagrody.

Mia Kwon: BIŻUTERIA - koreańska artystka, absolwentka Uniwersytetu Architektury i Projektowania Kookmin w Seulu i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Poczdamie. Studiowała również ceramikę na Uniwersytecie Burg Giebichenstein w Halle. Uczestniczka wielu wystaw na całym świecie. Laureatka Nagrody Galerii Sztuki w Legnicy na Targach Biżuterii Współczesnej JOYA Barcelona, 2014.

 

 

DEBIUTY

Cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wchodzących na polską i europejską scenę złotniczą i designerską.

Antonina Maria Łęcicka: Podwodne miasto -  studentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, laureatka nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w Konkursie im. W. Strzemińskiego.

Karolina Szymanowska: Raj Duszny - absolwentka i asystentka na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, uczestniczka wielu wystaw sztuki.

 

25 NA 25. BIŻUTERIA CZASU WOLNOŚCI

Wystawa jest symbolicznym podsumowaniem wydarzeń i zjawisk ostatnich 25 lat na polskiej scenie złotniczej. Prezentuje prace 25 znanych twórców biżuterii artystycznej, wybranych przez grono ekspertów, którzy w tym okresie wnieśli największy wkład w rozwój tej dziedziny sztuki w Polsce.

 

XXV STFZ

Wystawa jubileuszowa z okazji 25-lecia działalności polskiego Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, prezentująca zarówno najnowsze, jak i starsze prace z przekrojowych wystaw organizowanych przez STFZ w tym okresie.

 

POLSKIE GRUPY ZŁOTNICZE

Wystawa zbiorowa polskich grup artystycznych działających na polu biżuterii w okresie 1945-2015. Zaprezentowane zostaną grupy: UFO, Muzeum, RE, G7, Au+, Dziewiątka, Punkt G, Lis2, 4 Women.

 

SUR O NO SUR

Prezentacja prac znanych argentyńskich artystów złotników: Ana Weisz, Cecilia Hecker, Eva Burton, Elisa Gulminelli, Gabriela Cohn, Gastón Rois, Iacov Azubel, Jorge Castañón, Lucía Mishquila Brichta, María Carelli, Mercedes Castro Corbat, Patricia Rodriguez, Sabina Tiemroth.

 

PREZIOSA YOUNG 2015

Międzynarodowy projekt florenckiej Wyższej Szkoły Biżuterii Le Arti Orafe jest wystawą pokonkursową, której celem jest promocja nowości w dziedzinie biżuterii autorstwa młodej generacji złotników i  projektantów. Laureatami PY 2015 są: Laureatami i uczestnikami PY 2015 są: Han Sang Deok, Jie Sun, Soyeon Lee, Tihi Kutchamuch, Daniela Hedman.  

 

AMBER CHAMBER

Międzynarodowa wystawa biżuterii, której kuratorką jest niemiecka artystka mieszkająca we Włoszech Heidemarie Herb. Wystawa pokazuje różne podejścia do bursztynu uznanych artystów z całej Europy, zarówno takich, którzy od lat pracują z bursztynem, jak i tych, którzy sięgnęli po ten surowiec po raz pierwszy: Elisabeth Defner, Christiane Förster, Heidemarie Herb, Herman Hermsen, Beate Klockmann, Helfried Kodré, Philip Sajet, Peter Skubic, Gisbert Stach, Petra Zimmermann.

 

Z JEDWABNEGO MY

Wystawa, której kuratorem jest Piotr Rybaczek z Galerii La Basilica w Barcelonie. Prezentować będzie prace 25 polskich twórców inspirowane książką Anny Bikont pod tym samym tytułem.

 

GDAŃSK BALTIC AMBER BIENNALE 2015

Wystawa prac wykorzystujących bursztyn bałtycki, wykonanych przez 24 znanych artystów z 12 krajów europejskich, zaproszonych przez kuratorów Wima Vandekerckhove z Villa de Bondt w Gandawie i Sławomira Fijałkowskiego z ASP w Gdańsku. 

 

AMBERIF DESIGN AWARD 2015: Mimesis

Międzynarodowy konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem, organizowany przez Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku, którego celem jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu.

 

HOLOWNIA

Wystawa kilkuset prac z kilku kontynentów nadesłanych na konkurs GRANICE, ale niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Zwana tak od miejsca prezentacji (Hol Starego Ratusza).

 

EWA EFFENBERG: BIŻUTERIA

Wystawa prac absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, obecnie adiunktki  w Pracowni Form Złotniczych prof. Andrzeja Bossa. Laureatka nagród oraz uczestniczka ponad 70 wystaw w kraju i poza granicami.  

 

MARTA HRYC

Wystawa absolwentki  wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich w tejże ASP na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Artystka jest uczestniczką wielu wystaw grupowych i laureatką nagród i wyróżnień (Legnica, Gdańsk, Florencja).

 

 AU+ : PRYWATNE APARTAMENTY

Wystawa grupy artystycznej (Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski i Michał Wysocki), absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Młodzi twórcy uprawiają konceptualne podejście do dizajnu. 

 

GRANICE SZTUKI GLOBALNEJ

Cykliczna sesja naukowa pod w/w tytułem od 15 lat towarzyszy legnickiemu Festiwalowi komentując aktualny status sztuki, współczesnego złotnictwa i dizajnu. Jest okazją do refleksji nad najnowszymi trendami, metodami i zjawiskami w biżuterii i w sztuce współczesnej w ogóle, zwłaszcza w kontekście konkursowego tematu (w 2015 r. – GRANICE). W sesji uczestniczą artyści i projektanci, historycy i krytycy sztuki, filozofowie, kulturoznawcy, antropolodzy kultury, socjolodzy oraz szeroka publiczność.

 

GRANICE

Ogólnopolska, otwarta, konkursowa wystawa fotograficzna na w/w temat – motyw przewodni Legnickiego Festiwalu SREBRO 2015.

 

SREBRNE MIASTO

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty, konkursy, akcje plastyczne i happeningi służące promocji wydarzenia. Podczas ich trwania uczestnicy używając rozmaitych mediów i środków artystycznego wyrazu tworzyć będą w przestrzeni miejskiej prace nawiązujące tematyką, bądź formą do legnickiego Festiwalu. Powstaną prace wizualizujące motto Festiwalu SREBRO: "W Legnicy oddychamy srebrem".

 

SILVER KONCERT

Koncert  tradycyjnie wieńczący pierwszy dzień kulminacji Festiwalu. Wystąpi Cracow Jazz Trio w składzie: Wojciech Groborz (klawisze), Tolek Lisiecki (kontrabas), Jacek Mazur (saksofon).

 

SILVER SCREEN

W czasie Festiwalu funkcjonować będzie kino, prezentujące filmy artystyczne i dokumentalne poświęcone osobowościom sztuki designu oraz filmy video, stworzone przez profesjonalistów i amatorów na użytek Festiwalu, których inspiracją będzie tytułowe hasło: GRANICE.

 

dalej do:

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy