Amberif Design Award 2015

 

Wystawa prezentuje prace zakwalifikowane w 19. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. Celem konkursu jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Tegoroczny temat brzmiał: Mimesis.

 

Nagroda Główna 

 

 

„Mimesis”.

Tak Arystoteles określił próbę odkrycia najbardziej podstawowych zasad i sił, które nami powodują. 

Ludzkość wytwarza biżuterię od ponad 100 000 lat. Czy pierwszy obiekt biżuteryjny był darem miłości, potwierdzeniem zwarcia pokoju, medium uzdrawiającym, wyznacznikiem tożsamości grupy, pamiątką, przedmiotem rytualnym, środkiem wymiany, czy oznaką wyjątkowości i podkreśleniem urody jednostki.

 W bardzo wczesnym okresie zaczęto wykorzystywać materiał naturalny, jakim jest bursztyn, którego inspirująca gama kolorystyczna, ekskluzywność i podatność na obróbkę stymulowały wytwórców, zapewniając ich pomysłom, pragnieniom i wartościom odpowiednią formę i materiał. Tworzyli więc oni trwałe symbole odkrywające ich świat wewnętrzny.

Odkodowując dziś dawną biżuterię z bursztynem cofamy się do korzeni naszej historii i pochodzenia naszych wartości.

Przyglądając się im jeszcze bliżej, widzimy, że wartości wyznawane przez człowieka niemal nie uległy zmianie z upływem dziejów: są tak elementarne jak naturalny bursztyn.

Barbara Schmidt - kurator konkursu

 

 

Nagroda Bursztynowa

 

Nagroda Srebrna

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy