Elisabetta Duprè 

 

Prace Elisabetty Duprè przywołują rytm podobny zmianom pór roku, dnia i nocy, tętnu bijącego serca, taktowi utworu muzycznego. Tuziny, a nawet setki maleńkich kawałków srebra i złota, niewielkich sześcianów, pucharków, płaskich sztabek, ułożone w kolejności, jedne na drugich, jak gdyby odmierzały czas, sugerując niemal  tykanie zegara lub ruch wahadła metronomu.

 

 

 

Jej twórczość opiera się zasadniczo na miniaturowym szczególe. Powierzchnia metalu poddawana jest starannej obróbce aż do osiągnięcia zamierzonej faktury i koloru. Prace są skończenie piękne w swojej niedoskonałości, a pozorna przypadkowość nabiera podstawowego znaczenia.  Efekty ręcznej obróbki można bez trudu zauważyć w każdym detalu: nieregularnych krawędziach, elementach zaokrąglonych, ale nie do końca okrągłych i w kwadratach  niezupełnie kwadratowych.

 

Pasją Duprè jest metal, z którym z biegiem czasu weszła w bliską zażyłość. Zna dogłębnie tajemnice srebra i złota, i korzysta z tradycyjnych technik złotniczych. Narzędzia, które znajdziemy w jej warsztacie, to te używane przez złotników od wieków. Duprè posługuje się nimi z wielkim znawstwem, by stworzyć biżuterię, którą dla kontrastu nie sposób nazwać klasyczną.

 

 

     

Jej prace nigdy nie były zbyt dosłowne, choć czasem zdają się podążać za określonym motywem przewodnim. Bardzo wyraźnie widać to w obiektach  z serii „Persiana”, w których obecne jest jedynie delikatne nawiązanie do okiennej żaluzji, a jednocześnie jest w nich wystarczająco dużo innych elementów, pozwalajacych odczytać zamysł artystki.

 

W najnowszych pracach Duprè wprowadzony został element ruchu. Artystka użyła mobilnych  struktur złożonych z wielu drobnych srebrnych elementów w kolorze mlecznej bieli lub poczernionych, połączonych ze sobą za pomocą maleńkich kółeczek, co sprawia, że wyglądają na pozszywane. Znów widzimy powtórzenia, ale w odróżnieniu od wcześniejszych dwuwymiarowych prac, tu rozrastają się one w łagodne, złożone formy poddające się ruchom ciała, zanurzające się w otaczającej przestrzeni. Tak oto, jak w tańcu, w którym płynność ruchu wynika ze zjednoczenia dwojga (lub więcej) poruszających się razem ludzi, również i w tych pracach harmonia jest rezultatem doskonałego związku obiektu i ciała.

  

     

 

Wrodzone wyczucie prostoty wybija się na pierwszy plan i wynika, być może, z niemieckich korzeni autorki. Oszczędne kolorystycznie linearne formy posiadają moc przekazu: posługują się elementarnym, surowym stylem odzwierciedlającym sposób widzenia świata przez artystkę.

Rita Marcangelo, Galeria Aletrnatives

  

   

  

Elisabetta Duprè

Ur. 1967 r. w Rzymie (Włochy) / Born in 1967 in Rome (Italy)

Wykształcenie / Education:

1987 - dyplom szkoły średniej / secondary school diploma

1987-93 - studia muzyczne  -  saksofon i flet / musical studies in saxophone and flute

1991-92 - trzy semestry w szkole jubilerskiej profesora Edoarda Erminiego INTERNO 7 / three semesters of classes at prof. E. Ermini's school of jewellery INTERNO 7

1992-93 - praktyki w ATELIER AURA Conrada Kleina, Monachium (Niemcy) / apprenticeship at C.Klein’s ATELIER AURA, Munich (Germany)

od/since 1993 – zajmuje się tworzeniem i projektowaniem biżuterii w swojej własnej pracowni w Rzymie / she’s working as jewellery maker and designer in her own atelier in Rome

1996 - SCHMUCK KLASSE- warsztaty projektowania biżuterii poprowadzone przez Petera Skubica w ramach Sommer Akademie der Bildende Kunst  w Salzburgu (Austria) / SCHMUCK KLASSE- jewellery design workshops held by Peter Skubic during Sommer Akademie der Bildende Kunst in Salzburg (Austria)

1997 - warsztaty z Georgiem Doblerem w Braunwald (Szwajcaria) / workshop with G. Dobler in Braunwald (Switzerland)

2013 - warsztaty z  Benjaminem Lignelem w Rieti (Włochy) / workshop with B. Lignel in Rieti (Italy)

Nagrody / Awards:
2014 - Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy, wystawa Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Klasyka, Legnica (Poland) /
Award of the Art Gallery in Legnica, International Jewellery Competition Classic, Legnica (Poland)

2013 - Trzecia Nagroda Fundacji Cominelli (Włochy) / Third Prize at Cominelli Fundation Prize for Contemporary Jewellery (Italy)

2012 - Specjalne wyróżnienie na On-Off, wystawie członków Stowarzyszenia Współczesnej Biżuterii (Associazione Gioiello Contemporaneo - AGC) / Special Mention at On-Off, the exhibition for members of Italian Contemporary Jewellery Association (Associazione Gioiello Contemporaneo - AGC)

 

Wystawy indywidualne / Solo exhibitions: 

2012 - Galeria Unik, L'Aquila (Włochy) / Unik design gallery, L'Aquila (Italy)

2008 - Galeria 105 art, Rzym (Włochy) / 105 art gallery, Rome (Italy)

2008 - Klub Koesis, Neapol (Włochy) / Koesis club, Naples (Italy)

2003 - Galeria Interno 7, Rzym (Włochy) / Interno 7 Rome (Italy)

 

Prace w kolekcjach / Works in collections:

- Muzeum Wyrobów Srebrnych w Pałacu Pittich, Florencja (Włochy) / Museo degli Argenti, Palazzo Pitti, Florence (Italy)

- Fundacja Cominelli (Włochy) / Cominelli Foundation (Italy)

- Prywatne kolekcje w Austrii i Włoszech / Private collections in Austria and Italy

 

Wybrane wystawy / Selected exhibitions:

od / since 1992 - udział w krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych we Włoszech, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Polsce, Austrii, Szwajcarii, Szkocji i na Łotwie / Participation in national and international group exhibitions in Italy, Germany, USA, Poland, UK, Austria, Switzerland, Scotland, Latvia

2014 - pracownia architektoniczna b3b6b, Rzym / architecture studio b3b6b, Rome (Italy)

2014 - galeria sztuki Queen, Desenzano (Włochy) / art gallery Queen Desenzano (Italy)

2014 - Legnicki Festiwal Srebro – Klasyka, Legnica (Poland) / Legnica Jewellery Festival Silver-Classic , Legnica (Poland)

2013 - jubileuszowa wystawa w Galerie Isabella Hund, Monachium (Niemcy) / anniversary exibition, Galerie Isabella Hund, Munich (Germany)

2013 - Fantastici, Galeria Putti, Ryga (Łotwa) / Putti Gallery, Riga (Latvia)

2013 - Filo rosso, Paryż (Francja) / Paris (France)

2013 - Premio Fondazione Cominelli, San Felice del Benaco (Włochy) / San Felice del Benaco (Italy)

2013 - Il preziosismo pittorico di G. Klimt, Rzym (Włochy) / Rome (Italy)

2012 - JOYA, Barcelona (Hiszpania) / Barcelona (Spain)

2012 - Gioie da condividere, Aranciera S.Sisto, Rzym (Włochy) / Rome (Italy)

2011 - Pensieri Preziosi 7, Oratorio di S. Rocco, Padwa (Włochy) / Padua (Italy)

2011 - Nuove direzioni del gioiello contemporaneo italiano, Galerie Isabella Hund, Monachium (Niemcy) / Munich (Germany)

2010 - Premio Fondazione Cominelli, San Felice del Benaco (Włochy) / San Felice del Benaco (Italy)

2010 - Pezzi di Luna, Muzeum Ugo Carà, Muggia (Włochy) /  Ugo Carà Museum, Muggia (Italy)

2010 - Scottish Gallery, Edynburg (Szkocja) / Edinburgh (Scotland) 

2010 - Archeogioielli Contemporanei, Muzuem Miejskie, Anzio (Włochy) / Museo Civico, Anzio (Italy) 

 

Ekspozycja stała / Permanent exhibition:

Galeria Alternatives, Rzym (Włochy) / Alternatives Gallery, Rome (Italy)

Galeria Atelier Aura, Monachium (Niemcy) / Atelier Aura Gallery, Munich (Germany)

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy