Gdańsk Baltic Amber Biennale 2015

 

W Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu – miało miejsce w ostatnich latach wiele istotnych, międzynarodowych prezentacji sztuki bursztynniczej. Od dziewiętnastu już lat swą premierę ma konkurs Amberif Design Award, corocznie organizowane są również warsztaty projektowe dla artystów i projektantów z całego świata, aktywność wystawienniczą wykazują galerie i muzea.

W styczniu 2013 roku swoją premierę miała wyjątkowa wystawa: „Hardened Tears”, pokazywana w Galerii Villa de Bondt w Gandawie, Muzeum Bursztynu w Gdańsku i w German Amber Museum w Ribnitz- Damgarten oraz podczas festiwali sztuki złotniczej w Legnicy i hiszpańskiej Walencji. Jej formuła stała się wzorem dla obecnej, pierwszej edycji Gdańskiego Biennale Bursztynu Bałtyckiego, do którego zaproszenie przyjęło dwudziestu czterech artystów z dwunastu krajów. Współorganizatorem wystawy jest Wydział Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP.

Pozostaję z nadzieją, że tegoroczne biennale oraz jego kolejne, cykliczne edycje potwierdzą sięgające czasów antycznych kulturowe znaczenie bursztynu, jako ważnego nośnika europejskiej kultury materialnej i przyczynią się do jego rosnącej rozpoznawalności, jako wyróżnika gdańskiej / polskiej / bałtyckiej tożsamości.

Prof. Sławomir Fijałkowski

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy