Z Jedwabnego My...

 

Oragnizator: Galeria La Basilica

 

 

 

Inspiracją wystawy „Z Jedwabnego My…” były wydarzenia z 1941 r., które miały miejsce w małej miejscowości Jedwabne. W dniu 10 lipca część ludności cywilnej dopuściła się mordu co najmniej 360 obywateli polskich narodowości żydowskiej. Wydarzenia te opisane zostały przez Jana Tomasza Grossa w książce „Sąsiedzi” i „My z Jedwabnego” Anny Bikont. Poemat „Z Jedwabnego My...” Ewy Polińskiej-Mackiewicz był mottem wystawy. 

„Z Jedwabnego My…” to projekt Galerii La Basilica (Barcelona), która zaprosiła polskich złotników do zrewidowania postaw (dawnych i współczesnych) w odniesieniu do wydarzeń w Jedwabnem. Owocem miała być biżuteria lub artefakt stanowiące refleksję odnoszącą się do przeszłych wydarzeń. Konkurs poprzedzający wystawę skierowany był do członków STFZ oraz do osób specjalnie zaproszonych przez organizatorów. Prace finalistów konkursu zorganizowanego przez Galerię La Basilica swą premierę miały podczas VI edycji JOYA Targi Biżuterii w Barcelonie. Kuratorem wystawy jest właściciel Galerii La Basilica Piotr Rybaczek.

 

W zaproszeniu konkursowym czytamy:

Dzieje i historia ludzkości od początku związana była z rytuałami, wojnami oraz przemocą.

O wielu wydarzeniach współcześni dowiadują się jedynie z ozdobionych skorup i biżuterii, które nadal archeolodzy świata wydobywają z gruzu zburzonych miast, osad i wiosek.

Na bazie takich przedmiotów do dziś historycy uzupełniają białe plamy przeszłości, często tylko dzięki nim znajdujemy dziś odpowiedź na wiele zagadek z życia naszych przodków. Na ich podstawie powstało również wiele legend, które dziś stały się mądrością cywilizacji.

Być może jest to jedyna droga komunikacji nas ze światem przyszłości, być może będą to jedyne przekazy jakie po nas pozostaną, tak jak stało się to przed wiekami.

Przekażmy w formie sztuki to co wiemy, to co myślimy, to co czujemy, bez względu na poglądy, religie czy pochodzenie.

 

UCZESTNICY WYSTAWY: Bogumiła i Andrzej Adamscy, Agata Bieńkowska, Karolina Bik, Dorota Cenecka, Mariusz Fatyga, Krzysztof Gińko, Andrzej Jacyszyn, Waleria Ługowska, Joanna Mirecka-Szuleta, Paweł Kaczyński, Lidia Karpacz, Anna Kamińska, Zofia i Witold Kozubscy, Anna Król, Andrzej Kupniewski, Jolanta Kupniewska, Ryszarda Paralusz-Krzesimowska i Tomasz Krzesimowski, Małgorzata Podleśna-Zdunek, Kamila Rohn, Wojciech Rygało, Andrzej Sadczuk, Andrzej Szadkowski, Rafał Szambelan, Marcin Tymiński, Przemysław Wańczyk. 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy