Debiuty - Dorota Sokołowska

 

„po nitce do ... biżuterii”

 

Wystawa prezentuje prace powstałe na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Tym co łączy wszystkie prace w kolekcji jest wyraźna inspiracja rękodziełem i sztuką ludową. Natomiast tym, co wyróżnia poszczególne projekty, jest użycie odmiennych materiałów i technologii. Część kolekcji została stworzona tradycyjnymi technikami złotniczymi, ze starych, niechcianych już koronek, którym nadano nowe życie. Koronki przybrały zupełnie inną funkcję i kształt. Uległy metamorfozie z nieatrakcyjnej tkaniny w trójwymiarowe obiekty zdobiące ciało. Tak jak mityczny Feniks narodziły się na nowo.

 

 

Pozostałe prace to krok na przód, w kierunku nowoczesnych technologii. Projektantka zderza ze sobą dwa pozornie całkowicie różne, odległe światy, tradycyjnego rzemiosła i druku 3D, chcąc w ten sposób dowieść, że mogą się one wzajemnie uzupełniać  i tworzyć razem nową wartość artystyczną.

 

 

W wyniku tego działania zrodziła się biżuteria, która ukazuje, że technologia przyrostowa to nie tylko narzędzie do wykonywania produktów o zdeterminowanym charakterze, pozbawionych duszy. Może być ona także wykorzystywana do kreowania obiektów posiadających znamiona rękodzieła. W celu uzyskania takiego efektu, artystka daje możliwość odbiorcy na „dokończenie” prac. Użytkownik ma do dyspozycji zestaw elementów do „samodzielnego montażu”, z których może stworzyć wybraną przez siebie formę biżuteryjną. W jego skład wchodzą różnego rodzaju kolorowe sznurki, nitki, tasiemki, wydruki 3D oraz ewentualnie metalowe podstawy zawierające różnego typu mocowania.
W zależności do stopnia kreatywności odbiorców, projektantka zaproponowała rozwiązania wymagające mniejszego lub większego zaangażowania. W pracach z gotowymi motywami haftów i koronek nie trzeba wiele zmieniać, ponieważ już same w sobie są interesujące. Natomiast w pozostałych zostawiła użytkownikom duży margines swobody, ponieważ są one jak „czyste płótno” i tylko od „artysty” zależy co na nich namaluje za pomocą nitki.

 


Dorota Sokołowska – absolwentka Katedry Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wielokrotna uczestniczka wystaw grupowych i konkursów biżuteryjnych w Polsce i za granicą. Na swoim koncie ma również dwie wystawy indywidualne: „Zderzenie” w Galerii Sztuki w Legnicy oraz „Przemiana” w Galerii Strefa Erasmusa w Łodzi. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Już trakcie studiów otrzymała m.in.: Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za kolekcję biżuterii „Przemiana” oraz Nagrodę Rektora ASP w Łodzi.

 

 Fotografie: Paweł Siodłok/ psiodlok@op.pl

 

 dorota.jewelry@shaw.ca

                                  www.facebook.com/dor.jewellery 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy