Sergiusz Kuchczyński

 

"Warstwy"


"Wystawa prezentuje prace powstałe po 2012 roku. Trzon kolekcji stanowią obiekty zrealizowane w ramach pracy doktorskiej, uzupełnione przez prace późniejsze lub nigdy wcześniej nie prezentowane.
 

Gorset - temat mojej pracy doktorskiej – od początku traktowałem jako formę powłoki lub warstwy. Ostatecznie okazało się, że wybrany przez mnie problem ma olbrzymi potencjał zagadnień i wyznaczy przestrzeń moich artystycznych zainteresowań. Ta artystyczna koncepcja wynikała z potraktowania jego formy w sposób symboliczny, bardziej jako idei niż materialnego bytu. 
 
 
 
 
 
Gorset w moich pracach okazał się synonimem czasu i jego przemijania, synonimem destrukcji i chęci jej powstrzymania. Jest pogonią za pięknem, ograniczeniem, ale i wyzwoleniem. Staje się normą, ale odrzuca to, co ustalone i przyjęte. Chroni, ale i separuje. W moim rozumieniu gorsetem staje się cały świat, nieznany, skrywający swe tajemnice, czekający w napięciu na odkrycie. Gorset okrywa  gorset i tak w nieskończoność, warstwa po warstwie odsłania lub ukrywa kolejną strukturę. 
 
 
 

Różnorodność znaczeń i przeciwieństw daje artyście możliwość ukazania problemu w wielu aspektach, a tym samym pełnej ekspresji autorskiej wypowiedzi. Mam nadzieję, że choć w części udało mi się wykorzystać ten twórczy potencjał, choć świadomy jestem, że to, co opisałem i co stworzyłem, ograniczone jest gorsetami o jakich wspomniałem. Prezentowana kolekcja staje się niejako częścią tryptyku nad jakim pracuję, a kolejna jego część  odnosić się będzie do wspomnień, traum, wzajemnych powiązań i pytań o naszą tożsamość na różnych płaszczyznach i wymiarach.

 

Wystawie towarzyszy prezentacja zdjęć autorstwa Dominiki Sadowskiej, będąca dopełnieniem ekspozycji, oraz katalog zaprojektowany przez Mariusza Andryszczyka. 

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy