Light Matters

 

Międzynarodowa wystawa biżuterii autorstwa 6 złotniczek z różnych krajów świata (Daria Borovkova, Valentina Caprini, Lena Grabher, Daria Olejniczak, Lavina Rossetti, Maria Ignacia Walker), na której próbują wyjaśnić, dlaczego światło ma znaczenie (ang. light matters – ‘światło ma znaczenie’, ale również: ‘świetlne sprawy’). Unikalna biżuteria współdziała z oświetleniem prowadząc do powstania nowego podmiotu stwarzającego niezliczone możliwości interpretacji. Widz zostaje wciągnięty w grę światła i cienia; tego, co materialne i tego, co efemeryczne; tego, co stworzone ręcznie i tego, co wygenerowane cyfrowo. Milczący dialog między tymi sferami tworzy zawiłą scenerię.

 

Daria Borovkova - Rosja / Włochy

Absolwentka studiów w zakresie projektowania i dekoracji wnętrz w Londynie i Moskwie oraz magisterskich studiów w zakresie Biżuterii i Ozdób Ciała w Alchimii - Szkole Biżuterii Współczesnej we Florencji, Włochy (dyplom w 2016 r.). Obecnie wykłada w Alchimii i prowadzi własne studio. Głównym źródłem inspiracji artystki są ludzie, tradycje i dziedzictwo kulturowe. Jej praca poświęcona jest aspektom społeczno-kulturalnym, co wyraża poprzez stosowanie naturalnych materiałów, starannie dobieranych do każdego projektu.

 

Daria Borovkova

 

 

Valentina Caprini - Włochy

Twórczość tej artystki opiera się na elemencie zaskoczenia możliwościami, jakie stwarza nić. Caprini pochodzi z rodziny o silnej kobiecej tradycji krawiectwa, dlatego pragnie wpleść tę pasję w świat swojej biżuterii, znajdując nowe sposoby pracy z tkaniną. Wplata tysiące metrów nitek do rozpuszczalnej w wodzie tkaniny, tnąc i przeplatając je ze sobą nawzajem, pozwalając, by powstawały niespodziewane kombinacje. Jej podejście jest zarówno eksperymentalne, jak i tradycyjne: lubi łączyć współczesne metody ze starożytnymi technikami, takimi jak Filigree.

 

Valentina Caprini

 

 

Lena Grabher - Austria

Absolwentka Wiener Goldschmiede Akademie (gdzie w 2010 r. uzyskała złotnicze kwalifikacje zawodowe), Alchimii Szkoły Biżuterii Współczesnej we Florencji, Włochy (gdzie w 2013 r. uzyskała stopień licencjata) oraz studiów w zakresie metalu na State University of New York w New Paltz (gdzie w 2015 r. uzyskała stopień magistra). Lena opracowała eksperymentalny sposób pracy, w którym koncept pełni fundamentalną rolę w procesie projektowania i poszukiwania materiałów. Artystka łączący tradycyjne techniki i nowe technologie.

 

Lena Grabher

 

 

Daria Olejniczak - Polska/Niemcy

Artystka-złotniczka i projektantka oświetlenia. Absolwentka Architektury na Politechnice Łódzkiej, studiów magisterskich w zakresie projektowania oświetlenia w Hochschule Wismar (Niemcy) oraz studiów licencjackich w zakresie projektowania biżuterii w Alchimii Szkole Biżuterii Współczesnej we Florencji (Włochy). W swojej pracy dąży do doświadczenia przepływu; pełnej absorpcji w jednym zadaniu. W jej przypadku jest to przede wszystkim powtarzalna, niemal medytacyjna praca z drobnymi przedmiotami, które są intuicyjnie przekształcane w długim procesie demontażu, reorganizacji i rekonstrukcji.

 

Daria Olejniczak

 

 

Lavinia Rossetti - Włochy

Absolwentka studiów magisterskich w zakresie Biżuterii i Ozdób Ciała w Alchimii Szkole Biżuterii Współczesnej we Florencji (Włochy) oraz historii sztuki ze szczególnym uwzględnieniem biżuterii artystycznej na Uniwersytecie w Pizie (licencjat). Obecnie prowadzi intensywne kursy w Alchimii i pracuje jako niezależna twórczyni biżuterii, której prace można oglądać na międzynarodowych targach i wystawach.

 

Lavinia Rossetti

 

 

Maria Ignacia Walker - Chile

 

Absolwentka studiów w zakresie Biżuterii i Ozdób Ciała w Alchimii Szkole Biżuterii Współczesnej we Florencji (Włochy). Jej prace rodzą się z osobistych rozważań na temat własnych rytuałów, przetłumaczonych na amulety i obiekty konceptualne, które prezentują biżuterię jako performatywne połączenie z ciałem.

 

Maria Ignacia Walker

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy