Srebrne Szkoły - Izrael

 

Wydział Biżuterii i Wzornictwa Akademii Bezalel, Izrael

Miejsce: Legnickie Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2

Wystawa czynna do: 11 czerwca 2017 r.

 

Wydział Biżuterii i Wzornictwa Akademii Bezalel jest odpowiedzialny za wszelkie kreatywne działania odnoszące się do najbliższego otoczenia ludzkiego ciała. Badania i projekty związane z bezpośrednim otoczeniem ciała – w odniesieniu do materiałów, technologii, kultury i idei – odbywają się za pośrednictwem dwóch głównych programów obecnie oferowanych przez Wydział: projektowanie biżuterii i projektowanie mody. Wyjątkowość Departamentu wynika z jednej strony z pogłębionego podejścia do wiedzy technicznej, z drugiej – z dokładnych badań, które są możliwe dzięki istnieniu zdywersyfikowanego laboratorium materiałowego. To właśnie tu rodzi się dyskurs między różnymi zajęciami odbywającymi się w Katedrze.

 

 

Program obejmuje dwie podstawowe dziedziny: dziedzinę artefaktów, w której są badane i tworzone przedmioty praktyczne oraz dziedzinę biżuterii i dodatków, która zawsze stanowiła trzon Wydziału i posiada historię imponujących dokonań. Unikatowość tego programu Akademii Bezalel wynika z faktu, że umożliwia ona (oprócz dostarczania rzetelnej wiedzy o tworzeniu biżuterii) badanie i definiowanie niepowtarzalnej, współczesnej tożsamości na poziomie charakterystyki, materiału, kształtu i użytkownika. Ten główny program ma potencjał do sprowokowania unikalnego dyskursu pośredniczącego między technikami rzemieślniczymi a zaawansowanymi ekologicznymi i technologicznymi metodami, które odnoszą się do współczesnego dyskursu w dziedzinie biżuterii i indywidualnego wzornictwa.

 

 

 

Drugi program wydziału to projektowanie mody. Program ten pasuje do innych dziedzin twórczych działu i otwiera nowe horyzonty. Jego celem jest badanie najważniejszych pojęć, przekroczenie i ponowna analiza granic tradycyjnych koncepcji i ich różnych warstw, podkreślając jednocześnie każdy etap procesu produkcyjnego. Moda zawsze pomagała w określaniu stanu ludzkości, a odzież odzwierciedlała status społeczny. Dlatego program ten bada relacje między ubraniem a organizmem ludzkim, środowiskiem i kulturą, a zarazem identyfikuje emocjonalne i funkcjonalne potrzeby adresatów. Edukacja dostarczana w kontekście tego głównego programu zachęca do formalistycznych, kolorowych i materiałowych doświadczeń zapewniając jednocześnie profesjonalne umiejętności.

 

 

Obydwa główne programy dążą do utrzymania między nimi materiałowego i koncepcyjnego związku twórczego, który sprzyja badaniu granic między dziedzinami oraz tworzeniu nowych kanałów interdyscyplinarnego myślenia. Program kursu na Wydziale Projektowania Biżuterii i Mody obejmuje najpierw szeroką podstawę pojęć i metod nauczania przedmiotów. W późniejszych latach studenci wybierają program swojej specjalizacji. Od pierwszego roku studenci studiują technologie i metody pracy jak również podejścia koncepcyjne dotyczące podstawowych materiałów i narzędzi typowych dla obu głównych programów. Pod koniec pierwszego roku studenci wybierają jeden z dwóch głównych programów, aby w kolejnych latach dokonać pogłębionej kreacji w wybranym przedmiocie. Na drugim roku studenci kontynuują studia podstawowych zagadnień w kontekście każdego głównego programu oddzielnie, ale równocześnie każdy student może kontynuować i odbywać kursy z innych ważnych programów, takich jak „Studiolo” lub kursy techniczne. Na trzecim roku studenci realizują niezależne projekty w kontekście swoich wybranych programów głównych, a na czwartym roku umiejętności uczniów są doskonalone w ramach przygotowania do końcowego projektu, który podsumowuje całość procesu nauczania w sposób koncepcyjny i materiałowy. Nacisk kładzie się na poprawę i poszerzenie umiejętności planowania i wykonania prac z materiałem. Metody nauczania i charakterystyka projektów dążą do rozwoju materiałowej i koncepcyjnej tradycji każdego głównego programu, a także nadrzędnej koncepcji bliskiego sąsiedztwa ciała i jego potrzeb materialnych w obecnym i przyszłym środowisku.

 

Obydwa główne programy dążą do utrzymania między nimi materiałowego i koncepcyjnego związku twórczego, który sprzyja badaniu granic między dziedzinami oraz tworzeniu nowych kanałów interdyscyplinarnego myślenia. Program kursu na Wydziale Projektowania Biżuterii i Mody obejmuje najpierw szeroką podstawę pojęć i metod nauczania przedmiotów. W późniejszych latach studenci wybierają program swojej specjalizacji. Od pierwszego roku studenci studiują technologie i metody pracy jak również podejścia koncepcyjne dotyczące podstawowych materiałów i narzędzi typowych dla obu głównych programów. Pod koniec pierwszego roku studenci wybierają jeden z dwóch głównych programów, aby w kolejnych latach dokonać pogłębionej kreacji w wybranym przedmiocie. Na drugim roku studenci kontynuują studia podstawowych zagadnień w kontekście każdego głównego programu oddzielnie, ale równocześnie każdy student może kontynuować i odbywać kursy z innych ważnych programów, takich jak „Studiolo” lub kursy techniczne. Na trzecim roku studenci realizują niezależne projekty w kontekście swoich wybranych programów głównych, a na czwartym roku umiejętności uczniów są doskonalone w ramach przygotowania do końcowego projektu, który podsumowuje całość procesu nauczania w sposób koncepcyjny i materiałowy. Nacisk kładzie się na  poprawę i poszerzenie umiejętności planowania i wykonania prac z materiałem. Metody nauczania i charakterystyka projektów dążą do rozwoju materiałowej i koncepcyjnej tradycji każdego głównego programu, a także nadrzędnej koncepcji bliskiego sąsiedztwa ciała i jego potrzeb materialnych w obecnym i przyszłym środowisku.

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy