ALAIN ROGGEMAN 

 

ALAIN ROGGEMAN PRZEGLĄD

Przegląd to retrospektywna wystawa artysty-złotnika, wykładowcy w Instytucie Jeanne Toussaint - Parure & Bijouterie z Brukseli (Belgia).

Najczęściej tworzy on swoje prace z dwóch materiałów. Jednym jest srebrno lub złoto, drugi to odzyskany, poddany recyklingowi lub znaleziony materiał - kawałki drewna, zabawki, stare zabawki, materiał syntetyczny, tkanina itd. W swojej biżuterii często używa kamieni; żywo interesuje go bursztyn. Inspiracje czerpie z natury, miejskich krajobrazów, architektury, wzornictwa przemysłowego i muzyki. Charakterystyczne dla jego twórczości są geometryczne kształty i figury, kropki, linie i minimalistyczne kształty.

Urodzony w Afryce w 1960 r., kilka stopni na południe od równika, Roggeman spędził swoje młode lata na tym kontynencie, a jego twórczość wciąż jest szeroko inspirowana tamtejszymi bujnymi krajobrazami, niebem w rozmaitych kolorach, pachnącą roślinnością, cudownymi odgłosami natury i rytmem ludzkiej egzystencji.

Przybył do Europy w 1973 roku, ale do 1983 roku kilkakrotnie wracał – jakkolwiek na krótko – do Środkowej i Północnej Afryki.

Po osiedleniu się w Brukseli zaczął odkrywać okcydentalny styl życia. Pamięta, jak kręcił się po ulicach jak każdy młodzieniec, słuchając rock and rolla, bluesa, muzyki światowej, podróżując, bawiąc się i zastanawiając się, co robić w przyszłości.

W końcu postanowił pójść do szkoły jubilerskiej w Brukseli, do której uczęszczał (z pewnymi przerwami) w latach 1977-1985.

Po kilku latach nauki i pracy w różnych warsztatach jako jubiler i złotnik, specjalizował się głównie w klasycznej biżuterii, pracując ze złotem i diamentami. Przestał się nią zajmować cztery lata temu.

W 1991 zaczął wykładać w szkole, w której wcześniej studiował. Institut de la Parure Jeanne Toussaint w Brukseli ma ponad sto lat i jest miejscem, w którym można poznać różne, także najnowocześniejsze techniki biżuteryjne.

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy