AMBER & LEONARDO 

 

Pomysłodawca wystawy, Wojciech Kalandyk oraz kurator Giedymin Jabłoński zaprosili międzynarodową grupę znanych artystów prosząc ich aby zrealizowali oni wypowiedzi twórcze inspirowane dziełem Leonardo da Vinci, wykorzystując w nich bursztyn.
 
Karol Weisslechner

Bursztyn i szlaki bursztynowe od niepamiętnych czasów były stymulatorami kontaktów i dialogu kultur Europy. Celem projektu jest ożywienie najlepszych tradycji tego dialogu. Renesans był natomiast niezwykle znaczącym w historii Europy momentem deklaracji jej jedności kulturowej, zarówno w sensie przestrzennym jak czasowym. Był to okres z jednej strony gwałtownego ożywienia kontaktów pomiędzy europejskimi intelektualistami, z drugiej - odkrycia i fascynacji kulturą starożytnej Grecji i Rzymu. Tak więc poszukiwanie wspólnych cech łączących Renesans ze złotem bałtyku, w kontekście europejskiej historii kultury, nabiera konkretnego sensu. 

Osobą symboliczną dla epoki Renesansu jest Leonardo da Vinci, jeden z najwybitniejszych twórców tego okresu - wszechstronny geniusz jednoczący świat sztuki i nauki. Jego niezliczone talenty i potężna energia twórcza są do dziś znane i podziwiane na całym świecie. Wiele jego projektów i pomysłów wyprzedzało epokę na tyle, że zostało zrealizowane dopiero całe stulecia później. Obrazy jego pędzla, choć do dziś przetrwały zaledwie nieliczne, pozostają na zawsze wśród największych skarbów kultury, a ich nigdy finalnie nie rozszyfrowane tajemnice i symbole inspirują oraz są przedmiotem ciągłych badań i domysłów historyków sztuki, pisarzy, filozofów itd.

Wojciech Jerzy Bryłka

W trakcie prac badawczych przy realizacji projektu pojawił się nieoczekiwanie bardzo interesujący, dodatkowy bursztynowy trop. Jak wynika z notatek artysty, nie tylko znał on bursztyn, ale także umiał przygotowywać z niego specjalny werniks, którego sam używał.

 Aleksander Gliwiński
 
Tak więc twórcom projektu marzy się poprzez odniesienia do kulturotwórczej roli bursztynu oraz europejskiej epoki Renesansu, stworzenie międzynarodowego wydarzenia artystycznego, dobrze osadzonego w realiach współczesnej, zjednoczonej Europy oraz zjawisk globalizacji, a także zainicjowania współczesnego, płynącego z Gdańska, Renesansu bursztynu - jego odrodzenia jako źródła inspiracji i humanistycznych idei. 
 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy