HOLOWNIA 

 

Holownia to wystawa prac niezakwalifikowanych do wystawy 27. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej ILUZJA. Jej nazwa pochodzi od tradycyjnego już miejsca prezentacji – holu Starego Ratusza.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do konkursu mieli za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat, w tym roku brzmiał on ILUZJA.

Na konkurs nadesłano 395 prace zgłoszonych przez 195 artystów z 34 krajów świata (w tym z całej Europy, jak też Korei Płd., Japonii, Izraela, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Chin, Argentyny, Egiptu, Meksyku, Egiptu, Palestyny).

Zadaniem uczestników konkursu była prezentacja różnych interpretacji tematu ILUZJA. Iluzja to paradoks, w którym zjawisko ze swej natury złudne, fałszywe i fikcyjne służy opisywaniu rzeczywistości realnej, uznawanej za jedyną prawdziwą. Iluzja stanowi potwierdzenie, jak jesteśmy dwoiści i niejednoznaczni, że - być może - nie da się zdefiniować człowieka bez pojęcia iluzji, złudnej wyobraźni, przekroczenia rzeczywistości. Iluzja potrafi być też twórcza i kreatywna, bo złudzenia inspirują i inicjują działania, zmuszają do konkretnych czynów. Z tej nieokiełznanej potrzeby iluzji powstała sztuka, także biżuteria... Bo iluzja to blask, magia, olśnienie, fantazja, to emocje, pamięć i niewyczerpalne źródło opowieści, więc dlaczego nie mielibyśmy jej ulec i tym razem.

 

Obradujące w Legnicy międzynarodowe jury w składzie:


David Bielander - niemiecki artysta, absolwent Akademie der Bildenen Künste w Monachium, obecnie pełni funkcję zewnętrzego konsultanta działu wyrobów jubilerskich dla Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie;


Norman Cherry - brytyjski artysta - złotnik, absolwent Glasgow School of Art. Do 2008 r. był dziekanem na Wydziale Sztuki, Architektury i Designu w Birmingham School of Jewellery; był też wicekanclerzem Uniwersytetu Lincoln (Wielka Brytania).

 

Sławomir Fijałkowski - Profesor na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego, absolwent ASP w Łodzi i Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz – Metall (Austria);

 

Sara Gackowska – polska projektantka, absolwentka ASP w Gdańsku, Uniwersytetu Nauk Stosowanych Saimaa w Finlandii oraz Instytutu Projektowania Uniwersytetu Technologicznego w Koszalinie. Laureatka nagród, m.in. Mari Funaki Award 2014, Grand Prix w konkursie Amberif Design Award 2012, finalistka LOEWE CRAFT PRIZE.

 

Nanna Melland – norweska artystka - złotniczka, absolwentka Elvebakken videregående skole oraz Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, zakwalifikowało prace do wystawy konkursowej oraz przyznało nagrody regulaminowe.

 

Wystawę 27. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej ILUZJA oglądać można w głównej siedzibie Galerii Sztuki, przy pl. Katedralnym 1 maja do 10 czerwca 2018. Zwiedzając obie wystawy – prac zakwalifikowanych do wystawy ILUZJA oraz HOLOWNIĘ – można skonfrontować decyzje jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami.

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy