RUUDT PETERS ŹRÓDŁO 

 

Retrospektywna wystawa prac artysty wizualnego i projektanta biżuterii Ruudta Petersa pt.: BRON (Źródło) przedstawia przegląd buntowniczej biżuterii Petersa od wczesnych lat siedemdziesiątych do najnowszych prac opartych na zgłębianiu i eksploracji innych kultur, zwyczajów i nawyków. Eksponowana jest w specjalnej instalacji multimedialnej, oferującej wyjątkową oprawę jego twórczości.

Ciekawość istoty i tajemnicy ludzkiej egzystencji stanowi podstawę pracy Petersa. Artysta nieustannie bada inne kultury, filozofie, religie i materiały. Obserwuje, eksploruje i interpretuje. Jego odkrycia są podstawą, na bazie której tworzy biżuterię i przedmioty, które nigdy nie są dosłownym przekładem tego, co widzi, ale materializacją i internalizacją własnych myśli i wyobraźni. Główne pytania Petersa dotyczą religii, filozofii i alchemii oraz jego relacji z nimi. Udaje mu się zamienić te pytania w sztukę z bardzo rozpoznawalnym idiomem wizualnym. O swoich pracach mówi: "Cała moja biżuteria jest ze sobą powiązana i wypływa z płynnego procesu wydarzeń i różnych źródeł inspiracji. Przyczyna i skutek. Akcja reakcja. Upadanie i wstawanie. Niepewność. Odkrycie. Ciekawość. To wszystko tworzy wystawę, która nie tylko oferuje przegląd mojej pracy, ale także odkrywa moje źródła inspiracji. Ponadto krótkie filmy, które można przywołać za pomocą kodów QR, pozwalają widzowi odkryć głębsze warstwy w mojej pracy.”
 
 
Ponieważ Peters przestał czuć się dobrze w wysoce dogmatycznym klimacie, który charakteryzował jego prace w latach siedemdziesiątych, przestawił się z biżuterii na rzeźbę. Nie jest więc przypadkiem, że od lat dziewięćdziesiątych wystawia on swoje prace w formach instalacyjnych. W tamtym okresie był jednym z pierwszych artystów tworzących biżuterię, którzy uważali sposób prezentacji za równie istotny jak same prace. Peters prezentuje widzowi swoją biżuterię w logicznym i stymulującym kontekście. Dzięki niezwykle efektownym i wielokrotnie omawianym prezentacjom instalacyjnym, Peters nie tylko uczynił instalację jednym z najważniejszych wyróżników swojej pracy; ale również pokazał, jak ważne są otoczenie i kontekst dla biżuterii jako rzeźby.
Wystawa „Źródło” to spektakularny układ szklanych kapsuł, filmów i bulgoczących źródełek które zapraszają widzów do odkrycia świata Ruudta Petersa.
 

 

 

Ruudt Peters – ur. w 1950r. artysta wizualny i projektant biżuterii; kształcił się w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. W 1973 założył Galerie Ekster w Leeuwarden z Juliusem Wijffelsem. Obok biżuterii i rzeźby Peters pracuje nad różnymi projektami w przestrzeni publicznej. Przykładem jest fontanna przed centrum sztuki Jheronimus Bosch w Den Bosch oraz projekty, nad którymi pracował w miejscach publicznych w Amsterdamie. Otrzymał Nagrodę Herberta Hofmanna (2004) oraz Françoise van den Bosch (2012) za całokształt twórczości. Peters wykładał w Hogeschool voor de Kunsten w Kampen, Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie, Alchimia we Florencji i Ędellab Konstfack w Sztokholmie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Holandii i za granicą i są regularnie eksponowane przez Galerię RA w Amsterdamie, Galerię Marzee w Nijmegen, Galerię Spektrum w Karlsruhe, Ornamentum Gallery w Hudson NY i Galerię Rob Koudijs w Amsterdamie, by wymienić tylko kilka. Peters zaprezentował swoje prace na Legnickim Festiwalu SREBRO w 2015 roku, więc „Żródło” to jego druga wystawa w Legnicy. Był dwukrotnym jurorem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej organizowanego w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO. Wystawa ŹRÓDŁO była wcześniej prezentowana w Muzeum CODA w Apeldoorn (Holandia), a po Festiwalu SREBRO będzie podróżować do Tallina (Estonia) i wielu innych miejsc w Europie.

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy