STREFA BEZ GRANIC 

 

 

STREFA BEZ GRANIC.
WSPÓŁCZESNA CZESKO-SŁOWACKA AUTORSKA BIŻUTERIA

 

Wystawa "Strefa bez granic. Współczesna czesko-słowacka biżuteria" prezentuje prace 36 czeskich i słowackich artystów, które przełamują mity i przekraczają granice tego, co można uznać za biżuterię w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Prezentowane obiekty niekoniecznie są skromne, wyważone czy choćby reprezentatywne. Przeciwnie, idą pod prąd, prezentują określoną postawę, są śmiałe i atrakcyjne zarazem. Ambicją ich autorów nie było stworzenie eleganckich akcesoriów modowych, ale autonomicznych dzieł sztuki.

 
 
Marcela Kindl Steffanová, Tereza Vernerová Volná i Maria H. Nepšinska, kuratorki wystawy, zwróciły się zarówno do uznanych autorów, jak i do młodych twórców. Podstawowym kryterium wyboru była wyjątkowa artystyczna ekspresja artefaktów, z których część swoją ekspresją zbliża się do ogólnie pojętych sztuk plastycznych, inne natomiast ściśle wiążą się z ciałem noszącej je osoby, i to zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i ideowym. Autorzy twórczo opracowują tradycyjne materiały jubilerskie, jak srebro, złoto czy perły, choć nie boją się również eksperymentować z nietypowymi materiałami. Wystawa prezentuje m.in. biżuterię wykonaną z włosów, silikonu, sznurka, kruchej kredy a nawet starannie uformowanej pleśni.
 
 
 
Różnorodność prac z Czech i Słowacji potwierdza fakt, iż sztuka niekoniecznie respektuje polityczne granice. Artyści z obu krajów komunikują się ze sobą poprzez swoją twórczość, która zdaje się nawet nie zauważać rozpadu Czechosłowacji. Wielu autorów łączą przyjaźnie, studia i sympozja odbywające się w obydwu krajach oraz inne formy profesjonalnej i czysto osobistej współpracy. Wszyscy uczestnicy wystawy wspólnie przekraczają granice krajów oraz głęboko zakorzenione wyobrażenia o tym, jak powinna wyglądać biżuteria.
 
 
Od listopada 2017 r. wystawa podróżuje po miastach Europy Środkowej z bogatą tradycją wyrobu biżuterii (Jablonec nad Nisou, Praga, Bratysława), a wystawa w Legnicy kończy jest tournée.
 

www.zonabezhranic.cz

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy