TAMARA GRŰNER 

 

 

TAMARA GRŰNER 

OSOBNA PŁASZCZYZNA 

 

Wystawa prezentuje prace niemieckiej artystki, u której naturalność i sztuczność są ze sobą mocno powiązane, a gra tymi przeciwieństwami to główny temat jej twórczości.

Przekształcenie bogatych ornamentów baroku we współczesną biżuterię od dawna charakteryzuje prace Tamary Grüner. Zainspirowana berlińską biżuterią żelazną XIX wieku łączy w swoich pracach elementy tłoczone w stylu historyzmu z czarną porcelaną i tworzywami sztucznymi.
 
 
Organiczne kształty i naturalnie koliste płaszczyzny wykonane z kości lub materiału syntetycznego kontrastują z kanciastymi minerałami i metalami. Pojedyncze elementy komponowane są w całość, aż linie staną się niewyraźne, zacierają się. Intensywna sztuczność wytwarzana jest przez powierzchnie w kolorze tęczy, naturalne materiały, takie jak np. masa perłowa, wydają się być nienaturalne.
 
 
Okazałe ornamenty można znaleźć przede wszystkim na metalowych elementach, które zespolone w oryginalną formę tworzą unikatową biżuterię. Chromatyczność zmiękcza ich surowość i urzeka obserwatora. Spirale nie wydają się jedynie dekoracją, są raczej istotną częścią każdego elementu. Wycinanki przyciągają wzrok widza i zachęcają do jego zatrzymania.
W ten sposób w stare materiały zostaje tchnięte nowe życie. Powstaje fascynujący dialog.
Prace Tamary poruszają się w granicznej strefie sztuki, rzemiosła i mody. Ich imponująca przeszłość jest wyczuwalna i na pewno warto ją odkryć.
 
 

Tamara Grüner – ur. 16.02.1978r. w Deggendorf (Niemcy), absolwentka Uniwersytetu Nauk Stosowanych Pforzheim, Szkoły Projektowania z zakresu biżuterii i przedmiotów codziennego użytku (2006). Obecnie wykłada w Technicznej Wyższej Szkole Biżuterii i Zegarków w Pforzheim (Niemcy). Laureatka wielu nagród i wyróżnień, uczestniczka niezliczonych wystaw grupowych. Od 2013 r. regularnie pokazuje swoje prace na wystawach indywidualnych - do tej pory zrealizowała ich 8 w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy