WYSTAWA FOTOGRAFII 

 

Pokonkursowa wystawa fotografii towarzyszy jednemu z najważniejszych w Europie wydarzeń cyklicznych poświęconych biżuterii artystycznej – Legnickiemu Festiwalowi SREBRO 2018.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu, a jednocześnie tematem głównej imprezy Festiwalu – 27. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej - jest Iluzja. Od 7 lat równolegle do konkursu biżuteryjnego organizowany jest ogólnopolski konkurs fotograficzny na ten sam temat.

Niezmienną tradycją Legnickiego Festiwalu jest wybranie tematów, które odnosiłby się do ważnych zjawisk kształtujących współczesność. Zawsze staraliśmy się podążać za aktualnymi zmianami cywilizacyjnymi, inspirując artystów do przekraczania schematów i poszukiwania autorskich interpretacji.

Iluzja to paradoks, w którym zjawisko ze swej natury złudne, fałszywe i fikcyjne służy opisywaniu rzeczywistości realnej, uznawanej za jedyną prawdziwą. Iluzja stanowi potwierdzenie, jak jesteśmy dwoiści i niejednoznaczni, że - być może - nie da się zdefiniować człowieka bez pojęcia iluzji, złudnej wyobraźni, przekroczenia rzeczywistości. Iluzja potrafi być też twórcza i kreatywna, bo złudzenia inspirują i inicjują działania, zmuszają do konkretnych czynów. Z tej nieokiełznanej potrzeby iluzji powstała sztuka, także biżuteria... Bo iluzja to blask, magia, olśnienie, fantazja, to emocje, pamięć i niewyczerpalne źródło opowieści, więc dlaczego nie mielibyśmy jej ulec i tym razem.

 

Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie prac prezentujących różne interpretacje tematu Iluzja. Jury w składzie:

- Nina Hobgarska (członek ZPAF),

- Waldemar Zieliński (członek ZPAF),

- Krzysztof Saj (członek ZPAF),

- Dariusz Kawczyński (kurator wystaw Galerii Sztuki w Legnicy)

oceniło 392 prace nadesłane przez 129 osób i zakwalifikowało do wystawy 23 osoby oraz przyznało nagrody i wyróżnienia.

 

Zwycięzców Konkursu poznamy podczas wernisażu w dniu 18 maja w Stacji Kultura - Galeria Kolei Dolnośląskich.

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy