21 GRAMÓW

 

Termin: 01.05 - 09.09.2019
Miejsce: Galeria Ring

 

Wystawa „21 Gramów” nawiązuje do  hipotezy autorstwa dr Duncana MacDougalla z 1901 r., zgodnie z którą ciężar ludzkiej duszy to 21 gramów. Koncepcja MacDougalla inspirowała filmowców, autorów piosenek, artystów, powieściopisarzy i dokumentalistów, ale próżno było wśród nich szukać twórców biżuterii. Przynajmniej dopóki Ruudt Peters nie postanowił rzucić im wyzwanie i zainspirować ich do stworzenia dzieła sztuki, które przełożyłoby ideę duszy na fizyczny obiekt, o wadze nie większej niż 21 gramów. Wystawa prezentuje prace 120 międzynarodowych projektantów biżuterii, z których połowa pochodzi z Chin. Kontrasty i syntezy wystawy odzwierciedlają konfrontację wschodniego i zachodniego pojmowania i interpretowania koncepcji ludzkiej duszy.

 

Xihan Zhai

Kuratorem wystawy jest Ruudt Peters we współpracy z China Academy of Art, Hangzhou, Chiny. Pokazowi towarzyszy katalog.

Projekt finansowany jest przez China Academy of Art w Hangzou i jego premiera odbyła się właśnie tam, jesienią 2018 r. Na początku 2019 r. wystawa przybyła do Europy i rozpoczęła swoje tournee w Galerie Handwerk w Monachium (DE), aby w maju zawitać do Legnicy. W Monachium wystawa była prezentowana podczas Międzynarodowych Targów Rzemiosła i Handlu oraz specjalnego pokazu biżuterii „Schmuck 2019”. W Polsce jest ona jedną z wiodących wystaw Legnickiego Festiwalu SREBRO 2019. W czerwcu „21 Gram” pojedzie do BeCraft Gallery w Mons (BE), aby zakończyć europejską podróż w ojczyźnie Ruudta Petersa - Holandii, w Muzeum CODA w Appledorn.

 

 

Patrizia Domingues

 

Ruudt Peters (1950) - artysta wizualny i projektant biżuterii. Kształcił się w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. W 1973 r.  założył Gelerie Ekster w Leeuwarden. Obok biżuterii i rzeźby Peters pracuje nad różnymi projektami w przestrzeni publicznej. Przykładami są fontanna przed Centrum Sztuki Jheronimus Bosch w Den Bosh i projekty, nad którymi pracował w miejscach publicznych w Amsterdamie. W 2004 r. otrzymał Herbert Hofmann Preis. W 2012 r. natomiast został nagrodzony Francoise van den Bosch Prijs za całokształt twórczości. Peters wykładał w Hogeschool voor de Kunsten w Kampen, Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie oraz w Alchimii we Florencji i Ädellab Konstfack w Sztokholmie. Jego prace znajdują się w kolekcjach Galerie RA (Amsterdam), Galerie Marzee (Nijmegen), Galerie Spektrum (Karlsruhe), Galerii Ornamentum (Hudson NY) i Galerie Rob Koudijs (Amsterdam) i wielu innych.

 

    

 

  

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy