Aleksandra Szulc

 

Termin: 01.05 – 09.06.2019

Miejsce: Galeria Srebra pod Przepiórczym Koszem, Rynek 38

Wernisaż: 17 maja, godz. 17.00
Wystawa z cyklu "Debiuty"

 

 

Wystawa prezentuje trzy kolekcje artystki: „Move”, „Tatuaże” oraz „Boho”. 

 

Move to kolekcja dyplomowa, inspirowana anatomią ruchu człowieka. Prace z jednej strony – w sposób niedosłowny – nawiązują do budowy stawów, z drugiej natomiast ukazują ruch w wymiarze metafizycznym – jako możliwość zmiany, wyboru. Artystka zastosowała wymienność elementów oraz dowolność w zestawianiu ich ze sobą. Dzięki takiemu zabiegowi istnieje praktycznie nieskończona ilość kombinacji. Zarówno brosze, jak i naszyjniki mogą mieć rozmaite formy i zestawienia kolorystyczne. W kolekcji naszyjników artystka stworzyła na kulach proste, geometryczne płaszczyzny imitujące działanie ludzkich stawów, które za pomocą magnesów łączą ze sobą poszczególne części w większe elementy. Te natomiast składają się w całe formy za pomocą metalowych modułów. Kolekcja broszek jest z kolei zbudowana tak, że wszystkie element posiadają magnesy, za pomocą których tworzy się dowolne kompozycje, zarówno w kwestii formy, jak i koloru.

 

Boho ta praca jest swego rodzaju zabawą ze stylem boho, nawiązującym do kultury dzieci kwiatów z lat 60. XX w. To igraszka także z formą – łamanie pewnych konwenansów poprzez odważne zestawienia fizyczne i mentalne. Obok korali, form geometrycznych i rozet góralskich pojawia się tu bursztyn bałtycki. Całość ujęta w formie biżuterii – dużej, a jednak na swój sposób minimalistycznej. Praca prezentowana była w katalogu Trendbook 2018. Wykonana pod kierunkiem dr Sergiusza Kuchczyńskiego.

 

Tatuaże są to brosze i naszyjniki zainspirowane tauażem – intrygującą, „publiczną” i powszechną, a jednocześnie tak bardzo osobistą ozdobą. Tatuaż to nie tylko rysunek czy forma ekspresji artystycznej, ale również blizna, znamię czy „niedoskonałość” skóry. Jest to także zamknięta w niej informacja – coś, co mówi o nas innym i nam samym (pamiątka, symbol, wspomnienie).

 

Biżuteria którą tworzę jest obrazem poszukiwań mojej drogi oraz środkiem indywidualnej wypowiedzi. Eksperymentuję z różnymi tworzywami i technikami, co często prowadzi do zaskakujących rezultatów. Zawsze opieram swoje projekty na ideach. Chcę, by moja biżuteria opowiadała różne historie.

Dla mnie nie jest ona jedynie formą ozdoby ciała, ale również rodzajem amuletu, czy też ważnego symbolu dla osoby, która ją nosi. W swoich kolejnych pracach zauważam proces, który kształtuje się na przestrzeni całej mojej drogi artystycznej. Aktualnie tworzę głównie z wykorzystaniem żywicy epoksydowej, ale też często staram się sięgać po materiały naturalne.

Jestem absolwentką studiów licencjackich w zakresie projektowania biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Kontynuuję studia na poziomie magisterskim.

 

 

 

Boho

 

Tatuaże

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy