Amberif Design Award. Kairos

 

 

Miejsce: Galeria Niello
Termin: 01.05. - 09.06.2019
 
Wernisaż: 17 maja, godz. 17.30

 

Wystawa prezentuje prace zakwalifikowane w 23. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. Celem konkursu jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Tegoroczny temat brzmiał: Kairos.


Kairos

Rozpoznaj właściwy moment i szybko wykorzystaj okazję! Nie bój się, ani nie wahaj, tylko chwytaj tę szansę! Dodaj skrzydeł swojej myśli, a idealna odpowiedź wpadnie Ci w ręce! Starożytni pitagorejczycy uważali kairos za jedno z najbardziej podstawowych praw rządzących wszechświatem, łączące ze sobą jego dualistyczne cechy. Podążając za nimi, czas daje kairosowi chwile cennej szansy, szczęśliwego trafu i okazji. Tym samym kairos nakazuje, że to, co trzeba powiedzieć, należy powiedzieć we właściwym czasie.


Użycie bursztynu do wyrażenia idei kairosa jest czymś naturalnym. We właściwym momencie kairos był konieczny do zatopienia owada, do uchwycenia go w czasie, a potem trzeba było już tylko cierpliwie czekać. We właściwym momencie odkrywamy bursztyn w pełnej krasie i dojrzałości jego niezwykłych barw. (…)


Barbara Schmidt

kuratorka konkursu

 

Prace prezentowane są w formie fotografii na ekspozycyjnych planszach.

 

Jury w składzie:

-Christianne Weber-Stöber, Niemcy (przewodnicząca),

-David Huycke, Belgia

-Jurgita Ludaviciene, Litwa

-Sofia Björkman, Szwecja 

-Sara Gackowska, Polska


oceniło 147 prac nadesłanych na konkurs przez 117 autorów z 28 krajów: Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Czechy, Egipt, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Hong Kong, Iran, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Polska, Portugalia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy.

 

 

 

NAGRODA GŁÓWNA

ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska - 10.000 zł:

Alberto Dávila Quesada, Meksyk

Jury uznało pracę za odważną interpretację hasła konkursowego w formie przedmiotu do ust zamiast klasycznej biżuterii, jak np. pierścionek czy wisiorek. Jest to praca symboliczna, która odnosi się do głównego tematu Kairos i niesie za sobą znaczenie związane z materiałem, podkreślając piękno bursztynu.

 

 

 

NAGRODA BURSZTYNOWA

 ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników 1 kg bursztynu:

Martin Radt, Niemcy

Chwila brutalności i surrealizmu – przekłucie bryłki bursztynu przez agrafkę, której to agrafki nie możemy rozpiąć, co czyni z tej chwili moment ukrytej kinetyki. 

 

 

 

 NAGRODA SREBRNA

ufundowana przez KGHM Polska Miedź 1 kg srebra: 

Laurent Brune, Niemcy

Praca ukazuje rozmaite kolory i możliwości bursztynu. Dobra jakość i umiejętności złotnicze na styku między dwoma bardzo różnymi materiałami: metalem i bursztynem.

 

Jury postanowiło przyznać jedno WYRÓŻNIENIE: 

Wenzho Lin, Chiny

Niezwykle poetycki pomysł, gdzie mucha, zwykle uwięziona w bryłce bursztynu tu zostaje schwytana na „taśmie filmowej”. Łącznik między przeszłością, a przyszłością.

Do publikacji w katalogu Targów AMBERIF 2019 oraz na wystawę jury zakwalifikowało kolejne 17 prac następujących autorów:

Kepei Chen, Chiny; YAQI Mao, Chiny; Saerom Kong, Korea Południowa; Sharareh Aghaei, Niemcy; Monica Bobbi, Belgia; Jerzy Jabczyński, Polska; Peter Baucau and Balbino, Portugalia; Maria Ostrowska, Polska; Ena Mulavdic, Bośnia i Hercegowina; Hanna Kowalska, Polska; Adriana Lisowska, Polska; Marcela Kindl Steffanova, Czechy; Jelizaveta Suska, Szwecja; Ji Young Kim, Korea Południowa; Monica Wickström, Finlandia; Adriana Lisowska, Polska; Marcin Tymiński, Polska

 

 

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy