Fotorelacja

 

Kulminacja jubileuszowej, 40 edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy już za nami. 17 i 18 maja odbyły się wernisaże wszystkich wystaw zorganizowanych w ramach tegorocznego Festiwalu oraz rozmaite wydarzenia towarzyszące. Kolejny raz Legnica była miastem oddychającym srebrem, a na ulicach zaroiło się od gości z całego kraju i wielu zakątków świata.

 

 

Dwudniowe złotnicze święto rozpoczęło się w piątek (17 maja) inauguracją Festiwalu na legnickim Rynku – otwarcie wystawy „40 lat SREBRA w plakacie” dźwiękami instrumentów perkusyjnych ogłosiła orkiestra z Festiwalu Rytmu Drum Battle, a przez megafony do udziału w imprezie zapraszali szczudlarze z Teatru Avatar.

Festiwalowi goście brali udział w kolejnych wernisażach: Holowni (pokazie prac niezakwalifikowanych do 28. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej oraz towarzyszącej mu wystawie plakatów ilustrujących tytułowe „srebro”), Debiutach (biżuteria Aleksandry Szulc), Pozostałościach po uczcie (prezentacji w ramach cyklu Srebrne Szkoły rumuńskiego stowarzyszenia Assamblage), Amberif Design Award, ekspozycji Wnętrza projektantów z chilijskiego stowarzyszenia Joya Brava oraz mistycznej 21 Gramów.

Wieczór zakończyła dyskusja w złotniczym gronie, która była doskonałą okazją do uhonorowania i podziękowań dla Marka Nowaczyka – człowieka, który wymyślił „srebro” w Legnicy. Podziękowanie od organizatorów otrzymał także Mariusz Pajączkowski, wieloletni uczestnik Festiwalu i przyjaciel Galerii.

Kolejny dzień srebrnego maratonu (18 maja) to dyskusje i referaty w ramach sesji popularnonaukowej i dalsze otwarcia i prezentacje biżuterii autorskiej w ramach wystaw: Prezentacje. Srebro i Bursztyn, historycznej Handmade. Polska sztuka srebra lat 1945-1979, cyklu Sylwetki Twórców: Jarosław Westermark i Karol Weisslechner.

Jak zawsze finał stanowiło ogłoszenie zwycięzców, których nazwiska do końca trzymane były w tajemnicy i rozdanie nagród w 28. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej SREBRO. Ale zanim doszło do odczytania nazwisk laureatów, był czas na podziękowania i gratulacje. Z okazji jubileuszu 40-lecia lista obdarowanych symbolicznym diamentem była wyjątkowo długa. Dyplomy i prezenty trafiły w ręce wieloletnich przyjaciół i uczestników Festiwalu – artystów, darczyńców, włodarzy, mediów, instytucji, organizacji i osób, które współuczestniczą w tworzeniu tej fantastycznej imprezy.

Po zakończeniu części gratulacyjnej zgromadzona publiczność mogła poznać trzymane do końca w tajemnicy nazwiska zwycięzców Konkursu. Pełna lista nagrodzonych tutaj.

Uroczystości kulminacyjne już za nami, ale 15 wystaw legnickiego SREBRA można oglądać jeszcze do 9 czerwca. 

Poniżej przedstawiamy fotorelację, zaś więcej zdjęć z Festiwalu można znaleźć tu:

INAUGURACJA
DYSKUSJA 
SESJA, WYSTAWY, TWÓRCY 
KONKURS, 40 LAT MINĘŁO

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy