HOLOWNIA

 

Termin: 01.05 - 09.06.2019
Miejsce: Hol Starego Ratusza
Wernisaż: 17 maja, godz. 16.30

 

Holownia to wystawa prac niezakwalifikowanych do wystawy 28. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO. Jej nazwa pochodzi od tradycyjnego już miejsca prezentacji – holu Starego Ratusza.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Każdego roku artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat, w tym roku brzmiał on SREBRO.

Na konkurs nadesłano 383 prace zgłoszone przez 190 artystów z 33 państw (w tym z Meksyku, Izraela, Japonii, Kolumbii, Korei, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Szwecji, Holandii, Tajwanu, Indii).

Zadaniem uczestników konkursu była prezentacja różnych interpretacji tematu SREBRO/ARGENTUM. W ostatnich latach wspólnie zastanawialiśmy się nad: znaczeniem rytuałów (2012), społecznym i osobistym podłożem buntu (2013), kanonem klasyki (2014), barierami i transgresjami, jakie tworzą granice (2015), fenomenem miasta (2016), składnikami kulturowej tożsamości (2017) i wreszcie zjawiskiem iluzji w sztuce (2018). W tym roku postanowiliśmy nie poszukiwać pretekstu. Zmaterializował się sam (choć przecież był z nami nieustannie od 1979 roku - przez całe 40 lat historii legnickich festiwali srebra i wystaw autorskiej biżuterii). I właśnie dlatego jest tak istotny i wciąż aktualny. Jest to temat wymagający powrotu do źródeł, skupienia, cierpliwości i uwagi, wykonawczej perfekcji, reinterpretacji pojęcia „metal szlachetny” - w swojej fizycznej, chemicznej, historycznej, kulturowej, merkantylnej lub symbolicznej wartości.

Holowni towarzyszy wystawa najlepszych plakatów, nadesłanych w otwartym Konkursie na plakat SREBRA. Wyróżnione prace mozna zobaczyć tutaj: Konkurs na plakat

 

 

 

 

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy