JOYA BRAVA Wnętrza

 

Termin: 01.05 - 09.06.2019
Miejsce: Galeria Niello, Rynek 17
Wernisaż: 17 maja, godz. 17.30

 

 

Wystawa Wnętrza jest rezultatem pracy 26 artystów z Chile, którzy zrzeszeni w stowarzyszeniu współczesnych twórców biżuterii pod nazwą Joya Brava działają już prawie dziesięć lat.

 

Kurator wystawa Jorge Castañón zaproponował im, aby zagłębili się w swoje złożone i niepowtarzalne wewnętrzne światy. Artyści z Joya Brava podjęli wyzwanie zbadania tych światów i przełożenia odkryć na język biżuterii. Ich celem było stworzenie przedmiotów wartościowych i zaangażowanych, które miałyby coś do zakomunikowania odbiorcy. Taka jest ich koncepcja współczesnej biżuterii - nie tylko ozdoby, obiektu o wysokiej wartości estetycznej i materialnej, ale środka komunikacji, nośnika treści. 

Jorge Castañón przez rok prowadził artystów tak, by eksperymentowali z materiałami i technikami. Efektem ich pracy są obiekty, które mówią o zainteresowaniach, bolączkach, radościach i nadziejach swoich twórców oraz odzwierciedlają sumę ich najgłębszych przeczuć, doświadczeń i sposobów widzenia siebie w kontekście otaczającego świata. Wystawa pokazuje zarówno różnice, jak i podobieństwa członków Stowarzyszenia, zamknięte w biżuteryjnych formach z papieru, porcelany, metalu, tkaniny i innych materiałów.

 

„[…].Pytania egzystencjalne są zawsze takie same. Ale odpowiedzi są wynikiem naszego doświadczenia w miejscu, w którym każdy się urodził, w kulturze, w której się wychował. To ono pomaga nam formułować odpowiedzi.

Współczesna biżuteria ma obowiązek unikać pokusy bycia jedynie dekoracyjnym przedmiotem i zajmować przestrzeń do komunikowania się i generowania przedmiotu refleksji […]. Ameryka Łacińska od wielu lat pracuje nad zbliżeniem swojej perspektywy i poetyki do międzynarodowego aspektu tej wizji sztuki, współpracującej z ciałem jako obiektem pożądania komunikacyjnego.”

Jorge Castañón 

 

 

 

 

 

Artyści:

Ana Nadjar, Andrea Silva, Carola Donoso, Cecilia Roccatagliata, Clarisa Menteguiaga, Constanza Bielsa, Daniela Rivera, Gabriela Harsányi, Joyce Marín, Loreto Fernández, Liliana Ojeda, Massiel Del Mar, Melina Rapimán, Mónica Díaz-Pinto, Monoco (Mónica Pérez), Pascale Durandín, Patricia Iglesias, Paulina Latorre, Pía Walker, Rita Soto Ventura, Soledad Ávila, Valeria Martínez, Vania Ruiz, Viviana Arévalo, Yael Olave, Yoya Zamora-Manzur

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy