Jarosław Westermark

 

Materializacje
Jarosław Westermark
Sylwetki Twórców
01.05. - 09.06.2019

 

Jarosław Westermark (ur. 1954), z wykształcenia matematyk, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów-złotników. Projektowaniem i tworzeniem biżuterii zajmuje się od początku lat ’80. Należy do grona twórców od zawsze związanych z legnickimi wystawami biżuterii artystycznej. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany podczas Przeglądów oraz Konkursów, pełnił także funkcję jurora.


Wystawa indywidualna Jarosława Westermarka ma charakter retrospektywny. W prezentowanym zbiorze znajdują się pierwsze komplety biżuterii wykonane ze srebra w latach 80-tych, liczne realizacje konkursowe oraz prace nowe, wśród których dominuje bursztyn.


Przyjemność obcowania z twórczością artysty płynie z czystości form oraz perfekcji ich wykonania. Przedmioty sprawiają wrażanie dokładnie przemyślanych oraz dopracowanych. W połączeniu z ich satyrycznym charakterem stanowią zarówno wysokiej klasy dzieła sztuki, jak i doskonałą prezentację rzemieślniczego kunsztu.


Nawiązując do poglądów Michała Anioła sztuka przedstawia wizję, a wizja rodzi się w umyśle. Jarosław Westermark swoje projekty konstruuje w wyobraźni, by potem zmaterializować je bezpośrednio w tworzywie. Pominięcie fazy projektu na papierze zadziwia tym bardziej, że znakiem rozpoznawczym jego twórczości stały się niebanalne rozwiązania techniczne oraz stosowanie skomplikowanych konstrukcji.


Na wystawie zostały zgromadzone prace z prywatnego zbioru artysty, ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy i Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej Galerii Sztuki w Legnicy oraz depozyty Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, a także Muzeum Zamkowego w Ma
lborku.

 

Aktualności

Bądź na bieżąco, wpisz swój e-mail, a my będziemy powiadamiać Cię o aktualnych wydarzeniach.

 

Aktualności

 

 Legnicki Festiwal SREBRO 2020

 

Aktualności

 

 

 

 

 

Partnerzy